Potop II

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Biblia, Księga Rodzaju, Noe, Potop, Stary Testament

1. Zemsta jest słodka

WSTĘP

Zdarzają się i takie historie, gdy ktoś włoży naprawdę dużo serca w jakiś związek, zaangażuje się i zaufa, a potem z jakiejś przyczyny się mocno rozczaruje i czuje się rozżalony, zdumiony, wkurzony… Czasami w takiej sytuacji przychodzi chęć zemsty… odegrać się, dotknąć drugą osobę, aby poczuła dokładnie to samo, co ja czuję…

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Formularz – zemsta. Zadanie jest następujące: wymyśl zemstę doskonałą na osobie, która okazała się skończonym łajdakiem i już kompletnie nie jest godna zainteresowania. Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.

W czasie rozmowy zapytaj, czy jest jeszcze jakaś możliwość jednak mimo wszystko uniknięcia tej zaplanowanej wcześniej zemsty, powstrzymania jej… Co takiego musiałoby się stać, aby słodka zemsta jednak się nie dokonała…

PUENTA

Od początku naszego spotkania towarzyszą nam intensywne emocje. Zemsta wiąże się bardzo mocno z żalem, poczuciem krzywdy, zawodu, straty… Uczucia te są wyjątkowo mocne, gdy chodzi o coś, co wydarzyło się między osobami bliskimi sobie, związanymi uczuciowo lub poważniej ? miłością prawdziwą… ten związek może rozpadać się powoli, kruszeć jak stal zżerana przez rdzę… Zupełnie podobnie było właśnie z więzią między Bogiem i ludźmi w czasie, gdy Stwórca zdecydował się na… POTOP!

 

2. Biblijny potop

WSTĘP

Przypomnijmy sobie pokrótce opowieść zapisaną w Biblii (Rdz 6,5 – 9,17).

AKTYWIZACJA

Przytaczamy fragmenty z pamięci – zasadniczo chyba każdy pamięta chociaż trochę informacji o treści tego wydarzenia. Przynajmniej to, że był Noe, arka zbudowana z drewna, zwierzęta, deszcz, zalanie ziemi itp.

Można przywołać wrażenia z obejrzanego filmu na wideo lub programu popularnonaukowego obejrzanego na jednym z licznych kanałów TV.

Nie wiem, czy będzie tam coś na temat przymierza zawartego po potopie między Bogiem a ludźmi. Trzeba przywołać to przymierze jako najważniejszy element opowieści oraz nawiązać do poprzedniego punktu i uczniowskich wypowiedzi na temat uniknięcia zemsty lub „polubownego załatwienia sporu”.

Zapytaj też o nasze małe ?potopy codzienne? z różnych okazji domowych sporów i kłótni…

PUENTA

Kilka myśli na podstawie komentarza Tadeusza Żychiewicza „Stare Przymierze”:

  • opowieść opiera się oczywiście na antropomorfizmach, Bóg „widzi”, „boleje”, „żal Mu”, taka forma jest najbardziej zrozumiała; w ten sam sposób starożytne mity i eposy opowiadały o różnych bogach i ich losach,
  • być może w opowieści wykorzystano jakiś fakt historyczny potężnego potopu, którego świadkami były dawne pokolenia ludzi; obraz potopu jest obecny w różnych kulturach, przekazach i cywilizacjach nie tylko europejskich,
  • najbardziej przejmujący jest żal Boga, gdy czuję się On już niepotrzebny, gdy boli Go ludzkie zachowanie i już nic zrobić nie można…
  • na końcu jednak następuje przebaczenie i pojednanie z woli Bożej, Bóg odkłada swoją broń na obłoki i ślubuje człowiekowi po raz kolejny wierność i liczne dary,
  • zawiera z człowiekiem Przymierze (jego treść jest już jednak trochę inna niż poprzednio)…

Wykorzystałem tutaj ilustrację postaci z gry komputerowej. Źródło: PC FORMAT, Christmas 1997, s.106.