Katecheza rodzinna, 3 niedziela wielkanocna, rok A

Grupa docelowa: Rodziny Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: rok A

1 czytanie (Dz 2,14.22-28)
W dzień Pięćdziesiątnicy stanął Piotr razem z Jedenastoma i przemówił do nich donośnym głosem: Mężowie Judejczycy i wszyscy mieszkańcy Jerozolimy, przyjmijcie do wiadomości i posłuchajcie uważnie mych słów. Mężowie izraelscy, słuchajcie tego, co mówię: Jezusa Nazarejczyka, Męża, którego posłannictwo Bóg potwierdził wam niezwykłymi czynami, cudami i znakami, jakich Bóg przez Niego dokonał wśród was, o czym sami wiecie, tego Męża, który z woli postanowienia i przewidzenia Bożego został wydany, przybiliście rękami bezbożnych do krzyża i zabiliście. Lecz Bóg wskrzesił Go, zerwawszy więzy śmierci, gdyż niemożliwe było, aby ona panowała nad Nim, bo Dawid mówił o Nim: Miałem Pana zawsze przed oczami, gdyż stoi po mojej prawicy, abym się nie zachwiał. Dlatego ucieszyło się moje serce i rozradował się mój język, także i moje ciało spoczywać będzie w nadziei, że nie zostawisz duszy mojej w Otchłani ani nie dasz Świętemu Twemu ulec skażeniu. Dałeś mi poznać drogi życia i napełnisz mnie radością przed obliczem Twoim.

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

  1. Kiedy przypada dzień Pięćdziesiątnicy? Co wtedy Żydzi świętowali?
  2. Dlaczego dopiero wtedy Piotr z uczniami przemawiał do tłumu?
  3. Piotr plus Jedenastu – wychodzi nam 12 Apostołów. Skoro Judasz wcześniej odebrał sobie życie, to kto znalazł się na jego miejscu? Kiedy?
  4. „Donośny głos” głoszący Pana Zmartwychwstałego dzisiaj – na czym może polegać?
  5. Uczniowie odwołują się do spełnienia proroctwa. Czy na nas dzisiaj robią wrażenie takie argumenty, jak spełnienie proroctwa?
  6. Co możemy się dowiedzieć z tego czytania o Bogu?
  7. Dlaczego o Jezusie mówi się „Nazarejczyk”? Urodził się przecież w Betlejem!

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

Żydzi wydali na śmierć Jezusa Rzymianom, aby to właśnie z ich ręki zginął Zbawiciel. W jakich sytuacjach my chcemy mieć „czyste ręce” i z tego powodu w zło „wkopujemy” innych ludzi? Porozmawiajmy o tym w rodzinnym gronie…

 

Psalm (Ps 16,1-2.5.7-11)
Refren: Ukaż nam, Panie, Twoją ścieżkę życia

Zachowaj mnie, Boże, bo chronię się do Ciebie,
mówię do Pana: „Tyś jest Panem moim”.
Pan moim dziedzictwem i przeznaczeniem,
to On mój los zabezpiecza.

Błogosławię Pana, który dał mi rozsądek,
bo serce napomina mnie nawet nocą.
Zawsze stawiam sobie Pana przed oczy,
On jest po mojej prawicy, nic mną nie zachwieje.

Dlatego cieszy się moje serce i dusza raduje,
a ciało moje będzie spoczywać bezpiecznie,
bo w kraju zmarłych duszy mej nie zostawisz
i nie dopuścisz, bym pozostał w grobie.

Ty ścieżkę życia mi ukażesz,
pełnię Twojej radości
i wieczną rozkosz
po Twojej prawicy.

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

  1. Czy Bóg nas chroni przed każdym złem, jakie na nas czyha? Powinien nas chronić przed całym złem?
  2. Rozsądek się przydaje, ale nocne napomnienia serca…. Czy to nie przesada czasami?
  3. Ścieżka życia wskazana przez Pana – jak ją odróżnić od innych ścieżek?
  4. Boże natchnienia – kiedy właściwie Bóg do nas mówi? Jak usłyszeć Jego natchnienia i głos?
  5. Stać lub siedzieć po czyjejś prawicy – dlaczego jest to takie ważne, że w Psalmie aż dwukrotnie się o tym wspomina?
  6. Jak rozwijać naszą wiarę w to, że i my kiedyś zmartwychwstaniemy? Jak pielęgnować tę prawdę w codzienności życia?
  7. Radość – czy niedzielna Eucharystia przynosi radość naszym sercom?
  8. Dlaczego ludzie w kościele są często tacy smutni?

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

W rodzinnym gronie wykonujemy „Ścieżkę rodzinnego życia, która wiedzie do Pana” – technika plastyczna dowolna.

 

2 czytanie (1 P 1,17-21)
Jeżeli bowiem Ojcem nazywacie Tego, który bez względu na osoby sądzi według uczynków każdego, to w bojaźni spędzajcie czas swojego pobytu na obczyźnie. Wiecie bowiem, że z waszego, odziedziczonego po przodkach, złego postępowania zostaliście wykupieni nie czymś przemijającym, srebrem lub złotem, ale drogocenną krwią Chrystusa, jako baranka niepokalanego i bez zmazy. On był wprawdzie przewidziany przed stworzeniem świata, dopiero jednak w ostatnich czasach się objawił ze względu na was. Wyście przez Niego uwierzyli w Boga, który wzbudził Go z martwych i udzielił Mu chwały, tak że wiara wasza i nadzieja są skierowane ku Bogu.

