Kobiecość i męskość

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Kobiecość, Męskość

1. Chwila na sprawdzian

WSTĘP

Zdarzają się w życiu przedziwne sytuacje… często dotyczą one problemu poczucia własnej wartości do naszych zajęć wybrałem kilka z nich, aby wejść temat dzisiejszych zajęć…

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Formularze – 4 sztuki – 4 pytania. Zadanie jest następujące: poszukujemy odpowiedzi na następujące pytania:

Dziewczyny:

  • Zrobiłaś sobie nową fryzurę, specjalnie dla niego, świetnie się czujesz i jesteś wniebowzięta, nie możesz się doczekać, kiedy przyjdzie i cię zobaczy… on przychodzi, patrzy się i… nic! Zaczyna rozmawiać o tym, że jest strasznie zmęczony i chętnie by coś zjadł…
  • Napracowałaś się, posprzątałaś mieszkanie, zrobiłaś pranie, prasowanie, obiad na dzisiaj i jutro, jesteś padnięta, ale jest czysto i świeżo… on wraca do domu… i dziwi się, że jesteś zmęczona i nie masz ochoty, aby trochę pobaraszkować…

Chłopcy:

  • Wracasz do domu z wygranego w świetnym stylu meczu Pogoni (lub nawet reprezentacji Polski), chcesz jej o tym wszystkim opowiedzieć, a ona… zupełnie cię nie słucha i bierze się za jakąś gazetę lub znowu siada przed lustrem i sięga po kosmetyki…
  • Masz okazję za niedużą cenę kupić samochód, kolega ci go pożyczył, abyś się z nim oswoił i trochę pojeździł… chcesz koniecznie jej opowiedzieć o aucie, zabrać gdzieś na przejażdżkę, a ona… z zaciekawieniem ogląda jakąś denną telenowelę i jeszcze cię ucisza…

Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.

PUENTA

Sytuacje te pokazują, na czym polega różnica między mężczyzną i kobietą w pojmowaniu poczucia własnej wartości:

  • Kobieta znajduje potwierdzenia poczucia własnej wartości lub zaprzeczenie jego zaprzeczenie w tysiącu codziennych, drobnych zdarzeń lub… odczytuje w lustrze! Dużo większą rolę odgrywają u niej zakazy i nakazy o wymiarze etycznym i estetycznym (np. nie wolno przeklinać, trzeba ładnie wyglądać, trzeba się dobrze zachowywać),
  • Mężczyzna znajduje poczucie swojej wartości przez siłę i sprawność fizyczną i umysłową, przez osiągnięcia życiowe.

U nich obojga występuje głód uznania tych właśnie cech, z którymi najbardziej uczuciowo jest sprzężone ich poczucie własnej wartości.

Z poczuciem własnej wartości ściśle związany jest punkt największej wrażliwości psychicznej na urazy, cierpienia, relacje obronne i najtrwalsza pamięć doznanych urazów.

2. Motywy wysiłków i starań

WSTĘP

Różnimy się nie tylko w rozumieniu poczucia własnej wartości, ale także w motywach podejmowania wysiłków i różnych starań.

AKTYWIZACJA

Dyskusja na forum. Pytanie startowe jest następujące: z jakiego powodu kobieta i mężczyzna angażują się w jakieś dzieła, poświęcają się, angażują?

PUENTA

Mężczyzna chce być KIMŚ. Dlatego wciąga go samo dzieło tworzenia, brak uznania ze strony innych nie odbiera radości tworzenia.

Kobieta chce być KIMŚ DLA KOGOŚ. Jej praca jest adresowana do konkretnego odbiorcy, dlatego bardziej jest wyczulona na jego reakcję niż na obiektywną wartość samego dzieła. Gdy jest odepchnięta w swoich staraniach, wtedy nierzadko się zaniedbuje.

Warto zajrzeć np. do Księgi Pieśni nad Pieśniami, aby przekonać się o różnicach w rozumieniu miłości.