Czystość i 3 rodzaje miłości

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: 6 przykazanie, Czystość, Dekalog, miłość, Rodzaje miłości

1. Rewolucja seksualna

WSTĘP

Męskość i kobiecość wyrażają kształt naszego istnienia. Ktoś przychodząc na świat będzie mężczyzną lub kobietą – i będzie się starał podkreślać to, czynić ciekawym, atrakcyjnym… Męskość i kobiecość to coś niesamowitego… ale CO?

AKTYWIZACJA

Uczniowie otrzymują arkusze „M&K”, wypełniają je w grupach. Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję. Poniżej formularz i przykładowe odpowiedzi.

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Co to jest piękno?
  2. Czym jest piękno kobiecości i męskości?
  3. Jak nauczyć się je dostrzegać?
  4. Co to daje? Jakie przynosi owoce oraz jakie konsekwencje?
  5. Czy czujesz się piękny w swojej kobiecości  czy męskości?

PUENTA

Ktoś zapytał w wywiadzie z Panem Bogiem „czy nie należałoby dokonać pewnej modyfikacji przykazań biorąc pod uwagę obecne czasy?”

Oczywiście, że tak! Może jednak przykazanie niech pozostanie, natomiast warto na nowo dostrzec jego sens – sens na miarę Bożego zamysłu w dzisiejszym świecie i dla dzisiejszego człowieka. Można wręcz powiedzieć, że w dzisiejszych czasach trzeba dokonać rewolucji seksualnej.

Na czym ma polegać? Na dostrzeżeniu piękna, które jest w człowieku, na patrzeniu się na niego w perspektywie całej osoby ludzkiej, a nie tylko pod kątem erotyki, wyglądu, sprawności łóżkowej…

Na tym, że nie pozwolę siebie traktować jako przedmiotu użycia dla drugiego człowieka. Że będę szanować siebie jako kobietę, jako mężczyznę w całej pełni… Przecież moje ciało to tylko przejaw i znak wnętrza! Droga do niego, ale nie cel…

2. Droga do człowieka – czystość

WSTĘP

Rewolucja otwartych oczu, rewolucja podglądanie człowieka, rewolucja DUCHOWEJ PORNOGRAFII – czyli obnażania wnętrza ludzkiego i ukazywania jego najpiękniejszych elementów, przede wszystkim zdolności do miłości, ofiarności, poświęcenia, wybaczania… Podnieć się pięknem drugiego człowieka, niech cię zamuruje, zaszokuje… Przykład?…

AKTYWIZACJA

Praca na forum. Metoda – burza mózgów. Uczniowie przypominają sobie reklamy (TV, radio, billboardy) związanie z hasłem CZYSTY (proszek do prania, pranie, szyby, płyn do mycia okien, woda mineralna). Wyszukujemy, co producenci chcą pokazać w reklamach, jakie działanie, możliwości… Czas na dyskusję.

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Dlaczego reklamy podkreślają tę cechę?
  2. Czy zwracamy na nią uwagę?
  3. Jak działają na nas takie informacje?
  4. Ile jesteśmy w stanie dać, zapłacić, aby osiągnąć obiecywany efekt?

PUENTA

Obraz czystej wody (np. z reklamy): smacznej, przejrzystej, sprawiającej radość, orzeźwiającej, dodającej sił… Obraz wody brudnej: wstrętnej, cuchnącej, niesmacznej, zamulonej.

Obraz czystego okna: mogę przez nie obejrzeć dokładnie świat, widzę wyraźnie, nie sfałszowanie. Obraz okna brudnego: widzę tylko kontury, niezbyt pięknie, ogólnie, obraz za oknem jest tłem dla brudu.

Obraz czystej koszuli, bluzki itp., które mogą doprać, wywabić z plam, nie zniszczyć, pokazać się w niej ludziom…

Czystość oznacza szczyt możliwości danej rzeczy: czysty głos, czysty styl, czysta szyba, czysta woda…

Patrzę się na drugiego człowieka z czystością: dostrzegam całe jego piękno! Nie zatrzymuję się tylko na jakiejś jednej sferze. Nic nie przesłania mi człowieka, nie jest tłem dla jakiegoś brudu.

3. Rodzaje miłości

WSTĘP

Jeśli drugi człowiek nie będzie traktowany z szacunkiem i „całościowo”, to miłość do niego będzie w jakiś sposób „kulawa”.

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Metoda – formularz. Uczniowie otrzymują arkusze „Czy to jest miłość?” i wypełniają je w grupach. Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.