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

  1. Skoro ziemskie życie jest porównane do pobytu na obczyźnie, to gdzie jest nasza prawdziwa ojczyzna? Czujesz się jej obywatelem?
  2. Ojciec w niebie i ojciec na ziemi – podobieństwa i różnice.
  3. Dlaczego Jezus wykupiła nas z grzechów? Przecież nasze grzechy to nasze długi!
  4. Jak to możliwe, żeby ofiara Chrystusa została przewidziana zanim w ogóle świat powstał? Bóg wszystko wiedział, co się stanie i na wszystko się zgodził?
  5. Jezus przyszedł na świat w „ostatnich czasach”. Czy to znaczy, że od 2000 tysięcy lat żyjemy w „ostatnich czasach”?
  6. Czy to dobrze, że Bóg osądza uczynki bez względu na osoby? Może jednak lepiej by było, gdyby wziął pod uwagę człowieka i jego charakter, emocje? Jak to jest z tym sądzeniem naszych uczynków przez Boga?
  7. W jaki sposób odziedziczamy po naszych przodkach złe postępowanie? To ono nie jest wynikiem naszych osobistych decyzji? Nie musimy brać za nie odpowiedzialności?

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

Poszukajcie Litanii do Krwi Chrystusa, porozmawiajcie na temat jej wezwań, a wieczorem można ją włączyć do rodzinnej modlitwy.

 

ALLELUJA (por. Łk 24,32)
Panie Jezu, daj nam zrozumieć Pisma, niech pała nasze serce, gdy do nas mówisz.

Ewangelia (Łk 24,13-35)
Tego samego dnia dwaj z nich byli w drodze do wsi, zwanej Emaus, oddalonej sześćdziesiąt stadiów od Jerozolimy. Rozmawiali oni z sobą o tym wszystkim, co się wydarzyło. Gdy tak rozmawiali i rozprawiali z sobą, sam Jezus przybliżył się i szedł z nimi. Lecz oczy ich były niejako na uwięzi, tak że Go nie poznali. On zaś ich zapytał: Cóż to za rozmowy prowadzicie z sobą w drodze? Zatrzymali się smutni. A jeden z nich, imieniem Kleofas, odpowiedział Mu: Ty jesteś chyba jedynym z przebywających w Jerozolimie, który nie wie, co się tam w tych dniach stało. Zapytał ich: Cóż takiego? Odpowiedzieli Mu: To, co się stało z Jezusem Nazarejczykiem, który był prorokiem potężnym w czynie i słowie wobec Boga i całego ludu; jak arcykapłani i nasi przywódcy wydali Go na śmierć i ukrzyżowali. A myśmy się spodziewali, że On właśnie miał wyzwolić Izraela. Tak, a po tym wszystkim dziś już trzeci dzień, jak się to stało. Nadto jeszcze niektóre z naszych kobiet przeraziły nas: były rano u grobu, a nie znalazłszy Jego ciała, wróciły i opowiedziały, że miały widzenie aniołów, którzy zapewniają, iż On żyje. Poszli niektórzy z naszych do grobu i zastali wszystko tak, jak kobiety opowiadały, ale Jego nie widzieli. Na to On rzekł do nich: O nierozumni, jak nieskore są wasze serca do wierzenia we wszystko, co powiedzieli prorocy! Czyż Mesjasz nie miał tego cierpieć, aby wejść do swej chwały? I zaczynając od Mojżesza poprzez wszystkich proroków wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego. Tak przybliżyli się do wsi, do której zdążali, a On okazywał, jakoby miał iść dalej. Lecz przymusili Go, mówiąc: Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił. Wszedł więc, aby zostać z nimi. Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy oczy im się otworzyły i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu. I mówili nawzajem do siebie: Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał? W tej samej godzinie wybrali się i wrócili do Jerozolimy. Tam zastali zebranych Jedenastu i innych z nimi, którzy im oznajmili: Pan rzeczywiście zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi. Oni również opowiadali, co ich spotkało w drodze, i jak Go poznali przy łamaniu chleba.

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

  1. Znajdźcie na mapie w atlasie biblijnym drogę z Jerozolimy do Emaus. Poszukajcie informacji na temat tej miejscowości.
  2. Kiedy nam jest łatwo rozmawiać o sprawach dotyczących wiary, a kiedy jest z tym trudno?
  3. Serca nieskore do wierzenia – dlaczego takie bywają ludzkie serca?
  4. Czy zgadzamy się na cierpienie na naszej drodze życia? Mesjasz cierpiał, a my?…
  5. Dlaczego uczniowie po ciemku wrócili do Jerozolimy? W tamtych czasach w nocy się nie wędrowało…
  6. O co właściwie chodzi z tym cierpieniem? Czy ono jest takie wazne w chrześcijaństwie? Bez cierpienia nie można być zbawiony,?

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

Tata z dziećmi przygotowuje mały teatrzyk dla mamy – przedstawienie scenki z Ewangelii. Niezbędne oczywiście co najmniej przebrania. Po przedstawieniu – rozmowa o Ewangelii.