Egzorcyzmy

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Egzorcyzmy i egzorcysta

1. Fałszywy przyjaciel

WSTĘP

Marzy nam się w życiu przyjaciel, który człowieka zrozumie i wesprze, któremu będzie można zaufać. Ktoś na dobre i na złe chwile. W zasadzie na całe życie. Szczęście ogarnia człowieka, gdy spotyka kogoś takiego. Natomiast bardzo boli, gdy nagle się okaże, że to było kłamstwo…

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Formularz ABSOLUT SECURITY. Zadanie jest następujące: Fałszywą butelkę z fałszywym alkoholem można poznać po tym, że nie ma dozownika. Po czym można poznać fałszywą przyjaźń? Po czym rozpoznać przyjaźń, która na początku wydaje się ekscytująca i świetna, która niesie człowieka ku życiu i daje jakieś wymierne korzyści, a potem… Prezentacja na forum.

PUENTA

Fałszywą przyjaźń proponuje człowiekowi także szatan. I udaje ze wszystkich siła najlepszego przyjaciela, i czasami jedyna osobę, która naprawdę może zrozumieć, wesprzeć i wyjaśnić, jak żyć w tym porypanym świecie.

2. Kuszenie Jezusa

WSTĘP

Fałszywie swoją przyjaźń i pomoc szatan ofiarował również samemu Jezusowi. Kiedy to było? Zaraz na początku Jego działalności, kiedy przez 40 dni modlił się i pościł na pustyni.

AKTYWIZACJA

Praca w grupach z tekstem Łk 4,1-13. Zadanie jest następujące: Jak w naszym świecie znaleźć odpowiedniki pokus, które spotkały Jezusa? Jakie analogie można znaleźć? Co w naszej codzienności będzie tymi pokusami?

PUENTA

Scena kuszenia Jezusa pokazuje trzy sfery w ludzkim życiu, które łatwo mogą być wykorzystane przez złego ducha:

  • potrzebę zaspokojenia podstawowych ludzkich potrzeb,
  • potrzebę posiadania,
  • potrzebę władzy, dominacji, panowania.

Samo znalezienie się w zasięgu pokusy nie jest jeszcze żadnym złem ani grzechem. Niebezpieczna jest dopiero decyzja, którą przyjmuję propozycję zła, i idę jego drogą.

Czasami można zajść za daleko i wtedy człowiek staje się niewolnikiem zła. Aby go od tego uwolnić potrzebna jest interwencja kogoś z zewnątrz, kto posiada władzę uwalniania od złego i jego wpływów – czyli egzorcysty.

3. Egzorcysta i egzorcyzmy

ROZMOWA I WYJAŚNIENIA

  1. Kim jest człowiek sprawujący władzę egzorcyzmowania?

Jest to specjalnie oddelegowany przez biskupa kapłan, któremu udzielona jest władza nad rzeczami duchowymi – władza rozeznawania, wypędzania złych mocy i duchów. Nie wolno nikomu wchodzić w jego rolę, ani korzystać z jego praw, ponieważ zły duch od razu to wyczuje i może to wykorzystać przeciwko czlowiekowi.

  1. Jego zadaniem jest pocieszanie i oświecanie i zbliżenie człowieka do Boga przez modlitwę, uczestnictwo w Eucharystii, życie sakramentalne, czytanie słowa Bożego.
  2. Moc egzorcysty nie płynie z jego osobistej świętości. Jest to tylko i wyłącznie moc Chrystusa Zbawiciela. Nawet Chrystusa rozpoznawały złe duchy, gdy je wyrzucał z ludzi chodząc po ziemi. Ale nakazywał im milczenie, ponieważ wiedziały, kim on jest, ale on nie potrzebował ich świadectwa. Potrzebuje natomiast świadectwa tych, którzy idą z nim drogą chrześcijaństwa.
  3. Mk 3,22: faryzeusze oskarżają nawet Chrystusa, że sam jest opętany przez złego ducha. Miało to zdyskredytować Go w oczach ludzi, którzy Go słuchali.
  4. Niezwykle ważna jest też modlitwa do Matki Bożej, aniołów, świętych. Znak krzyża, święcona woda, noszenie przy sobie poświęconego różańca. To wszystko są znaki Bożej łaski, które dają obronę człowiekowi przez moc Bożą.