PUENTA

Czy to miłość? „Jeżeli będziesz grzecznym dzieckiem, tatuś będzie cię kochał”, „Jeżeli nie pójdziesz ze mną do łóżka, nie będę cię kochał”, „Jeżeli zerwiesz ze swoimi znajomymi, będziemy razem”. Co – Twoim zdaniem – zrobić z taką miłością?

Jest to miłość „JEŻELI”. Musisz sobie na nią zasłużyć, coś sobą reprezentować. Jest proponowana w zamian za coś, czego pragnie osoba mająca kochać. Niespełnienie tego warunku powoduje koniec miłości.

Miłość warunkowa nie patrzy na koszty ponoszone przez drugą osobę. Wiele osób po fakcie rozpoznaje, że miłość ta nie jest warta ceny żądanej przez drugą stronę. Nawet jeśli dojdzie do małżeństwa, nie będzie ono zbyt trwałe.

Ta miłość nie jest ukierunkowana na osobę, lecz na pewien obraz będący życzeniem, tym, czego pragniemy. Człowiek zakochuje się nie w człowieku, ale w wyimaginowanym obrazie, który jest życzeniem. Kiedy osoba przestaje spełniać warunki, miłość taka przemienia się zwykle w nienawiść.

 

Czy to miłość? „Kocham cię, ponieważ jesteś najpiękniejszą dziewczyną, jaką znam.” „Kocham cię, ponieważ dajesz mi poczucie bezpieczeństwa.” „Kocham cię, bo jesteś tak różny od innych.” Jaka jest – Twoim zdaniem – przyszłość takiej miłości?

Miłość „PONIEWAŻ”. Osoba kochana jest ze względu na to, kim jest, co ma lub co robi. Chyba większość ludzi pobiera się w ten sposób. Zdarza się, że rodzice kochają w ten sposób swoje dzieci. Np. opiekunowie częściej troszczą się o dzieci zadbane… na zabawach jedne dziewczęta są proszone do tańca częściej niż inne…

Można powiedzieć, że człowiek pragnie być kochany w ten sposób – z powodu tego, kim jest i co sobą reprezentuje. Jeśli ktoś kocha mnie dlatego, że taki jestem, sprawia to wiele przyjemności, podbudowuje poczucie własnej wartości. Jeśli miłość taka wygaśnie, prowadzi co najwyżej do obojętności, a nie do wrogości.

Jednak w perspektywie małżeństwa może pojawić się problem WSPÓŁZAWODNICTWA. Kiedy pojawi się ktoś posiadający jeszcze większe zalety niż te, za które jesteś kochany – miłość jest zagrożona. W grę wchodzi zdrowie, majątek, uroda, talenty, sprawność…

Drugi słaby punkt tej miłości – gra. Czasem na zewnątrz gramy kogoś innego niż jesteśmy naprawdę, gdyż wstydzimy się pokazać nasze prawdziwe wnętrze. Gdy związek dwojga ludzi opiera się na takiej miłości, to wtedy jedno z nich lub dwoje obawiają się, żeby druga strona nie poznała, jacy są naprawdę. Obawiają się, że wtedy byliby mniej kochani, czy nawet odrzuceni. Dlatego będą grać i udawać, aż kiedyś wyjdzie to na jaw.

 

Czy to miłość? „Kocham cię, bo chcę cię kochać i ciebie wybrałem. Cenię twoje zalety, ale kocham cię pomimo tego, jaki możesz być głęboko wewnątrz. Kocham cię bez względu na zmiany, jakim możesz ulec.” Czego – Twoim zdaniem – można oczekiwać po takiej miłości? Ma jakieś wady?

Jest to miłość bez stawiania warunków (jeżeli…) i bez oczekiwań (ponieważ…). Nie jest ona ślepa, zna drugą osobę. Pomimo wad i błędów akceptuje drugą osobę, bez żądania zmiany czegokolwiek. Tak okazana miłość powoduje uczucie wdzięczności i motywację do tego, by samemu być lepszym.

Mąż całkowicie akceptowany pragnie stać się takim, jakim chciałaby go jego żona

widzieć. Żona tak kochana pragnie jak najlepiej wspierać męża. Chociaż oboje nie są doskonali i w jakiś sposób tylko próbują realizować swoją postawę miłości bezwarunkowej, to jednak – jeśli są zdecydowani i konsekwentni – z biegiem czasu będzie im się to udawać coraz lepiej.