Dekalog i kara za grzechy

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Dekalog, Grzech, Kara, Rozum

1. Tabela kar

WSTĘP

Ktoś w pytaniach do Pana Boga zapytał: Dlaczego ludzie nie są karani za to, że nie przestrzegają dekalogu? Może dlatego, że nikt do tej pory nie wymyślił tych kar? Może w takim razie…

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Metoda – tabela kar. Zadanie: wypełniamy tabelkę, w której są wymienione – w jednej kolumnie przykazania – oraz miejsca na wpisanie różnych kar (w drugiej kolumnie). Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Jak się czujecie przydzielając kary?
  2. Widać w nich surowość, sprawiedliwość czy pobłażanie?
  3. Jak ukaralibyście samych siebie?
  4. Czy te kary nadają się na pokuty przy spowiedzi?

PUENTA

KKK 1472 Aby zrozumieć tę naukę i praktykę Kościoła, trzeba zobaczyć, że grzech ma podwójny skutek. Grzech ciężki pozbawia nas komunii z Bogiem, a przez to zamyka nam dostęp do życia wiecznego, którego pozbawienie nazywa się „karą wieczną” za grzech. Każdy grzech, nawet powszedni, powoduje ponadto nieuporządkowane przywiązanie do stworzeń, które wymaga oczyszczenia, albo na ziemi, albo po śmierci, w stanie nazywanym czyśćcem. Takie oczyszczenie uwalnia od tego, co nazywamy „karą doczesną” za grzech.

Obydwie kary nie mogą być traktowane jako rodzaj zemsty, którą Bóg stosuje od zewnątrz, ponieważ wypływają one jakby z samej natury grzechu. Nawrócenie, które pochodzi z żarliwej miłości, może doprowadzić do całkowitego oczyszczenia grzesznika, tak że nie pozostaje już żadna kara do odpokutowania.

KKK 1473 Przebaczenie grzechu i przywrócenie komunii z Bogiem pociągają za sobą odpuszczenie wiecznej kary za grzech. Pozostają jednak kary doczesne. Chrześcijanin powinien starać się, znosząc cierpliwie cierpienia i różnego rodzaju próby, a w końcu godząc się spokojnie na śmierć, przyjmować jako łaskę doczesne kary za grzech. Powinien starać się przez dzieła miłosierdzia i miłości, a także przez modlitwę i różne praktyki pokutne uwolnić się całkowicie od „starego człowieka” i „przyoblec człowieka nowego”

2. Konsekwencje grzechu

WSTĘP

KKK 1849 Grzech jest wykroczeniem przeciw rozumowi, prawdzie, prawemu sumieniu; jest brakiem prawdziwej miłości względem Boga i bliźniego z powodu niewłaściwego przywiązania do pewnych dóbr. Rani on naturę człowieka i godzi w ludzką solidarność. Został określony jako „słowo, czyn lub pragnienie przeciwne prawu wiecznemu”.

Inne pytania, które towarzyszyły poprzedniemu, brzmiały następująco: Dlaczego ludzie nie przestrzegają przykazań? Można je wyrazić trochę inaczej ? Dlaczego wiedząc o tym, czym jest grzech, decydują się na niego?

AKTYWIZACJA

Praca na forum. Dyskusja. Zadanie: poszukujemy odpowiedzi na w/w pytania.

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Czy są jakieś grzechy zgodne z rozumem?
  2. Na czym polega „wieczne prawo”?
  3. Jak inaczej wyrazić przykazania? Chodzi o formę czy tez o treść?
  4. czy jest zbiorowa odpowiedzialność za grzechy?

PUENTA

KKK 408 Konsekwencje grzechu pierworodnego i wszystkich grzechów osobistych ludzi powodują w świecie, ujmowanym jako całość, stan grzeszności, który może być określony wyrażeniem św. Jana: „grzech świata” (J 1, 29). Wyrażenie to określa także negatywny wpływ, jaki wywierają na osoby sytuacje wspólnotowe i struktury społeczne, które są owocem grzechów ludzi.