Bóg – honor – Ojczyzna

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Bóg, Honor, Konstytucja RP, Ojczyzna, Preambuła

1. Ojczyzna

WSTĘP

Zawody sportowe budzą wielkie emocje. Zwłaszcza, gdy są rozgrywane na płaszczyźnie międzypaństwowej. Kibicujemy naszym zawodnikom, drużynie narodowej, dumni jesteśmy, gdy Polak wkracza na najwyższe podium, gdy na maszt wciągana jest polska flaga i grany jest polski hymn.

Kilka dni temu mogliśmy świętować kolejne zwycięstwo naszego zawodnika. Mamy na ten temat notatkę.

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Formularz – informacja prasowa.[1] Zadanie jest następujące: Co czuje się widząc zwycięstwo polskich zawodników? Jakie znaczenie te zwycięstwa mają w życiu Polaków? Prezentacja na forum.

PUENTA

Cieszymy się, że zwycięstwo odniósł nasz rodak, że łączy nas ta flaga, hymn, język, narodowość, że łączy nas jedna OJCZYZNA.

Wielka jest radość ze zwycięstw naszych zawodników. I zawsze oczekujemy, aby każde zwycięstwo odniesione było ze względu na ciężką pracę, treningi i solidne przygotowanie oraz oczywiście dzięki talentowi.

Koszmarem jest, gdy ktoś zdobywa sukces będąc na środkach dopingowych. Wtedy kłamie, jest oszustem, postępuje nie honorowo.

2. Honor

WSTĘP

No właśnie – pojawia się w tym miejscu ważne słowo – HONOR.

Można je zobaczyć głównie na starych sztandarach, które ze czcią przechowuje się w muzeach, czy innych miejscach pamięci. Na znak szacunku sztandary się całuje, jak największą wartość, jak prawdziwe symbole największych wartości.

            Czy również dla młodzieży?…

AKTYWIZACJA

DYSKUSJA. Celem jest znalezienie odpowiedzi na następujące pytania: czy hasło: HONOR jest w jakiś sposób ważne nie tylko dla zawodników sportowych, żołnierzy, kombatantów, ale dla współczesnej młodzieży? Czy jest interesujące? Czy może stanowić w życiu nastolatka pewien drogowskaz?

PUENTA

Honor nastolatka:[2]

  • Młody człowiek uznawany jest za nie honorowego, gdy nie umie się odszczekać, odpowiedzieć kąśliwym tekstem na dokuczliwości innych,
  • Wobec dorosłych stosuje się zasadę „nie pozwolę mu się obrażać i poniżać”,
  • Można też odejść z domu czy jakiejkolwiek wspólnoty, gdy się jest np. niesłusznie o cos oskarżonym,
  • Honor oznacza też oscylowanie miedzy kategoriami odpowiedzialności i ambicji,
  • Oznacza także walkę o to, aby coś znaczyć;
  • czasami nie chodzi o to, aby zachować własną godność i szacunek dla samego siebie, co o szacunek innych wobec młodego człowieka, on przegląda się w lustrze opinii otoczenia – zwłaszcza rówieśników, jeśli uznają go za zero, to wtedy rzadko potrafi się odwołać do samoświadomości bycia kimś wartościowym.

3. Bóg

WSTĘP

Do Ojczyzny dodaliśmy honor, czas już do tych dwóch ważnych słów dodać jeszcze jedno – najważniejsze: BÓG. Najwięcej mówi o Nim Kościół. Ale odnaleźć wiarę w Boga możemy także w różnych miejscach i tekstach. Przyniosłem na dzisiaj preambułę naszej Konstytucji państwowej, gdzie także obecność Boga i chrześcijańskie korzenie naszego narodu są wyraźnie zaznaczone.

Odczytanie preambuły Konstytucji RP.

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997r.

PREAMBUŁA

W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny, odzyskawszy w 1989 roku możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia o Jej losie, my, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł, równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego – Polski, wdzięczni naszym przodkom za ich pracę, za walkę o niepodległość okupioną ogromnymi ofiarami, za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach, nawiązując do najlepszych tradycji Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej, zobowiązani, by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko, co cenne z ponad tysiącletniego dorobku, złączeni więzami wspólnoty z naszymi rodakami rozsianymi po świecie, świadomi potrzeby współpracy ze wszystkimi krajami dla dobra Rodziny Ludzkiej, pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane, pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność, w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem, ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot. Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali, wzywamy, aby czynili to, dbając o zachowanie przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi, a poszanowanie tych zasad mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej.

 

KOMENTARZ

  • Konstytucja obowiązuje wszystkich Polaków,
  • Jest podstawowym prawem naszej Ojczyzny,
  • Jest znakiem poszanowania dla jej tradycji i chrześcijańskich korzeni,
  • Mówi o Bogu, jako Źródle najważniejszych wartości,
  • Mówi o godności człowieka, jego prawach i obowiązkach,

Wnioski z dyskusji powinny ukazywać, że Polacy zarówno w swym życiu osobistym, jak i społecznym zakorzenieni byli w chrześcijaństwie. Swoje zachowania i postawy motywowali zasadami religii. Wiara była dla nich fundamentem wszelkich działań. Pojęcia takie jak  Bóg, honor i ojczyzna były ze sobą integralne. Chrześcijańskie korzenie  narodu były dla naszych przodków przedmiotem chluby. [3]

 

[1]  Źródło: Wirtualna Polska, http://wiadomosci.wp.pl/kategoria.html?katn=Polska&kat=1342. Wiadomość dostarczona przez RadioZet 2002-09-15 (07:08).

[2] Na podstawie: Wojciech Jędrzejewski OP, Honor nastolatka, Więź, wrzesień 1999, s.48-50.

[3] Cytat z podręcznika L