Parakletos

Grupa docelowa: Studenci Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Browary wiary, Duch Święty, Parakletos

1. Rzecznik

WSTĘP

W naszym społeczeństwie istnieje instytucja rzecznika. Możemy spotkać rzecznika praw dziecka, konsumenta, rzecznika rządu, rzecznika prasowego różnych instytucji itp. Ciekawe, jak wygląda taki rzecznik? Jakie jest jego biuro, współpracownicy, auto? Wyobraźmy sobie….

AKTYWIZACJA

Praca w grupach lub indywidualna. Zadanie do wykonania: dzielimy się zadaniami i rysujemy: rzecznika, jego sekretarkę, auto, biuro, wizytówkę, inne elementy… Warto to zrobić z poczuciem humoru i fantazją. Może przy okazji wymyślić jakiegoś nieistniejącego do tej pory rzecznika? Czas na wykonanie zadania, omówienie na forum, czas na dyskusj

DYSKUSJA

  1. Czym zajmuje się prawdziwy rzecznik?
  2. Jakiej osobie powierzylibyście funkcję rzecznika?
  3. Wobec lub czego kogo powinien rzecznik zareagować?
  4. Na czym polega siła rzecznika, jego funkcji?

PUENTA

W Biblii także występuje osoba Rzecznika!

1 J 2,1-2: „Dzieci moje, piszę wam to dlatego, że mamy Rzecznika wobec Ojca – Jezusa Chrystusa zmartwychwstałego. On bowiem jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy i nie tylko za nasze, lecz również za grzechy całego świata”.

2. Rzecznik praw grzesznika

WSTĘP

Jezus Chrystus jest naszym rzecznikiem wobec Ojca.

AKTYWIZACJA

Praca na forum. Zadanie do wykonania: próbujemy „dopasować” nasze dzieła z 1. punktu do Pana Jezusa i jego misji bycia Rzecznikiem. Co z tego wyniknie? Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Czym się zajmuje Jezus jako Rzecznik?
  2. Kto może Mu zaufać? Kto może mieć wątpliwości?
  3. Na czym polega siła działania Jezusa?
  4. Odszedł do nieba, co teraz?

PUENTA

Jan Paweł II:

„Kiedy Chrystus w Wieczerniku, w przeddzień męki, zapowiada przyjście Ducha Świętego, mówi: Ojciec da wam innego Parakleta. Słowa te oznaczają, że Chrystus sam jest pierwszym Parakletem, oraz że działanie Ducha Świętego będzie podobne do działania Chrystusa. Będzie stanowiło jego przedłużenie.

Otóż Chrystus był „obrońcą” i pozostaje nim. Mówi o tym św. Jan w swoim Pierwszym Liście: „Jeśliby nawet ktoś zgrzeszył mamy Rzecznika (Parakletos) wobec Ojca – Jezusa Chrystusa sprawiedliwego (1 J 1,2).

Rzecznik (obrońca) to ten, kto siadając po stronie winnych z racji popełnionych grzechów, broni ich od zasłużonej kary, ocala od groźby utraty życia i zbawienia wiecznego. Tego właśnie dokonał Chrystus. Duch Święty zostaje nazwany Parakletos w tym znaczeniu, że kontynuuje Chrystusowe Odkupienie wyzwalające od grzechu i śmierci wiecznej.

Parakletos znaczy dosłownie: „ten, którego wzywam” (parakalein – wzywać na pomoc), a więc obrońca, a także rzecznik i „pośrednik” spełniający funkcję wstawienniczą (intercessor). Nas interesuje przede wszystkim znaczenie „Rzecznik – Obrońca”, choć pamietamy, że niektórzy Ojcowie Kościoła tłumaczyli Parakletos jako „Pocieszyciel”, co wiąże się przede wszystkim z działaniem Ducha Świętego wobec Kościoła”.

3. Obietnice

WSTĘP

Po swoim zmartwychwstaniu Jezus pozostawił uczniom wiele wskazówek i obietnic. Wśród nich, w centralnym miejscu, stoi obietnica posłania Ducha Świętego.

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Metoda: powiązania i relacje. Zadanie jest następujące: na arkuszu papieru przyklejamy teksty obietnic i zapowiedzi Chrystusa zmartwychwstałego, a następnie szukamy między nimi skojarzeń i relacji. Łączymy je kolorowymi liniami. Czas na wykonanie zadania, omówienie powiązań i dyskusję.

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Dla Kościoła z zapowiedzi Jezusa?
  2. Jak będzie dalej wyglądała Jego misja?
  3. Rzecznik Pocieszyciel – jak będzie działał?
  4. Porównanie działania Jezusa i Ducha Świętego…

PUENTA

Jan Paweł II:

„Parakletos będzie „innym Rzecznikiem – Obrońcą”, albowiem pozostając z uczniami Chrystusa, roztoczy nad nimi swą wszechmocną pieczę. „Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela (Parakleta) da wam, aby z wami był na zawsze” (J 14,16), „u was przebywa i w was będzie” (J 14,17).

