Dekalog i człowiek sukcesu

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Dekalog, Sukces

1.  Cechy szczególne

WSTĘP

Czy łatwo w dzisiejszych czasach osiągnąć sukces? Szczęście? Powodzenie? Prawdopodobnie trzeba mieć trochę szczęścia oraz pracowitości… Mówi się, że szczęście i geniusz, to 5% talentu i 95% ciężkiej pracy… Jedni ludzie mają tego pod dostatkiem, innym ich brak…

AKTYWIZACJA

Praca małych grupach. Materiały: kartka papieru (czysta lub jakiś prosty szablon postaci), przybory do pisania. Zadanie: narysować człowieka sukcesu oraz człowieka klęski. Opisać elementy ilustracji odnośnikami, aby były czytelne dla oglądających. Czas na wykonanie zadania. czas na prezentację rysunków na forum klasy (metoda karuzeli). Czas na dyskusję na forum klasy.

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Łatwo było wykonać to zadanie czy trudno?
  2. Ci pierwsze przychodziło nam do głowy?
  3. Czy zmienia się obraz człowieka sukcesu lub klęski?
  4. Czy są różnice między naszymi typami? Na czym polegają?
  5. Czy na kartce są pojęcia i cechy związane z wiarą i Bogiem?
  6. Czy religijność pomaga osiągnąć sukces czy raczej przeszkadza?
  7. Czy przykazania Boże pomagają czy przeszkadzają w osiągnięciu sukcesów, o których napisaliście?
  8. Jak się ma dekalog do cech klęski?

PUENTA

  1. Dla człowieka wierzącego źródłem sukcesu i celem jest życie z Panem Bogiem. On sam jest jego bogactwem, szczęściem i wszystkim!
  2. On jest Dawcą życia, stworzył świat, abym z Nim współpracował, tworzył go i realizował siebie i kierował się prawdziwym szczęściem.
  3. Osiągnąć sukces można tylko z Bogiem.

WIKI

Teologia sukcesu lub ewangelia sukcesu (ang. prosperity theology/prosperity gospel) – postawa teologiczna w pewnej części chrześcijaństwa charyzmatycznego, polegająca na przekonaniu, że zdrowie, powodzenie materialne i osobiste jest wolą Boga dla człowieka wierzącego. Należy się modlić o sukces i dążyć do niego, a także czynić dobro, w szczególności przesyłać dotacje pieniężne. Im człowiek więcej da z siebie, tym więcej dobra do niego powróci (tzw. seed faith). W szeroko rozumianympentekostalizmie znajdują się różne podejścia do takiej nauki. Jest ona zarówno krytykowana jak i wyznawana. „Ewangelia sukcesu” jest krytykowana za (zdaniem krytyków sprzeczne z niektórymi wersetami biblijnymi) podkreślanie bogactw materialnych jako rzeczy świadczącej o Bożym błogosławieństwie.

– Mogłem się tam pozbyć wszystkich swoich zmartwień i obaw – tak o swych wizytach przed meczami w kościele opowiada Borussii Dortmund, Robert Lewandowski. Piłkarz reprezentacji Polski w rozmowie dla adresowanego do dzieci i młodzieży magazynu „Dein Spiegel” podkreślił, że swoje piłkarskie sukcesy zawdzięcza „rozmowom z Bogiem”.

Piłkarz powiedział także o pierwszym sezonie w Bundeslidze, gdy nie grał najlepiej. Wspominał, że w tym czasie często chodził tuż przed meczami do małego kościółka w pobliżu miejsca zamieszkania. – Mogłem się tam pozbyć wszystkich swoich zmartwień i obaw – mówił.
Sportowiec, który jest ambasadorem akcji „Nie wstydzę się Jezusa” zaznaczył, że to dzięki modlitwie udało mu się odnieść sukces.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/religia/robert-lewandowski-sukces-zawdzieczam-bogu/y6x3f  20 czerwca 2017 (JM)