Pierwsze wystąpienie Pana Jezusa

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Biblia, Ewangelia Marka

1. Czas…

WSTĘP

Zazwyczaj mówi się, że czas płynie. Może również biec, wlec się beznadziejnie, może być go dużo, mało, może być krótki, niewystarczający… Markowa Ewangelia mówi nam również, że czas może się wypełniać.

AKTYWIZACJA

Praca indywidualna. Dyskrecja. Zadanie: narysuj jakiś pojemnik, który będzie symbolem Twojego czasu, Twojego życia. W jego polu napisz, czym Twój czas jest do tej pory wypełniony. Innym kolorem napisz to, czym chciałbym go jeszcze w życiu wypełnić. (W wersji bardziej czasochłonnej można to zrobić za pomocą różnokolorowych karteczek – jak poniżej wypowiedzi uczniów.) Czas na wykonanie zadania. Kartki chowamy dla siebie. Czas na ewentualną dyskusję – tylko dla chętnych.

PUENTA

„Czas się wypełnił — to są pierwsze słowa Pana Jezusa zapisane  w Ewangelii św. Marka — i bliskie jest Królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.” Spróbujmy dzisiaj skomentować tylko te dwa słowa: „Czas się wypełnił”.

Również w naszym życiu codziennym na różne sprawy przychodzi właściwy im moment. Na przykład dla rolników przychodzi czas siewu i czas żniw — i nawet trudno sobie wyobrazić, żeby rolnik ten czas przegapił. Tak samo na dziecko przychodzi czas pójścia do szkoły, a na studenta czas egzaminów.

Dopełnienie się czasu może dotyczyć również sytuacji negatywnych. Na przykład coś złego się dzieje w moim organizmie, aż człowiek poczuje, że najwyższa już pora pójść do lekarza. Albo ktoś nie przykłada się do swoich obowiązków, aż wreszcie przebierze się miarka i przywołujemy go do porządku. W Piśmie Świętym mamy ostrzeżenia, że może dopełnić się miara naszych niegodziwości.

Otóż te słowa Pana Jezusa: „Czas się wypełnił, nawracajcie się” zawierają w sobie co najmniej potrójne znaczenie.

  • Na pierwsze znaczenie tych słów zwraca uwagę Apostoł w Liście do Galatów: „Gdy nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, aby nas odkupił”. Gdyby nie Pan Jezus, to żaden grzesznik — a przecież wszyscy jesteśmy grzeszni — nie byłby w stanie zbliżyć się do Boga.
  • Natomiast w odniesieniu do nas, którzy już znamy Dobrą Nowinę, te słowa Pana Jezusa „Czas się wypełnił” mogą mieć znaczenie zarówno negatywne, jak pozytywne. Może być tak, że sumienie ci już od dawna sygnalizuje, że coś musisz z swoim życiem zrobić, bo dzieje się w nim za dużo zła. Być może zaczyna cię nawet ogarniać lęk, że cierpliwość Boża wobec ciebie i twego złego postępowania już się kończy. Wówczas te słowa: „Czas się wypełnił” znaczą: najwyższa już pora podjąć jakieś radykalne decyzje i szukać Boskiego Lekarza.
  • Dla tych zaś, którzy starają się żyć po Bożemu, słowa „Czas się dopełnił” będą nie tyle wezwaniem do radykalnej zmiany życia, ale raczej wezwaniem, ażeby to dobro, które dzieje się w naszym życiu, wreszcie zostało dopełnione. Może już od dawna nosisz się z takim czy innym dobrym zamiarem. Może właśnie teraz powinieneś ten zamiar zacząć realizować.

Tak czy inaczej, te słowa Pana Jezusa: „Czas się wypełnił” odnoszą się do każdego z nas. Choć do każdego z nas jakoś inaczej, stosownie do aktualnej mojej lub twojej sytuacji życiowej.

Nie ma wątpliwości, że wtedy, gdy usłuchamy tych słów, więcej dobra zamieszka w naszym życiu, będzie ono bardziej Boże – w ten sposób ujawni się na ziemi królestwo Boże.

2. Nawrócenie

WSTĘP

Słuchający Jezusa ludzie na pewno nie raz w czasie świętych zgromadzeń czytali pisma Starego Testamentu. Gdy On mówił o nawróceniu, pewnie przypominali sobie wersety, teksty proroków mówiące również o nawróceniu. Proponuję, abyśmy i my przyjrzeli się kilku takim tekstom.

AKTYWIZACJA

Praca w grupach, kartki z tekstami ST mówiącymi o nawróceniu. Zadanie: na podstawie tekstów biblijnych wypisać korzyści, jakie płyną z nawrócenia. Po wykonaniu przekazujemy kartkę sąsiedniej grupie. Zadaniem tej grupy jest dopisać, jak te korzyści można zastosować w naszym życiu codziennym, na jakie fakty można je zamienić? Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.

PUENTA

W puencie możesz skorzystać z treści tekstu pierwszego lub tekstu drugiego.