Czym jest Kościół?

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Apostołowie, Kościół, Powołanie Apostołów

1. Wołanie człowieka

WSTĘP

Zwracamy się do siebie w bardzo różny sposób, wołając, szepcząc, przywołując.

AKTYWIZACJA

Praca na forum klasy: prowadzący pyta, jakie są najmilsze zawołania kierowane do drugiego człowieka? Wypisujemy je na tablicy.

PUENTA

Przyjemnie jest zostać tak właśnie zawołanym… człowiek przyjemniej się czuje i chce zwrócić się do człowieka, który przywołuje.

2. Zaufanie do człowieka

WSTĘP

Przywołani w szczególny sposób zostali pewni ludzie, o których dzisiaj będzie mowa na katechezie. To apostołowie.

Zanim Jezus umarł i zmartwychwstał, zgromadził właśnie apostołów, aby przekazać im Ewangelię, czyli Dobrą Nowinę o zbawieniu. Wybrał Dwunastu, aby powierzyć im objawić całą pełnię.

Nie wiemy jednak, dlaczego wybrał właśnie tych konkretnych ludzi. Sam podjął decyzję i sam wybrał uczniów. Sam ich przywołał. Dzisiaj nazywamy ich świętymi Apostołami. Świętymi zostali za życia, byli za życia, a nie po śmierci…

AKTYWIZACJA

Zadanie dla uczniów – praca w grupach. Zadanie dla uczniów jest: następujące gdybyście mieli doradzić Panu Jezusowi w wyborze apostołów… jakich rad udzielilibyśmy Mu? Nie myślimy już w tym momencie, jak ich zawołać, ale KOGO zawołać w ten szczególny sposób?… Wypisanie rad na kartce – formularzu (może być kartka z bloczku). Prezentacja na forum klasy.

PUENTA

Ciekawe, czy Pan Jezus posłuchałby waszych rad i wskazówek… posłuchajcie, jak nastąpił wybór apostołów:

Wybór Dwunastu

Potem wyszedł na górę i przywołał do siebie tych, których sam chciał, a oni przyszli do Niego. I ustanowił Dwunastu, aby Mu towarzyszyli, by mógł wysyłać ich na głoszenie nauki, i by mieli władzę wypędzać złe duchy. Ustanowił więc Dwunastu: Szymona, któremu nadał imię Piotr; dalej Jakuba, syna Zebedeusza, i Jana, brata Jakuba, którym nadał przydomek Boanerges, to znaczy synowie gromu; dalej Andrzeja, Filipa, Bartłomieja, Mateusza, Tomasza, Jakuba, syna Alfeusza, Tadeusza, Szymona Gorliwego i Judasza Iskariotę, który właśnie Go wydał.

Na początku katechezy wypisywaliśmy przywołania. W powyższych słowach bardzo ważne jest jedno: „przywołał”…

Dlaczego dzisiaj tak to podkreślamy? Ponieważ chcę dzisiaj powiedzieć, czym jest Kościół? Ponieważ samo słowo KOŚCIÓŁ ma z nim ścisły związek. Pochodzi bowiem od hebrajskiego QAHAL oraz greckiego EKKLESIA, czyli „zwołanie”, „zgromadzenie”…

KOŚCIÓŁ Jest wspólnotą ludzi, ustanowioną przez Chrystusa jako „zwołanie” wszystkich, którzy zostali wezwani, by żyć Bożym życiem. Zwołanie oznacza, że do wszystkich i do każdego człowieka skierowane zostało wezwanie, które domaga się odpowiedzi wiary i współdziałania z wzywającym Chrystusem. Celem zwołania jest wprowadzenie w komunię z Bogiem. Środkiem ku temu jest słuchanie słowa Bożego.