Nie masz katolika nad lunatyka!

Grupa docelowa: Studenci Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Browary wiary, Istota Kościoła, Kościół, Wierzę w Kościół, Zwołanie

1. Co to jest Kościół?

WSTĘP

Warto przypomnieć podstawową sprawę, że słowo KOŚCIÓŁ możemy pisać z dużej i małej litery. Z małej piszemy wtedy, gdy chodzi o budynek. Z dużej – gdy chodzi o wspólnotę ludzi wierzących. Spróbujmy tę wspólnotę ludzi krótko opisać… chodzi o odpowiedź na proste pytanie: czym jest Kościół?

AKTYWIZACJA

Praca indywidualna. Formularz – postać.[1] Metoda – nie dokończone zdania. Zadanie jest następujące: poszukujemy odpowiedzi na w/w postawione pytanie i uzupełniamy zdania. Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.

PYTANIA POMOCNICZE

  1. Czy to zadanie było trudne?
  2. Czy jego trud polegał na tym, że nie pamiętamy definicji? Nie potrzebujemy jej na co dzień?
  3. Po co właściwie pytać się o to, czym jest Kościół? Nie wystarczy poczucie przynależności do niego tak po prostu?
  4. Co wynika z wypisanych przez uczestników określeń i skojarzeń?

PUENTA

KKK 752 W języku chrześcijańskim pojęcie „Kościół” oznacza:

  • zgromadzenie liturgiczne,
  • a także wspólnotę lokalną
  • lub całą powszechną wspólnotę wierzących.

Te trzy znaczenia są zresztą nierozłączne. „Kościół” jest ludem, który Bóg gromadzi na całym świecie. Istnieje on we wspólnotach lokalnych i urzeczywistnia się jako zgromadzenie liturgiczne, przede wszystkim eucharystyczne. Kościół żyje Słowem i Ciałem Chrystusa, sam stając się w ten sposób Jego Ciałem.

KKK 751 Słowo „Kościół” (ekklesia, z greckiego ek-kalein – „wołać poza”) oznacza „zwołanie”.

Określa ono zgromadzenie ludu, na ogół o charakterze religijnym. Jest to pojęcie często używane w Starym Testamencie w języku greckim w odniesieniu do zgromadzenia ludu wybranego przed Bogiem, przede wszystkim zgromadzenia pod górą Synaj, gdzie Izrael otrzymał Prawo i został ustanowiony przez Boga Jego świętym ludem.

2. Po co Kościół – zwołanie?

WSTĘP

Skoro następuje atomizacja życia w ponowoczesnym społeczeństwie, ważne jest przypomnienie sobie CELU istnienia Kościoła. Mówi o tym Jan Paweł II w swojej katechezie o Kościele. Zapoznajmy się teraz z jej fragmentem…

AKTYWIZACJA

Praca indywidualna z tekstem. Egzemplarz z fragmentem katechezy dla każdego z uczestników. Czytamy tekst po cichu, każdy swój egzemplarz.

Tekst jest następujący:

Zwołanie oznacza, że do wszystkich i do każdego skierowane zostało wezwanie, które domaga się odpowiedzi wiary i współdziałania z celem nowej wspólnoty, ukazanym przez Powołującego: „Nie wyście Mnie wybrali, ale ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili” (J 15,16).

Stąd wypływa właściwy Kościołowi dynamizm, który ma przed sobą niezmierzone pole do działania, jest bowiem wezwaniem do przynależności do tego, który pragnie „wszystko na nowo zjednoczyć w Chrystusie” (Ef 1,10).

Celem zwołania jest wprowadzenie wierzących w Boską komunię (por. l J 1,30). Pierwszym środkiem pozwalającym osiągnąć ten cel jest słuchanie słowa Bożego: Kościół je przyjmuje, odczytuje i przeżywa w świetle, które przychodzi z wysoka jako dar Ducha Świętego, zgodnie z obietnicą daną przez Chrystusa apostołom: „Duch Święty, którego Ojciec pośle w Moim imieniu. On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem” (J 14,26).

Kościół jest powołany i wezwany, by wszystkim nieść słowo Chrystusa i dar Ducha: całemu ludowi, który będzie „nowym Izraelem”, począwszy od dzieci, o których Jezus powiedział: „nie przeszkadzajcie im przyjść do Mnie” (Mt 19,14).

Ale powołani są wszyscy, dzieci i dorośli, zaś wśród dorosłych ludzie wszystkich stanów. Jak mówi św. Paweł: „Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie” (Ca 3,28).

Katecheza Jana Pawła II z dnia 20 lipca 1991 r., Wydawnictwo M, Kraków 1999.

Po przeczytaniu tekstu zadanie jest następujące: zaznacz fragmenty, które odczytujesz jako bardzo ważne dla Ciebie. Obok napisz, dlaczego uważasz je za ważne? Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.

PYTANIA POMOCNICZE

  1. Na ile identyfikujesz się z celami Kościoła?
  2. Jak je rozumiesz? Czy to są także twoje dążenia?
  3. Jak może odnaleźć się współczesny człowiek w tych zadaniach i celach?
  4. Jak je dzisiaj realizować wśród współczesnego świata?
  5. Wspólnie będziemy działać, czy jednak każdy pójdzie w stronę prywatnego chrześcijaństwa?

PUENTA

Jest jeszcze jeden cel, o którym trzeba powiedzieć, nawiązując do katechezy Jana Pawła II.

