Czy Pan Jezus był katolikiem?

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Jezus, Jezus katolikiem

TWARZE

Wycinam z gazet różnorodne twarze ludzkie, naklejam je na kartki białe i czyste; zadaniem uczestnika jest wpatrzeć się w twarz i dorysować resztę postaci, w jakiejś sytuacji, pozycji, która odpowiada nastrojowi twarzy. Tak powstaje collage.

PARASOL

Na przykładzie parasola ukazuję jedność tego urządzenia, współdziałanie elementów itp. Drążkiem głównym jest Jezus, na którym opierają się druty – ludzie, złączeni jednym – Duchem Świętym. „Końcówką” jest Bóg Ojciec, od którego wszystko pochodzi i do którego zmierza.

Prezentacja collage. Omówienie: ciało odpowiada na to, co wyraża twarz, głowa, mina… patrząc się na ludzką głowę mogę wiele wyczytać, z miny, fryzury, wyglądu zadbanego lub nie…

Zbieram postacie, ustawiam obok siebie. Zadaję pytanie – czy te osoby mogą należeć do Kościoła? Do powszechnego Kościoła, do Kościoła, który przygarnia każdego człowieka?

Skąd się bierze przekonanie o powszechności Kościoła. Co oznacza słowo „powszechny”?

KKK 830: Słowo „powszechny” katolicki oznacza „uniwersalny”, czyli „cały” lub „zupełny”.

Kościół jest powszechny w podwójnym znaczeniu:

  • Kościół jest powszechny, ponieważ jest w nim obecny Jezus Chrystus… istnieje w nim pełnia Ciała Chrystusa zjednoczona z Głową, w wyniku czego Kościół otrzymuje od Niego „pełnię środków zbawienia”, której On chciał mu udzielić: poprawne i pełne wyznanie wiary, integralne życie sakramentalne, posługa święceń w sukcesji apostolskiej. W tym podstawowym znaczeniu Kościół był już powszechny w dniu Pięćdziesiątnicy i taki będzie aż do dnia Paruzji…
  • Kościół jest powszechny, ponieważ został posłany przez Chrystusa do całego rodzaju ludzkiego…

Do nowego Ludu Bożego powołani są wszyscy ludzie. Toteż Lud ten, pozostając ciągle jednym i jedynym, winien się rozszerzać na świat cały i przez wszystkie wieki, aby spełnił się zamiar woli Boga, który naturę ludzką stworzył na początku jedną i synów swoich, którzy byli rozproszeni, postanowił w końcu w jedno zgromadzić…

To znamię powszechności, które zdobi Lud Boży jest darem samego Pana; dzięki temu darowi Kościół katolicki skutecznie i ustawicznie dąży do zespolenia z powrotem całej ludzkości wraz ze wszystkimi jej dobrami z Chrystusem – Głową w jedności Ducha Jego (Vaticanum II, Lumen Gentium, 13).

Wyjaśnienie – jak to się ma to tematu spotkania: czy Pan Jezus był katolikiem?

Oczywiście, że NIE – On sprawia, że Kościół jest powszechny, staje się takim, On napełnia go łaską, On jest Głową Kościoła, jest jego fundamentem… jest w nim obecny, ale… Kościół to ludzie – wyznawcy Chrystusa, a On nie mógłby „wyznawać samego siebie” nawet głosił swojego Ojca, ale nie siebie…

Jak realizuje się powszechność Kościoła? Jest w nim Chrystus, który daje pełnię środków zbawienia, jest w Kościele powołanie do rozszerzanie się po całym świecie…

KKK 832: „Kościół Chrystusowy jest prawdziwie obecny we wszystkich prawowitych miejscowych zrzeszeniach wiernych, które trwając przy swoich pasterzach same również nazywane są Kościołami w Nowym Testamencie… W nich głoszenie Ewangelii Chrystusowej zgromadza wiernych i w nich sprawowana jest tajemnica Wieczerzy Pańskiej… W tych wspólnotach, choć nieraz są one szczupłe i ubogie albo żyją w rozproszeniu, obecny jest Chrystus, którego mocą zgromadza się jeden, święty, katolicki i apostolski Kościół” (Lumen Gentium, 26).

Tarnobrzeg 8 lipca 1998