Miłość i ksiądz

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Kapłaństwo, Sakrament kapłaństwa, Sakramenty

1. Symbole miłości

WSTĘP

Gdy do wyszukiwarki internetowej wpisze się słowa „LOVE GIF”, to pojawia się nagle cała masa różnych miłosnych symboli: pieski, kotki, serduszka, usta, misie, tygryski, wstążki, baloniki, oczy, pocałunki i masa nieokreślonych, lecz bardzo kolorowych i mile wyglądających elementów… Przedmioty, symbole, gesty służą nam – i bardzo dobrze – w celu jeszcze piękniejszego okazywania i wyrażania uczuć… Skupmy się przez chwilę na okazywaniu miłości… ale takiej już dojrzałej, głębokiej, prawdziwej…

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Metody – burza mózgów i galeria symboli. Zadanie jest następujące: rozmawiamy przez chwilę wspólnie na temat różnych znaków, symboli i sposobów okazywania pięknej i dojrzałej miłości. Nie precyzujemy w tej chwili, czy ma to być miłość małżeńska, narzeczeńska, miłość do Boga czy jakakolwiek inna. Na tym etapie liczy się ilość przywołanych skojarzeń, znaków, symboli – dotyczących jak największej ilości wszelkich rodzajów dojrzałej miłości. Wymienione symbole i znaki możemy narysować i przygotować ich małą galerię (przyklejamy na ścianie, rozkładamy na dużym stole). Czas na prezentację ilustracji i ich krótkie omówienie.

W czasie prezentacji okaże się, czy wśród symboli podanych przez młodzież są dwa, które nas dzisiaj najbardziej interesują: serce zranione oraz korona cierniowa. o  Jeśli pojawią się wśród propozycji uczestników – zatrzymaj się przy nich dłużej w trakcie omówienia, a na końcu wróć raz jeszcze… Może ich nie być, więc przygotuj sobie wcześniej grafiki lub ilustracje ze zranionym sercem i koroną cierniową. Czas na dyskusję.

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Czy można dołączyć do podanych przez was symboli jeszcze te dwa?
  2. O jakiej miłości mogą mówić dodane symbole?
  3. Czy w ogóle mogą być jej znakami?
  4. Cierpienie uszlachetnia miłość, czy ja niszczy? Jakie cierpienie?
  5. Czy męczeństwo może być także znakiem miłości?

PUENTA

Święty proboszcz z Ars zwykł był mawiać: „Kapłaństwo to miłość Serca Jezusowego”. (…) Wyrażenie użyte przez Świętego Proboszcza przywołuje także przebicie Serca Chrystusa i oplatającą Go koronę cierniową.

2. Sytuacje

WSTĘP

W konsekwencji myśl biegnie ku niezliczonym sytuacjom cierpienia, w które uwikłani są liczni kapłani, czy to z racji uczestnictwa w różnych przejawach doświadczenia ludzkiego bólu, czy też ze względu na niezrozumienie tych, do których skierowana jest ich posługa. Jakże nie wspomnieć tak wielu księży znieważonych w swej godności, którym uniemożliwiono wypełnianie swej misji, niekiedy również prześladowanych, aż do najwyższego świadectwa krwi?

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Metoda – liścik do księdza. Zadanie jest następujące: wyobrażamy sobie, co przeżywa ksiądz, którego spotkało coś bardzo przykrego. Postanawiamy go chociaż symbolicznie (i pogodnie wzmocnić). Do puszki red bulla, którą mamy dla niego specjalnie kupioną, dołączamy liścik ze słowami otuchy.

Przykład przykrości możemy wymyślić sami, przywołać może jakieś sytuacje, których byliśmy świadkami lub skorzystać z wymienionych poniżej:

  • Małżeństwo przyjaciół księdza postanowiło się rozejść,
  • Na katechezie uczniowie urządzili demolkę,
  • Misjonarz musi wyjechać z parafii na kilka miesięcy, ponieważ takie są wymagania wobec obcokrajowców,
  • Niezrozumienie i skłócenie w parafii,
  • Kłopoty ze zdrowiem, choroba bliskiej osoby, przeżywanie kłopotów przez parafian.

Czas na dyskusję w grupach i przygotowanie liściku. Prezentacja na forum. Dyskusja na forum.

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Czy zadanie było trudne czy łatwe do wykonania?
  2. Samotność księdza wobec różnych wyzwań i problemów – czy ją widać?
  3. Jak jeszcze można księdzu pomóc w innych sytuacjach?

PUENTA

Modlitwa o wierność Jedynej Miłości w życiu kapłańskim i wytrwałość w przeciwnościach.