Celem zwołania jest wreszcie przeznaczenie eschatologiczne, jako że nowy lud jest skierowany całkowicie ku wspólnocie niebieskiej. Wiedzieli o tym i odczuwali to pierwsi chrześcijanie: „Nie mamy tutaj trwałego miasta, ale szukamy tego, które ma przyjść” (Hbr 13,14). „Nasza […] ojczyzna jest w niebie. Stamtąd też jako Zbawcy wyczekujemy Pana naszego Jezusa Chrystusa” (Flp 3,20).

Katecheza Jana Pawła II z dnia 20 lipca 1991 r., Wydawnictwo M, Kraków 1999.

3. Fazy księżyca

WSTĘP

Miło jest w pogodną i bezchmurną noc patrzyć w niebo i obserwować gwiazdy, szukać komet, wypatrywać światełek przelatujących satelitów komunikacyjnych, czy innych „sputników”.

Patrzymy się w gwiazdy, ale przecież wiele z nich, to tylko zwykłe planety, zupełnie niegościnne dla człowieka. Gwiazdami nie są. Odbijają tylko swoją powierzchnią światło jednej gwiazdy w naszym układzie – Słońca.

Najbliższą nam planetą, która to robi jest oczywiście Księżyc. A robi to specyficznie, tak że obserwując go możemy dostrzec jego fazy.

Mnemotechnika

Patrząc na księżyc, możemy „na oko” ocenić w jakiej fazie się aktualnie znajduje:

Gdy ma kształt litery D to znaczy, że się Dopełnia, robi się Duży – czyli pełnia nadchodzi.

Gdy ma kształt litery C to się Cofa, Cienieje, Ciemnieje – pełnia już minęła.

Gdy ma kształt litery O to jest Okrągły, Owalny – właśnie jest pełnia (choć uściślając – to tylko moment).

http://pl.wikipedia.org/wiki/Fazy_Księżyca

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Metoda – fazy Księżyca. Zapoznajemy się z danymi dotyczącymi faz księżyca (ilustracje). Następnie wyobrażamy sobie, że Księżyc jest symbolem Kościoła, który – jak planeta odbija światło słoneczne – „odbija” w pewnym sensie „światło Chrystusa”.

Ale – podobnie jak Księżyc przechodzi swoje fazy, chociaż nie ma tu mowy o jakiejś regularności – tak i „odbijanie światła Chrystusa” ma swoje lepsze i gorsze dni (a właściwie noce).

Zadanie jest następujące: rysujemy Księżyc w różnych fazach i w jego pole wpisujemy odpowiedź na pytanie: od czego zależy „odbijanie światła Chrystusa” przez „Księżyc” – czyli Kościół – w danej jego fazie?

Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję i wymianę wrażeń.

PYTANIA POMOCNICZE

  1. Jakie czynniki powtarzają się w naszych wypowiedziach? Dlaczego na nie zwróciliśmy uwagę?
  2. Czy problemem jest tylko życie moralne i zaciemnienia z nim związane, czy jeszcze coś innego, istotnego się pojawiło?
  3. Dzięki czemu odbijanie światła jest najbardziej intensywne?
  4. W jakim stopniu zależy to od nas? Od Pana Boga?
  5. Czy w tym wszystkim jest jednak jakaś stała częstotliwość? Czy te cykle są jednak nieregularne?

PUENTA

KKK 748 „Chrystus jest światłem narodów; obecny Święty Sobór, zgromadzony w Duchu Świętym, gorąco pragnie oświecić wszystkich ludzi Jego jasnością promieniującą na obliczu Kościoła, głosząc Ewangelię wszelkiemu stworzeniu”.

Tymi słowami rozpoczyna się Konstytucja dogmatyczna o Kościele Soboru Watykańskiego II. Sobór wskazuje w ten sposób, że artykuł wiary o Kościele całkowicie zależy od artykułów dotyczących Jezusa Chrystusa.

Kościół nie ma innego światła niż światło Chrystusa. Według obrazu drogiego Ojcom Kościoła jest on podobny do księżyca, którego całe światło jest odbiciem światła słońca.

4. Należąca do Pana

WSTĘP

Zatem Kościół jest podobny do Księżyca odbijającego światło Słońca. Jego zadaniem jest „odbijanie” jedynego Światła tego świata, którym jest Jezus Chrystus. Aby jednak czynić to jak najpiękniej, trzeba mieć pewne predyspozycje czy możliwości.

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Metoda – plastyka [mapa księżyca]. Niezbędne będą pomoce z poprzedniego ćwiczenia. Zadanie jest następujące: zwracamy szczególną uwagę na treści wypisane przy „pełni Księżyca”, gdy najmocniej odbija on światło słoneczne oraz ukazujemy te treści pod postacią ilustracji. Warto zapoznać się z oryginalną mapą Księżyca z opisem geograficznym.

Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.

PUENTA

KKK 751 Pierwsza wspólnota tych, którzy uwierzyli w Chrystusa, określając się jako „Kościół”, uznaje się za spadkobierczynię tamtego zgromadzenia. W niej Bóg „zwołuje” swój lud ze wszystkich krańców ziemi.

Pojęcie Kyriake, od którego pochodzą Church, Kirche, znaczy: „ta, która należy do Pana”.

[1] Wykorzystałem reklamówkę firmy EMPIK, bez daty wydania, prawdopodobnie 2004-2005 rok.