Katecheza rodzinna. Niedziela Świętej Rodziny, rok A

Grupa docelowa: Rodziny Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Katecheza rodzinna, rok A, Święta Rodzina

1. czytanie Syr 3,2-6.12-14

Pan uczcił ojca przez dzieci, a prawa matki nad synami utwierdził. Kto czci ojca, zyskuje odpuszczenie grzechów, a kto szanuje matkę, jakby skarby gromadził. Kto czci ojca, radość mieć będzie z dzieci, a w czasie modlitwy swej będzie wysłuchany. Kto szanuje ojca, długo żyć będzie, a kto posłuszny jest Panu, da wytchnienie swej matce: Synu, wspomagaj swego ojca w starości, nie zasmucaj go w jego życiu. A jeśliby nawet rozum stracił, miej wyrozumiałość, nie pogardzaj nim, choć jesteś w pełni sił. Miłosierdzie względem ojca nie pójdzie w zapomnienie, w miejsce grzechów zamieszka u ciebie.

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

  1. Bóg jest źródłem godności ojcostwa i macierzyństwa

Skąd właściwie to połączenie szacunku dla rodziców oraz łaskawości ze strony Boga? Czy to pomaga to w budowaniu szacunku dla rodziców?

Dlaczego mój szacunek dla ojca przyniesie dobre owoce wtedy, kiedy ja zostanę ojcem? Co ma jedno do drugiego? Dlaczego szacunek dla ojca wpływa na długość życia? Dlaczego szacunek dla ojca wpływa na wysłuchanie modlitwy przez Boga? Dlaczego miłosierdzie wobec starego ojca ma znaczenie większe od grzechów? Ojcostwo Boga omawia KKK 232 – 248. Bezcenna to lektura, szczególnie KKK 239.

  1. Sens czwartego przykazania.

Przeczytajcie, co na temat relacji w rodzinie mówi KKK 2214 – 2233.

  1. Rodzice i dzieci

A co możemy powiedzieć o szacunku rodziców dla dzieci? Przeczytajcie KKK 2221 – 2231.

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

Zamiana ról – dzieci w zabawie stają się rodzicami, a rodzice – dziećmi.

Psalm (Ps 128,1-5)

REFREN: Błogosławiony, kto się boi Pana
Błogosławiony każdy, kto się boi Pana, kto chodzi Jego drogami.
Bo z pracy rąk swoich będziesz pożywał, szczęście osiągniesz i dobrze ci będzie.
Małżonka twoja jak płodny szczep winny we wnętrzu twojego domu.
Synowie twoi jak sadzonki oliwki dokoła twojego stołu.
Oto takie błogosławieństwo dla męża, który boi się Pana.
Niechaj cię Pan błogosławi z Syjonu, oglądaj pomyślność Jeruzalem przez całe swe życie.

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

  1. Strach przed Bogiem?

Na czym polega ten błogosławiony strach przed Bogiem? Dlaczego właśnie sielankowa wizja rodziny jest nagrodą za bojaźń Bożą w sercu mężczyzny? Dlaczego nie ma tu mowy o błogosławieństwie dla kobiety? Jak rozpoznać „Boże drogi”? Więcej intuicji na temat bojaźni Bożej możemy znaleźć w KKK: 1765, 1769, 1828, 1972, 2090, 2144.

  1. Stół

Jakie znaczenie w życiu rodzinnym ma stół?

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

Pomagamy rodzicom w nakrywaniu do niedzielnego obiadu, stół przystrajamy z tej okazji wyjątkowo uroczyście.