Chrystus, odchodząc do Ojca, dał Apostołom jeszcze inne, pozostające w związku z tą, obietnicę: „oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia  świata (Mt 28,20). Chrystus jest Słowem, które „stało się ciałem i zamieszkało wśród nas” (J1,14). Jeśli odchodząc do Ojca mówi: „Ja jestem z wami… aż do skończenia świata” (Mt 28,20) – to obecność Słowa – Syna, która w czasie jego ziemskiej misji była „fizyczna” i widzialna w przyjętym przezeń człowieczeństwie, Apostołowie i Kościół maja stale odnajdywać przez Ducha Świętego.

Jednakże po wstąpieniu Chrystusa do Ojca ta obecność będzie całkowicie ogarnięta tajemnicą. Duch Święty, który, jak powiedział Jezus, przebywa we wnętrzu dusz i Kościoła („u was przebywa i w was będzie”, J 14,17), będzie trwale uobecniać niewidzialnego Chrystusa „aż do skończenia świata”.

Za sprawą transcendentnej jedności Syna i Ducha Świętego, człowieczeństwo Chrystusa przyjęte przez Słowo uobecni się i będzie działać wszędzie tam, gdzie mocą Ojca realizuje się trynitarny plan zbawienia”.

4. Świadkowie

WSTĘP

Jan Paweł II:

„Duch Świety – Parakletos będzie Rzecznikiem – Obrońcą Apostołów oraz wszystkich, którzy w ciągu wieków odziedziczą po nich w Kościele świadectwo i apostolstwo, zwłaszcza w momentach trudnych i odpowiedzialnych, niekiedy wymagających bohaterstwa. Chrystus zapowiedział i obiecał: „będą was wydawać sądom (…) przed namiestników i królów będą was wodzić (…). kiedy was wydadzą, nie martwicie się o to, jak ani co macie mówić (…) gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was” (Mt 10,17-20; podobnie Mk 13,11; u Łukasza 12,12: „Duch Święty nauczy was w tej właśnie godzinie, co należy powiedzieć”).

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Zadanie jest następujące: zapoznajemy się z zeznaniami przesłuchań pierwszych chrześcijan. Następnie poszukujemy odpowiedzi na pytanie: na czym polegało działanie Ducha Świętego w postawie, wypowiedziach osądzanych chrześcijan? Czas na lekturę. Czas na dyskusję.

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Ludzka słabość i Boża moc…?
  2. Jakie efekty przynosiło kiedyś działanie Ducha Świętego?
  3. Jak wygląda to w naszych czasach?

PUENTA

Jan Paweł II:

„W tym bardzo konkretnym znaczeniu Duch Święty jest Parakletem – Rzecznikiem. Staje z Apostołami wtedy, kiedy maja wyznać prawdę, prawdę tę uzasadnić i obronić. On sam staje się wówczas ich natchnieniem: przemawiam sam w ich słowach i daje wraz z nimi i przez nich świadectwo Chrystusowi i Jego Ewangelii. Wobec oskarżycieli staje się jakby niewidzialnym „Adwokatem” oskarżonych, ich rzecznikiem, obrońcą i pocieszycielem.

W taki sposób – zwłaszcza podczas prześladowań Apostołów i pierwszych chrześcijan, ale także przez wszystkie wieki – będą się wypełniać słowa, które Jezus wypowiedział w Wieczerniku: „Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego ja wam poślę od Ojca (…) On będzie świadczył o Mnie. Ale wy też świadczycie, bo jesteście ze Mną od początku” (J 15,26-27).

Działanie Ducha Świętego jest „świadczeniem”. Jest ono wewnętrzne, immanentne: Duch działa w sercach uczniów, którzy dają świadectwo Chrystusowi na zewnątrz. Poprzez tę immanentną obecność i działanie ujawnia się i rozszerza po świecie „transcendentna” moc prawdy Chrystusa, który jest Słowem – Prawdą i Mądrością. Od Niego Apostołowie otrzymują za pośrednictwem Ducha moc świadczenia, którą obiecał mówiąc: „dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić” (Łk 21,15). W sposób szczególny potwierdziło się to już w pierwszym męczenniku Szczepanie. Autor Dziejów Apostolskich pisze o nim, że był pełen Ducha Świętego (por. Dz 6,5) oraz: „nie mogli (…) sprostać mądrości i Duchowi, z którego [natchnienia] przemawiał” (Dz 6,10). Również w następnych stuleciach wrogowie wiary chrześcijańskiej nie szczędzili okrucieństw głosicielom Ewangelii, nie cofając się przed rozlewem krwi, aby zmusić ich do milczenia. Jednakże nie zdołali stłumić głoszonej przez nich Prawdy, która dzięki mocy Ducha Świętego nadal rozkwitała w świecie.”

Pomódlmy się za naszą wiarę za wstawiennictwem świętych męczenników…