Organy z komórki

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Klonowanie, Organy z komórki

1. Prawa człowieka

WSTĘP

Nie codziennie używa się pojęcia PRAWA CZŁOWIEKA, ale wielu z nas nawet intuicyjnie odczuwa, że takie prawa posiada…

Na czym polegają prawa człowieka? Co gwarantują? – – – [chwila dyskusji]

Unia Europejska stworzyła Kartę Podstawowych Praw Unii Europejskiej. Karta ta będzie nas obowiązywała po wejściu do Unii, gdy nasze państwo uzna jej zapisy za prawnie obowiązujące w naszym państwie.

Po co jest taka karta?

Z deklaracji i dokumentów Unii wynika, że Karta ma wzmocnić konstytucyjny charakter traktatów, rozszerzyć i skonsolidować podstawowe prawa, deklarowane już wcześniej w różnych dokumentach oraz w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości, i w ten sposób wzmocnić ochronę praw jednostki w prawnym systemie wspólnotowym; być punktem odniesienia instytucji europejskich i władz państw członkowskich w sferze prawa wspólnotowego i środków unijnych; zmienić sposób postrzegania Unii w świecie, nie tylko jako organizacji czysto gospodarczej; jeszcze bardziej podkreślić znaczenie ochrony praw człowieka jako wspólnej wartości państw członkowskich. Niektóre z tych celów są możliwe do osiągnięcia jedynie pod warunkiem uznania Karty za dokument prawnie obowiązujący.[1]

Przyjrzyjmy się prawom, które Karta stawia dzisiaj przed nami…

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Kopia Karty do dyspozycji grupy. Zadanie jest następujące: przejrzeć zasady i ustalenia ujęte w Karcie oraz zastanowić się nad ich konsekwencjami.

Dyskusja na forum – czy któryś z zapisów można by na przykład spokojnie usunąć??? Czy wszystkie są potrzebne???

WAŻNE

  • Co będzie, gdy ktoś zechce mi te prawa odebrać? Jak zareaguję? Dlaczego właśnie tak?
  • A co się stanie, gdy zabieranie praw będzie uzasadnione dobrem drugiego człowieka?

PUENTA

Prawa człowieka wywodzą się z chrześcijańskiego spojrzenia na osobę ludzką. Z tego, że ze swej natury człowiek posiada godność i jest godzien szacunku. Źródłem takiego spojrzenia jest dziecięctwo Boże i fakt stworzenia człowieka jako osoby przez Boga. Ważny jest także fakt przyjścia na świat Chrystusa jako człowieka i uświęcenia w ten sposób całego cyklu życia ludzkiego. Dlatego całe ludzkie życie jest objęte prawem i chronione przez prawo.

2. Prawa komórki

WSTĘP

W 1999 r. tygodnik „Science” ogłosił swoją listę największych naukowych przebojów mijającego roku. Na pierwszej pozycji znalazły się komórki macierzyste, uznane przez redakcję tego szacownego periodyku naukowego za największą nadzieję współczesnej medycyny. Od tamtego czasu komórki macierzyste święcą medialny triumf – pisze się o nich w gazetach, mówi w radiu i telewizji. Co najważniejsze jednak, nie tracą nimi zainteresowania naukowcy. Są intensywnie badane w laboratoriach na całym świecie, nie wyłączając polskich ośrodków.

Dlaczego właśnie komórki macierzyste stały się obiektem tak ogromnego zainteresowania i źródłem nadziei na znaczny postęp medycyny? Ludzki zarodek jest początkowo grudką zaledwie kilkuset komórek. Ale za to niezwykłych. Są to bowiem właśnie macierzyste komórki zarodkowe – to z nich powstanie złożony z rozmaitych tkanek skomplikowany organizm człowieka.

Są więc – jak to określają naukowcy – totipotencjalne, ponieważ mogą wytworzyć niemal wszystkie rodzaje ludzkich tkanek (poza łożyskiem powstającym podczas rozwoju zarodka). (…)

 Z zarodkowymi komórkami macierzystymi jest jednak pewien kłopot. Ich źródłem, jak sama nazwa wskazuje, są zarodki. To, zwłaszcza wśród ludzi wierzących, budzi poważne wątpliwości. Żeby bowiem uzyskać macierzyste komórki zarodkowe, trzeba ludzki zarodek stworzyć, a potem, by je pobrać, zabić. Choć odbywa się to na bardzo wczesnym etapie rozwoju – gdy jest on zaledwie grudką co najwyżej kilkuset komórek – jednak niektórzy ludzie już w niej widzą życie podlegające ochronie.[2]

AKTYWIZACJA

Dyskusja – czy zatem poświęcić te zarodki dla uzyskania komórek macierzystych, w konsekwencji dla rozwoju badań w dziedzinie medycyny i dobra chorych ludzi, którym można dać nadzieję powrotu do zdrowia?

A skoro wcześniej mówiliśmy o prawach człowieka, czy komórki, z których w sytuacji normalnego rozwoju, urodziłby się człowiek – czy one są tylko komórkami???

Czy można poświęcić czyjeś życie dla dobra i zdrowia innego człowieka???