2. czytanie (Kol 3,12-21)

Jako więc wybrańcy Boży – święci i umiłowani – obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość, znosząc jedni drugich i wybaczając sobie nawzajem, jeśliby miał ktoś zarzut przeciw drugiemu: jak Pan wybaczył wam, tak i wy! Na to zaś wszystko /przyobleczcie/ miłość, która jest więzią doskonałości. A sercami waszymi niech rządzi pokój Chrystusowy, do którego też zostaliście wezwani w jednym Ciele. I bądźcie wdzięczni! Słowo Chrystusa niech w was przebywa z /całym swym/ bogactwem: z wszelką mądrością nauczajcie i napominajcie samych siebie przez psalmy, hymny, pieśni pełne ducha, pod wpływem łaski śpiewając Bogu w waszych sercach. I wszystko, cokolwiek działacie słowem lub czynem, wszystko /czyńcie/ w imię Pana Jezusa, dziękując Bogu Ojcu przez Niego. Żony bądźcie poddane mężom, jak przystało w Panu. Mężowie, miłujcie żony i nie bądźcie dla nich przykrymi! Dzieci, bądźcie posłuszne rodzicom we wszystkim, bo to jest miłe w Panu. Ojcowie, nie rozdrażniajcie waszych dzieci, aby nie traciły ducha.

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

  1. Wybrańcy

„Święci i umiłowani” – czy są to słowa o pierwszych chrześcijanach, czy także o nas? Czy te cechy, w które mamy się oblec, utrudnią życie w naszych czasach, czy pomogą w codziennych sprawach? Czy Bóg rzeczywiście wybrał nas na swoich wyznawców, czy to tylko przypadek, że urodziliśmy się w takich miejscach i w takim czasie?

  1. Słowo w nas

Na czym polega to, że Słowo Chrystusa w nas przebywa? Jak to zrobić, żeby rzeczywiście wszystko czynić w imię Pana Jezusa? Gdzie w człowieku przebywa Słowo Chrystusa? Ma jakieś swoje miejsce?

  1. Rodzinne relacje

Na czym polega „poddanie” żony mężowi? Jak najpiękniej miłować żonę? Czy rzeczywiście dziecko ma być takie idealne i słuchać rodziców we wszystkim? Czy rodzice chcieliby takiego idealnego posłuszeństwa? Dlaczego takie posłuszeństwo jest „miłe Panu”? na czym polega mądre postępowanie ojca wobec dzieci, aby „nie traciły ducha”?

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

Rozmowa na temat Świętej Rodziny – zastanawiamy się, jak wyglądało życie codzienne Jezusa, Maryi i Józefa. Szukamy wspólnie wiadomości na ten temat.

Ewangelia (Łk 2,41-52)

Rodzice Jego chodzili co roku do Jerozolimy na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. Przypuszczając, że jest w towarzystwie pątników, uszli dzień drogi i szukali Go wśród krewnych i znajomych. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jerozolimy szukając Go. Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami. Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie. Lecz On im odpowiedział: Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca? Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział. Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te wspomnienia w swym sercu. Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi.

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

  1. Ucieczka jest OK?

Jak Pan Jezus mógł coś takiego zrobić swoim rodzicom? Czy Syn Boży w taki sposób postępuje? To był dobry pomysł? Zaufanie do Jezusa – nie szukali Go od razu i natychmiast… Może to po prostu mądra miłość rodzicielska i zupełnie zwyczajny brak nadopiekuńczości?

  1. To, co należy do Ojca

A może to nie ucieczka jednak? Jezus zostaje przy świątyni i rozmawia z uczonymi. Na jakie pytania TY chciałbyś dostać odpowiedź? Zróbcie listę takich pytań i wspólnie poszukajcie na nie odpowiedzi…

Dlaczego rodzice nie zrozumieli tego, co im Jezus powiedział? Co może nam przesłonić w życiu codziennym troskę o Boże sprawy? Co może przesłonić nam je najbardziej skutecznie? Jak się tego pozbyć?

  1. Wspomnienia Maryi

Jakie wspomnienia do tej pory Maryja zdążyła już zgromadzić? Dlaczego mogła mieć takie zamiłowanie do gromadzenia wspomnień? Czy to cecha każdej kobiety, czy coś wyjątkowego?

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

Rodzice chwalą dzieci i wyrażają swoją dumę i radość z okazji zdobywania nowych umiejętności i talentów przez dzieci.