Kuszenie Jezusa

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Kuszenie Jezusa, Prawdy wiary

1. Moje zmagania

WSTĘP

W codziennej modlitwie prosimy Boga: „i nie wódź nas na pokuszenie...” Z czym kojarzy nam się słowo KUSZENIE i POKUSZENIE?…

AKTYWIZACJA

Praca w grupach (lub w parach). Metoda: tarcza strzelecka i „dymki” do opisywania słabych miejsc na tarczy (można tarczę namalować nie w postaci kół, ale… ludzkiego serca lub postaci człowieka!!!). Pytania pomocnicze: jakim pokusom najtrudniej jest się dzisiaj ludziom oprzeć? Gdzie człowiek potrzebuje największej siły? W jakich sytuacjach najłatwiej dajemy się wrobić w zło? Czas na wykonanie zadania. Czas na prezentację na forum. czas na dyskusję.

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Czy człowiek jest słaby czy silny?
  2. Co stanowi o sile, co o słabości człowieka?
  3. Czy pokusa może być silniejsza od człowieka?
  4. Co jest jej siłą?

PUENTA

Dymki na naszej tarczy doskonale pokazują na słabe miejsca w życiu człowieka. Gdzie zatem znaleźć pociechę w naszej słabej i grzesznej codzienności???

KKK 538: Ewangelie mówią o okresie samotności Jezusa na pustyni zaraz po przyjęciu przez Niego chrztu od Jana: „Duch wyprowadził” Go na pustynię. Jezus pozostaje tam przez czterdzieści dni, poszcząc; żyje wśród dzikich zwierząt, a aniołowie Mu usługują. Na końcu tego czasu trzykrotnie kusi Go Szatan, usiłując wystawić na próbę Jego synowską postawę wobec Boga. Jezus odpiera te ataki, które jakby streszczają w sobie pokusy Adama w raju i Izraela na pustyni, a diabeł oddala się od Niego „do czasu” (Łk 4,13).

Hbr 4,14-16

14 Mając więc arcykapłana wielkiego, który przeszedł przez niebiosa, Jezusa, Syna Bożego, trwajmy mocno w wyznawaniu wiary. 15 Nie takiego bowiem mamy arcykapłana, który by nie mógł współczuć naszym słabościom, lecz doświadczonego we wszystkim na nasze podobieństwo, z wyjątkiem grzechu. 16 Przybliżmy się więc z ufnością do tronu łaski, abyśmy otrzymali miłosierdzie i znaleźli łaskę dla [uzyskania] pomocy w stosownej chwili.

2. Kuszenie Jezusa

WSTĘP

Ewangelie opowiadają dość dokładnie o kuszeniu Pana Jezusa.

Mt 4,1-11

1 Wtedy Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła. 2 A gdy przepościł czterdzieści dni i czterdzieści nocy, odczuł w końcu głód. 3 Wtedy przystąpił kusiciel i rzekł do Niego: «Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz, żeby te kamienie stały się chlebem». 4 Lecz On mu odparł: «Napisane jest: Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych». 5 Wtedy wziął Go diabeł do Miasta Świętego, postawił na narożniku świątyni 6 i rzekł Mu: «Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół, jest przecież napisane: Aniołom swoim rozkaże o tobie, a na rękach nosić cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień». 7 Odrzekł mu Jezus: «Ale jest napisane także: Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego». 8 Jeszcze raz wziął Go diabeł na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych 9 i rzekł do Niego: «Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon». 10 Na to odrzekł mu Jezus: «Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz». 11 Wtedy opuścił Go diabeł, a oto aniołowie przystąpili i usługiwali Mu.

Łk 4,1-13

1 Pełen Ducha Świętego, powrócił Jezus znad Jordanu i przebywał w Duchu [Świętym] na pustyni 2 czterdzieści dni, gdzie był kuszony przez diabła. Nic w owe dni nie jadł, a po ich upływie odczuł głód. 3 Rzekł Mu wtedy diabeł: «Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz temu kamieniowi, żeby się stał chlebem». 4 Odpowiedział mu Jezus: «Napisane jest: Nie samym chlebem żyje człowiek». 5 Wówczas wyprowadził Go w górę, pokazał Mu w jednej chwili wszystkie królestwa świata 6 i rzekł diabeł do Niego: «Tobie dam potęgę i wspaniałość tego wszystkiego, bo mnie są poddane i mogę je odstąpić, komu chcę. 7 Jeśli więc upadniesz i oddasz mi pokłon, wszystko będzie Twoje». 8 Lecz Jezus mu odrzekł: «Napisane jest: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz». 9 Zaprowadził Go też do Jerozolimy, postawił na narożniku świątyni i rzekł do Niego: «Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się stąd w dół! 10 Jest bowiem napisane: Aniołom swoim rozkaże o Tobie, żeby Cię strzegli, 11 i na rękach nosić Cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień». 12 Lecz Jezus mu odparł: «Powiedziano: Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego». 13 Gdy diabeł dokończył całego kuszenia, odstąpił od Niego aż do czasu.

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Formularz z tekstami kuszenia. Zadanie: jaki obraz szatana ukazuje się w tych tekstach? Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum klasy. Czas na dyskusję.

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Jakie cechy dostrzegliśmy?
  2. Co jest jego mocą?
  3. Co jest jego słabością?
  4. Czy pustynia ma tutaj jakieś znaczenie?
  5. Czy pustynia może być także w naszym życiu?

PUENTA

Kawał niezłego gagatka wyłania się nam z wypisanych przez nas cech… Poza tym mam wrażenie, że te cechy, to znakomite chwyty, na jakie nas nabiera, chcąc skusić do złego… Siła jest w Jezusie, naszym Panu. Nie wolno też bać się bycia kuszonym. Wolnemu człowiekowi z miłością Boga w sercu nic się nie stanie. Nawet na pustyni życia…