PUENTA

WIRTUALNA POLSKA, Wiadomości

Amerykański aktor Christopher Reeve, sparaliżowany w następstwie upadku z konia w roku 1995, oskarżył we wtorek prezydenta USA George’a W. Busha i katolików o hamowanie badań nad embrionalnymi komórkami macierzystymi. Zdaniem gwiazdora, znanego głównie z serii filmów o Supermanie, badania te umożliwiłyby leczenie wielu ludzi, a jemu samemu – chodzenie. Dopuściliśmy się poważnego pogwałcenia zasady rozdziału państwa od Kościoła w debacie nad tą technologią – powiedział Reeve w wywiadzie zamieszczonym we wtorek w brytyjskim dzienniku The Guardian.

Czy zatem rozdział Kościoła od państwa będzie oznaczał, że zaistnieją dwa różne systemy etyczne?

[1] Źródło: http://www.rp.pl/gazeta/wydanie_001006/prawo/prawo_a_3.html

[2] http://polityka.onet.pl/artykul.asp?DB=162&ITEM=1086666&MP=1

UNIA EUROPEJSKA

Karta Podstawowych Praw[1]

Wolność, równość, solidarność

Dobiegły końca prace nad projektem Karty Podstawowych Praw Unii. Po jego przyjęciu Rada Europejska zwróci się do Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej, aby wspólnie z nią uroczyście ogłosili Europejską Kartę Praw Podstawowych. Powinno to nastąpić podczas szczytu w Nicei w grudniu tego roku.

Inicjatywa przygotowania tego dokumentu została podjęta w okresie niemieckiej prezydencji Rady Europejskiej. Podczas szczytu w Kolonii 3-4 czerwca 1999 r. postanowiono rozpocząć prace, a kilka miesięcy później, już pod przewodnictwem Finlandii, podczas kolejnego szczytu w Tampere, powołano ciało nazwane Konwencją, mające przygotować projekt Karty. Składało się ono z sześćdziesięciu dwóch członków – przedstawicieli głów państw i rządów państw członkowskich Unii, Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i parlamentów krajowych oraz obserwatorów – po dwóch reprezentantów Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich i Rady Europy (w tym sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu).

Przewodniczył Roman Herzog, były prezydent Niemiec, a wcześniej prezes Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe. W procesie przygotowywania Karty wysłuchano opinii organizacji pozarządowych, a także, w końcu czerwca tego roku, opinii państw kandydujących do Unii, w tym oczywiście Polski.

Z deklaracji i dokumentów Unii wynika, że Karta ma wzmocnić konstytucyjny charakter traktatów, rozszerzyć i skonsolidować podstawowe prawa, deklarowane już wcześniej w różnych dokumentach oraz w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości, i w ten sposób wzmocnić ochronę praw jednostki w prawnym systemie wspólnotowym; być punktem odniesienia instytucji europejskich i władz państw członkowskich w sferze prawa wspólnotowego i środków unijnych; zmienić sposób postrzegania Unii w świecie, nie tylko jako organizacji czysto gospodarczej; jeszcze bardziej podkreślić znaczenie ochrony praw człowieka jako wspólnej wartości państw członkowskich. Niektóre z tych celów są możliwe do osiągnięcia jedynie pod warunkiem uznania Karty za dokument prawnie obowiązujący.

O tym, czy Karta stanie się czymś więcej niż polityczną deklaracją, rozstrzygną głowy państw i rządów prawdopodobnie już podczas szczytu w Nicei. Na razie tylko niektóre państwa Unii uważają, iż Karta powinna być prawnie wiążąca i stać się częścią traktatu nicejskiego, a w przyszłości częścią konstytucji Unii. Gdyby tak się stało, państwa Unii nie mogą jednak dopuścić, aby powstał w Europie system ochrony podstawowych praw konkurencyjny do istniejącego na podstawie europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Przyjęciu Karty jako dokumentu prawnie wiążącego powinno więc towarzyszyć przystąpienie Unii do systemu strasburskiego. 16 marca tego roku opowiedział się za tym wyraźnie Parlament Europejski, zwracając się do Konferencji Międzyrządowej (IGC) o podjęcie działań, które by to umożliwiały (chodzi o doprowadzenie do odpowiednich zmian w traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską). Wcześniej pozytywnie na ten temat wypowiadała się również Komisja Europejska, a Trybunał Sprawiedliwości w 1996 r. znalazł wyłącznie techniczną przeszkodę, stosunkowo łatwą do usunięcia.

Poza tym nie widać jednak zbyt wielu sygnałów woli politycznej wewnątrz Unii podjęcia konkretnych kroków w tym kierunku. We wrześniu bieżącego roku Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w specjalnej rekomendacji wezwało Komitet Ministrów, główny organ polityczny tej organizacji (w którego skład wchodzą m.in. przedstawiciele wszystkich piętnastu krajów Unii, będących równocześnie członkami Rady Europy), aby wsparł ideę przystąpienia Unii do europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności i przygotował odpowiednie zmiany jej treści. Dopóki jednak nie będzie porozumienia wśród krajów piętnastki, nie ma szans na consensus w tej sprawie również w Radzie Europy.

Wiele pytań i problemów związanych z Kartą pozostaje więc otwartych. Na razie jedno jest pewne: Unia Europejska ma swoją Kartę Podstawowych Praw.

Czy Karta spełni swoje cele i pokładane w niej nadzieje, pokaże czas.

[1] Źródło: http://www.rp.pl/gazeta/wydanie_001006/prawo/prawo_a_3.html