Jota i kreska

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: Ani jedna jota, Jota, Jota i kreska, Kreska, Midrasz, Mt 5, Ps 147B, Pwt 4, Słuchaj wypełniaj ucz

Logion Jezusa o przestrzeganiu starotestamentalnego prawa (Mt 5,17)

HOMILIA 1

1. Jota to najmniejsza litera hebrajskiego alfabetu, oznaczająca samogłoskę „i”. Kropki i kreski to znaki dodawane do słów, wskazujące na ich znaczenie. Znaki wskazują na sposób czytania, wymowę i znaczenie słowa.

2. Nie chodzi zatem w Ewangelii o kropkę czy kreskę, ale o rozumienie przez nas Bożego Prawa – o sposób jego odczytywania i rozumienia – zgodnie z wolą Bożą lub naszymi korzyściami.

3. Prawo Boże to nie tylko zasady i przepisy, ale część Przymierza Boga z ludźmi – ono się nie zmieni, stale jesteśmy wezwani do wiary i jej rozwijania.

4. O silną więź z Bogiem na czas próby, choroby i niebezpieczeństwa – prosimy Cię, Panie!

Gidle, 18 marca 2020, Pwt 4,1.5-9; Ps 147B; Mt 5,17-19

HOMILIA 2

1. Pewną głęboką prawdę życiową wyraża powiedzenie, że „we trzech pije się raźniej”.

2. Można ją dziś zastosować do nauki Mojżesza. Tych „trzech” to wskazówki: słuchaj, wypełniaj, ucz.

3. Kto wiernie wypełni te polecenia, będzie z radością śpiewał: „Chwal, Jeruzalem, Pana!…”

Radonie 23 marca 2022, Pwt 4,1.5-9; Ps 147B; Mt 5,17-19

HOMILIA 3

1. Jeden z żydowskich midraszy, czyli przypowieści w oparciu o tekst biblijny, opowiada o tym, że Bóg chciał dać Izraelitom Prawo/Torę. Ale zażądał gwarancji, że będzie ona przestrzegana. Żydzi zaczęli więc obiecywać i odwoływać się do pamięci przodków.

2. Na nic się zdały te obietnice. Bóg zgodził się dać Torę Izraelowi dopiero wtedy, gdy Żydzi zamiast odwoływać się do przodków, powiedzieli: „Nasze dzieci będą gwarantami. Przyszłe pokolenia!” Wtedy Bóg dał Izraelowi Torę.

3. Boże, Ty oznajmiłeś swoje słowo Jakubowi, Izraelowi swe ustawy i wyroki. W Jezusie wypełniłeś wszystkie joty i kreski. Pobłogosław przyszłe pokolenia chrześcijan…

Radonie, 15 marca 2023, Pwt 4,1.5-9; Ps 147B; Mt 5,17-19

HOMILIA 4

1. Jak na dłoni mamy dzisiaj Mojżesza-Prawodawcę oraz Jezusa-Nauczyciela. Mojżesz otrzymał Prawo dla Izraela na górze Synaj, Jezus wchodzi na górę, aby nauczać ludzi i Prawo wyjaśniać.

2. Warto pamiętać, że góra nie jest jedynym wspólnym elementem tych dwóch historii. Mateusz specjalnie tak napisze Ewangelię, aby wykazać, że Jezus jest Nowym Mojżeszem, On sam wypełni Prawo.

3. Wypełnienie Prawa przez Pana Jezusa ma dwa wymiary: całym sobą pełnił wolę Ojca oraz pogłębił znaczenie prawa; położył akcent nie na tym, co zewnętrzne, ale na postawę wewnętrzną i płynący z niej czyn; pytał o przyczyny.

4. „Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem, Ty masz słowa życia wiecznego”.

Radonie, 6 marca 2024, Pwt 4,1.5-9; Ps 147B; Mt 5,17-19