Katecheza rodzinna. 25 niedziela zwykła, rok B II

Grupa docelowa: Rodziny Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: 25 niedziela zwykła, Katecheza rodzinna, rok B

Czytanie z Księgi Mądrości (Mdr 2,12.17-20)

Bezbożni mówili: „Zróbmy zasadzkę na sprawiedliwego, bo nam niewygodny: sprzeciwia się naszym sprawom, zarzuca nam łamanie prawa, wypomina nam błędy naszych obyczajów. Zobaczmy, czy prawdziwe są jego słowa, wybadajmy, co będzie przy jego zejściu. Bo jeśli sprawiedliwy jest synem Bożym, Bóg ujmie się za nim i wyrwie go z ręki przeciwników. Dotknijmy go obelgą i katuszą, by poznać jego łagodność i doświadczyć jego cierpliwości. Zasądźmy go na śmierć haniebną, bo — jak mówił — będzie ocalony”.

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

Zabawa rodzinna w analogie. Poszukujemy odpowiedzi na pytanie: co to znaczy być dzieckiem? Odpowiedzi wypisujemy na osobnych karteczkach. Każda odpowiedź jest ważna, na tym etapie idziemy na ilość. Następnie poszukujemy analogii między naszymi odpowiedziami, a byciem dzieckiem Bożym. To, jak się ma nasza odpowiedź do bycia dzieckiem Bożym, wypisujemy na drugiej stronie każdej karteczki. Potem z karteczek robimy małą książeczkę i wieszamy na tydzień na lodówce w kuchni. Można także zrobić ładną okładkę i zostawić kilka wolnych karteczek do uzupełnienia w czasie tygodnia, gdyby komuś z rodzinki lub przyjaciołom przyszło jeszcze coś do głowy.

ZADANIE DO WYKONANIA DLA MAŁŻONKÓW

Spacer lub małżeńskie przytulani i pogaduchy na temat: jakie prawa i zasady cenimy sobie najbardziej w naszym małżeństwie?

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

Dlaczego Bóg nie pomiesza szyków bezbożnym? Albo chociaż nie sprawi, żeby się nauczyli? Czy może ci bezbożni są bliżej Boga, ponieważ są narzędziem w Jego ręku, aby doświadczyć pobożnego i sprawiedliwego

PSALM RESPONSORYJNY (Ps 54,3-4.5.6 i 8 )

Wybaw mnie, Boże, w imię swoje, mocą swoją broń mojej sprawy.
Boże, wysłuchaj mojej modlitwy, nakłoń ucha na słowo ust moich.
Bo powstają przeciwko mnie pyszni, gwałtownicy czyhają na me życie,
nie mają oni Boga przed swymi oczyma.
Oto mi Bóg dopomaga, Pan podtrzymuje me życie.
Będę Ci chętnie składać ofiarę i sławić Twe dobre imię.

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

Dzielimy tekst Psalmu na słowa, wersy lub inne fragmenty i staramy się narysować ich treść. Potem sklejamy rysunki razem (kartki powinny mieć podobną wielkość) i wspólnie oglądamy nasze dzieło.

ZADANIE DO WYKONANIA DLA MAŁŻONKÓW

Modlitwa o długie życie dla nas i najbliższych.

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

Co mają nastolatkowi przed oczami, gdy słyszą słowo BÓG!?

2. czytanie (Jk 3,16-4,3)

Najmilsi: Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek. Mądrość zaś zstępująca z góry jest przede wszystkim czysta, dalej skłonna do zgody, ustępliwa, posłuszna, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, wolna od względów ludzkich i obłudy. Owoc zaś sprawiedliwości sieją w pokoju ci, którzy zaprowadzają pokój. Skąd się biorą wojny i skąd kłótnie między wami? Nie skądinąd, tylko z waszych żądz, które walczą w członkach waszych. Pożądacie, a nie macie, żywicie morderczą zazdrość, a nie możecie osiągnąć. Prowadzicie walki i kłótnie, a nic nie posiadacie, gdyż się nie modlicie. Modlicie się, a nie otrzymujecie, bo się źle modlicie, starając się jedynie o zaspokojenie swych żądz.

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

Poszukujemy odpowiedzi na pytanie: co nam daje kłótnia? Potem zastanawiamy się, czy można dobre owoce kłótni osiągnąć bez podnoszenia głosu? Jeśli tak, to w jaki sposób? Rozmawiamy tez o tym, jak kłócić się uczciwie i nie stosować w kłótni nieuczciwych zagrań?

ZADANIE DO WYKONANIA DLA MAŁŻONKÓW

Żona chwali męża za jego mądrość. Mąż odwdzięcza się żonie. Sposób na wdzięczność znajduje już bez pomocy księdza.

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

Co to jest zazdrość? Kiedy pomaga w życiu, a kiedy przeszkadza?

Ewangelia (Mk 9,30-37)

Jezus i Jego uczniowie podróżowali przez Galileę, On jednak nie chciał, żeby kto wiedział o tym. Pouczał bowiem swoich uczniów i mówił im: „Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi. Ci Go zabiją, lecz zabity po trzech dniach zmartwychwstanie”. Oni jednak nie rozumieli tych słów, a bali się Go pytać. Tak przyszli do Kafarnaum. Gdy był w domu, zapytał ich: „O czym to rozmawialiście w drodze?” Lecz oni milczeli, w drodze bowiem posprzeczali się między sobą o to, kto z nich jest największy. On usiadł, przywołał Dwunastu i rzekł do nich: „Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich”. Potem wziął dziecko; postawił je przed nimi i objąwszy je ramionami, rzekł do nich: „Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, nie przyjmuje Mnie, lecz Tego, który Mnie posłał”.

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

Mierzymy wzrost każdej osoby w naszej rodzinie. Przygotowuję dla siebie pasek papieru o długości dokładnie takiej, ile cm mam wzrostu. Pasek może być sklejony z karteczek mniejszych lub większych, szerokość dowolna. Pasek podpisuję swoim imieniem. Wymieniamy się paskami, patrzymy, czuje imię jest wypisane i na pasku dokańczamy następujące zdanie: JESTEŚ WIELKI/WIELKA, GDY… Po zakończeniu zabawy pasek wraca do właściciela. Odczytujemy treść wpisów, rozmawiamy na ten temat. Paski można przykleić koło siebie i w czasie tygodnia uzupełniać wpisy.

ZADANIE DO WYKONANIA DLA MAŁŻONKÓW

Absolutnie dobrowolnie pomagamy sobie w tym tygodniu.

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

Czy rzeczywiście dzisiejsza Ewangelia jest jeszcze aktualna? Czym może dzisiaj zaimponować nastolatkowi jej treść?