Drugie przykazanie Boże. Imię Boga

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Dekalog, Imię Boga, Przykazanie drugie

1. Bóg i lwica

WSTĘP

Pewnego dnia w portalach z wiadomościami można było przeczytać następującą informację:

Lwica zagryzła w zoo człowieka

Lwica w kijowskim ogrodzie zoologicznym zagryzła mężczyznę, który przedostał się na jej wybieg wzywając Boga. Mężczyzna krzyczał „Bóg mnie uratuje, jeśli istnieje”, spuścił się na linie za ogrodzenie, zdjął buty i podszedł do lwów – powiedział przedstawiciel ukraińskich władz. Od razu rzuciła się na niego lwica, powaliła i rozerwała arterię szyjną – dodał. Do incydentu doszło w niedzielę wieczorem, kiedy w zoo były tłumy odwiedzających. Lwy trzymane są na „wysepce” zabezpieczonej odlanymi z betonu blokami. (sm)

Źródło tekstu: http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?wid=8337915&ticaid=12668

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Metoda – dialog między butami. Zadanie jest następujące: wyobraźmy sobie, że po zakończeniu całej tej historii buty tego człowieka samotnie wylądowały gdzieś w szafie. Jak tylko otrząsnęły się z szoku, zaczęły ze sobą rozmawiać. A że były to buty wierzące w Boga, to ich rozmowa mogła wyglądać mniej więcej tak…

Dialog można spisać na papierze. Wesoła opcja – można w czasie prezentacji można posługiwać się parą dowolnych butów, ewentualnie można wyciąć je z papieru.

Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Dlaczego Bóg w tak okrutny sposób potraktował tego człowieka?
  2. Czy ta sytuacja jest dowodem na to, że Boga nie ma?
  3. Co charakteryzuje wiarę, która w taki sposób podchodzi do Boga i Jego istnienia?
  4. Czy Bóg mógłby tu w ogóle jakoś zainterweniować?
  5. Jak można doprowadzić się do takiego traktowania Pana Boga?

PUENTA

KKK 2149 Drugie przykazanie zabrania także magicznego używania imienia Bożego. Tam jest wielkie imię Jego, gdzie nazywają Go zgodnie z wielkością Jego majestatu… Tam jest święte imię Boże… gdzie wzywają Go ze czcią i bojaźnią, by Go nie obrazić.

Nie wolno także manipulować Bożym imieniem, jak to czynili np. Niemcy, wypisując na swoich pasach bojowych hasło: GOTT MIT UNS. Wątpliwe jest także czynienie krzywdy innym ludziom niejako w imię Boże, np. dopuszczając się zamachów terrorystycznych.

2. Imię jest święte

WSTĘP

KKK 2146 Drugie przykazanie zabrania nadużywania imienia Bożego, to znaczy wszelkiego nieodpowiedniego używania imienia Boga, Jezusa Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny i wszystkich świętych.

AKTYWIZACJA

Praca na forum. Metoda – dyskusja i plansze. Pokazujemy na forum plansze z napisami: JEZUUUU, BOSZSZSZSZ, BOSHE, DŻIZAS. Zadanie jest następujące: poszukujemy odpowiedzi na pytanie: jaką rolę dzisiaj pełnią święte imiona? Czas na dyskusję.

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Czy dzisiaj ktoś jeszcze przejmuje się tym, że są święte słowa?
  2. Czy przykłady zniekształcenia świętych słów powodują jeszcze nasze oburzenie?
  3. Czy święte słowa mają w sobie naprawdę jakąś „moc”?
  4. Co na takie słowa powie człowiek religijny, wierzący?
  5. O czym świadczy stawanie w obronie imienia Bożego?

PUENTA

KKK 2142 Drugie przykazanie nakazuje szanować imię Pańskie. Podobnie jak pierwsze, uwypukla cnotę religijności i określa bardziej szczegółowo nasze posługiwanie się słowem w sprawach świętych.

KKK 2143 Wśród wszystkich słów Objawienia jest jedno szczególne, które jest objawieniem Jego imienia. Bóg powierza swoje imię tym, którzy w Niego wierzą; objawia się im w swoim osobowym misterium.

Dar imienia jest znakiem zaufania i zażyłości. „Imię Pańskie jest święte”. Dlatego więc człowiek nie może go nadużywać. Powinien pamiętać o imieniu Bożym w ciszy miłującej adoracji. Powinien używać go tylko po to, by je błogosławić, wychwalać i uwielbiać.

KKK 2144 Szacunek dla imienia Bożego wyraża to, co należy się misterium samego Boga i całej rzeczywistości sakralnej, którą ono przywołuje. Wrażliwość na to, co święte, uwypukla cnotę religijności.

Czy odczucia bojaźni i tego, co święte, są uczuciami chrześcijańskimi czy też nie? Nikt w sposób rozsądny nie może o tym wątpić. Są to odczucia, które moglibyśmy mieć i to w wielkim stopniu, jeśli posiadalibyśmy widzenie Boga najwyższego. Możemy je mieć, jeśli „uświadomimy” sobie Jego obecność. O ile wierzymy, że On jest obecny, powinniśmy je posiadać. Jeśli ich nie posiadamy, to dlatego że nie uświadamiamy sobie, nie wierzymy, że On jest obecny.

KKK 2145 Wierzący powinien świadczyć o imieniu Pańskim, odważnie wyznając swoją wiarę. Przepowiadanie i katecheza powinny być przeniknięte adoracją , i szacunkiem dla imienia Pana naszego, Jezusa Chrystusa.

KKK 2146 Drugie przykazanie zabrania nadużywania imienia Bożego, to znaczy wszelkiego nieodpowiedniego używania imienia Boga, Jezusa Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny i wszystkich świętych.