Pierwsze przykazanie Boże

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Dobro, Inni bogowie, Przykazanie pierwsze, Zazdrość

1. Dobro we mnie

WSTĘP

  1. Lubię ludzi, którzy w innych osobach, a także w sobie samym zauważają dobro i piękno. Lubię ludzi, którzy potrafią je docenić, cieszyć się nimi, brać przykład, rozwijać się.
  2. Warto chwalić i podziwiać innych ludzi, warto ze swoich osiągnięć i talentów się cieszyć i odczuwać bardzo potrzebną dumę.
  3. Poświęćmy dzisiaj chwilę, aby w naszych kolegach i koleżankach zauważyć to, co dobre…

AKTYWIZACJA

Praca indywidualna. Metoda – akumulator. Zadanie do wykonania: podpisujemy swój akumulator i puszczamy w obieg po klasie. Na karteczkach innych osób piszemy krótko to, co w nich lubimy, za co je kochamy, szanujemy, co w nich jest świetnego, jakie mają talenty.

Ważna zasada – piszemy cechy pozytywne! Ma to służyć zauważeniu talentów!

Po zakończeniu pracy prowadzący zbiera kartki, nie trafiają one jeszcze do ich właścicieli! Rozdajemy je dopiero na końcu zajęć przed wyjściem z klasy!

Prowadzący może anonimowo odczytać kilka cech z różnych kartek.

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Czy wykonanie tego ćwiczenia było trudne?
  2. Czy na co dzień jesteśmy dumni z naszych cech i talentów?
  3. Czy słowo „trudny” mobilizuje czy zniechęca?
  4. Czy dziękujecie Panu Bogu za Jego różne dary?

PUENTA

  1. Tematem dzisiejszego spotkania jest pierwsze przykazanie. W wersji biblijnej jest ujęte dwa razy w następujący sposób.

Wj 20,3-5a: „Nie będziesz miał bogów cudzych obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym”.

Pwt 5,7: „Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie”.

  1. Co mają te akumulatory wspólnego z pierwszym przykazaniem? Cechy wypisane na kartce nie mają na celu tylko „kadzenie” sobie nawzajem, sprawianie przyjemności, lecz celem jest zwrócenie uwagi na DOBRO, które jest we mnie.
  2. Dlaczego to dobro jest takie ważne i dlaczego trzeba je dostrzegać? Dlatego, że pochodzi od Boga i ON O TO DOBRO JEST „CHOROBLIWIE” ZAZDROSNY…
  3. Jeden z uczniów zapytał kiedyś w takim momencie: Czy to przykazanie oznacza, że są inni bogowie?… I czy to nie zazdrość ze strony Pana Boga?…
  4. Tak, są inni tzw. „bogowie”, a może lepiej – są inne bożki, którym oddajemy cześć w swoim życiu i którym poświęcamy nasze talenty i nas samych. Bożki te wymyślamy sobie sami, albo przejmujemy od innych…
  5. Oddawanie czci bożkom w Biblii nazywa się bałwochwalstwem – chwaleniem bałwanów – tak nazywano posągi lub inne postacie lokalnych bożków i bóstw.
  6. Wspólną cechą naszych czasów oraz biblijnych historii sprzed tysięcy lat jest to, że i wtedy i dzisiaj bożków jest mnóstwo – wtedy były realne posągi itp., dzisiaj te bożki są w naszych głowach i sercach. Sposób oddawania im czci jest natomiast taki sam – coś za coś… „Bogowie” ci biorą się nie z powietrza, ale udają dobro i na nim żerują.
  7. Człowiek bowiem w stworzeniach zaczyna widzieć swoje spełnienie ostateczne i opiekę. Na tym właśnie polega bałwochwalstwo. To powierzanie siebie bożkom obcym i pozornym doskonale wiedząc, że jest jeden jedyny Bóg, któremu należy się miłość.
  8. Dokładnie na tym polega BAŁWOCHWALSTWO – wiem, że jest jedyny Bóg, a mimo to szukam sobie kogoś bardziej przystępnego…
  9. Ktoś powiedział, że człowiek staje się obrazem Boga, którego wielbi. Upodabnia się do tego, w kim znalazł swoją wartość najwyższą…W swojej duszy buduje ołtarz Bogu Prawdziwemu lub innym bogom.
  10. Bóg jest zazdrosny o człowieka. Ponieważ stworzył świat, aniołów, człowieka nie dlatego, że musiał, nie przymuszała Go do tego Jego nieskończoność ani potęga.
  11. Stworzył nas, ponieważ nas chciał. Bo jest Miłością. Chciał nas dla nas samych. Istniejemy nie byle jak, ale jako ludzie noszący Jego obraz – stworzeni na obraz i podobieństwo Boże. Zdolni do poznania prawdy, mogący kochać i być kochani, wezwani do wolności.
  12. Bóg ofiarował nam to wszystko i wymarzył sobie, że odpowiemy miłością na Jego miłość…
  13. I Jego zazdrość polega nie na czymś brudnym i zaborczym, ale na nieskazitelnym pragnieniu dobra dla każdego człowieka… Nie chce, aby to, co w nas włożył się zmarnowało…

2. Czy inni bogowie i inne bożki to zawsze krzywda?

WSTĘP

  1. Ktoś może powiedzieć: denerwuje mnie ta Boża zazdrość… Czy to czasem nie jest jakaś zachłanność? Albo brak tolerancji?… Czy tylko, wyłącznie u Niego można znaleźć szczęście, a może jest jeszcze gdzieś indziej, tylko trzeba dobrze go poszukać?
  2. Może warto zaryzykować złamanie tego przykazania, a „otworzą się oczy człowiekowi” – jak to stało się w raju, gdy pierwsi ludzie zgrzeszyli przeciw Bogu?
  3. Ktoś już kiedyś spróbował to zrobić… Nazywamy go potocznie synem marnotrawnym z Jezusowej przypowieści o miłosiernym ojcu i dwóch synach…

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Metoda – uzupełnianie dymków dialogowych. Zadanie do wykonania: wymyślamy dialog między świniami, którym syn opowiedział całą historię swojego dotychczasowego życia…

Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Bunt ma sens?
  2. Jak odróżnić bunt sensowny od buntu bezwartościowego?
  3. Jak patrzymy na zbuntowanych ludzi – po ludzku oraz względem Boga?

PUENTA

  1. Przeciwieństwem miłości nie jest nienawiść, ale obojętność.
  2. Najbardziej Boga dosięga Jego lekceważenie przez człowieka.
  3. Czasami mówimy, że dzisiaj wierność jest sexy. To chyba najważniejsza treść I przykazania Bożego…