Papież wzywa do ewangelizacji mediów

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Lektura Tagi: Dziedzictwo JP2, Media

Konieczna jest ewangelizacja mediów, aby one z kolei mogły służyć ewangelizacji – mówił Jan Paweł II do uczestników zgromadzenia plenarnego Papieskiej Rady Środków Społecznego Przekazu.

Zdaniem Ojca Świętego, należy zrobić wszystko, aby w świecie mediów głos Kościoła nie był zepchnięty na margines albo zmuszony do milczenia.

Nawiązując do tematu obrad „Środki społecznego przekazu a nowa ewangelizacja”, Papież zauważył, że obecność w mediach jest częścią przepowiadania słowa Bożego i stanowi część dialogu Kościoła z kulturą. Musi on bez lęku przekroczyć próg nowej kultury mediów.

„Jak ukazać oblicze i głos Jezusa w tej galaktyce obrazów i dźwięków?” – powtórzył Jan Paweł II pytanie ze swego orędzia na tegoroczny Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. – „Zrobić miejsce Jezusowi. W prasie, radiu, telewizji, w świecie filmu i w Internecie starajcie się otworzyć drzwi Temu, który stał się bramą zbawienia. Wówczas media staną się rzeczywistością prawdziwego porozumienia, światem nie złudzeń, lecz prawdy i radości” – podkreślił Ojciec Święty.

Dodał na zakończenie, że należy posługiwać się mediami, by przepowiadać Chrystusa światu, ale także aby głosić Ewangelię samemu światu mediów.

Papież Jan Paweł II zaapelował do mediów, by wnosiły wkład na rzecz prawdy i porozumienia między ludźmi i narodami.

„Jeśli media będą działały w służbie porozumienia między narodami, będą stanowiły potężny i pozytywny zasób; jeśli będą wykorzystywane jako pożywka do siania nienawiści i konfliktów, będą niszczycielską bronią, podkreślił Ojciec Święty.

Papieski list, opublikowany w języku włoskim, rozpoczynają słowa „Il rapido sviluppo” (Szybki rozwój). Dokument został ogłoszony 21 lutego, w 40. rocznicę ogłoszenia soborowego dekretu „Inter mirifica”.

W liście adresowanym do osób odpowiedzialnych za środki społecznego przekazu Jan Paweł II przypomina mediom o spoczywającym na nich obowiązku przekazywania prawdy oraz o służbie dla dobra publicznego.

Ze względu na silne powiązania mediów z gospodarką, polityką i kulturą, należy stworzyć system, który będzie chronił „godność osoby i najwyższą wartość rodziny”.

Papież apeluje też w swoim liście apostolskim do Kościoła o skuteczne wykorzystywanie nowoczesnych mediów i ich technik dla potrzeb ewangelizacji i komunikacji. Jednocześnie opowiada się za konstruktywnym dialogiem między Kościołem a pracownikami mediów.

Przedstawiając wydarzenia w sposób dokładny i zgodny z prawdą, media analizując sytuację i dopuszczając do głosu różne opinie, wnoszą wkład w sprawę postępu, pokoju i solidarności, napisał Jan Paweł II. Zwrócił też uwagę na potrzebę szerokiej działalności oświatowej, zapoznającej z zasadami funkcjonowania mediów i zagrożeniem instrumentalizacji.

Ojciec Święty przypomina też o „kulturze współodpowiedzialności” w mediach. Podkreśla, że potrzebne są „dostosowane do potrzeb czasu formy”, gwarantujące pluralizm „również poprzez odpowiednie regulacje ustawodawcze”