Rodzina

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Dusza Europy, Rodzina

Scenariusz jest przeznaczony na zajęcia z młodzieżą gimnazjalną lub ponadgimnazjalną. Czas trwania: 60-90 min. Pomoce dydaktyczne: papierowa taśma klejąca (lakiernicza), przybory do pisania i kolorowania – kredki, pisaki, farby, pędzle, pojemniki na wodę, duże arkusze szarego papieru, nożyczki, stare gazety, klej biurowy, egzemplarze Biblii, kalka kreślarska lub cienki papier.

1. Rodzinny stół

WSTĘP

Przywitaj wszystkich uczestników spotkania. Zadbaj o to, aby mieć pod ręką potrzebne materiały i z łatwością z nich korzystać. Zatroszcz się o przyjazną, domową atmosferę. Ta „domowość” będzie dzisiaj szczególnie mocno potrzebna i może pomóc w stworzeniu klimatu do współpracy. Doskonale wpisze się w tematyke spotkania.

Wprowadzając do pierwszej części spotkania powiedz: Nakrywając stół do uroczystego rodzinnego obiadu, najpierw kładziemy na stole czysty obrus. Ma być jednym z najważniejszych elementów niezwykłej rodzinnej atmosfery. Pani domu na szczególne okazje trzyma zazwyczaj szczególnie piękny obrus.

AKTYWIZACJA

Podziel uczestników na niewielkie grupy. Ilość grup w zasadzie może być dowolna. Dobrze będzie, jeśli uda się stworzyć 5 grup. Przedstaw zadanie do wykonania: Zadaniem do wykonania będzie namalowanie projektu uroczystego obrusa na rodzinny stół. Każdej z grup przydziel jeden z poniższych tematów. Rozdaj pomoce do wykonania pracy, określ czas na nią przeznaczony.

Tematy prac plastycznych:

  • Rodzina – wspólnota życia i miłości,
  • Rodzina otwarta na życie,
  • Rodzina – Kościołem domowym,
  • Udział rodziny w misji Kościoła,
  • Udział rodziny w życiu społeczeństwa.

Prezentacja na forum w postaci galerii obrusów. Przeznacz czas na uporządkowanie pomieszczenia, wymianę wrażeń i spostrzeżeń.

PUENTA

Podsumowując pierwszą część spotkania przekaż poniższe treści.

EE, 90. Kościół w Europie we wszystkich formach swej działalności i życia musi wiernie głosić prawdę o małżeństwie i rodzinie. Jest to konieczność odczuwana jako paląca, wie on bowiem, że zadanie to wynika z misji ewangelizacyjnej powierzonej mu przez jego Oblubieńca i Pana, a dziś jawi się jako niezwykle pilne. Liczne czynniki kulturowe, społeczne i polityczne przyczyniają się bowiem do coraz bardziej widocznego kryzysu rodziny. Godzą one w różnej mierze w prawdę i godność osoby ludzkiej, przy czym podają w wątpliwość – wypaczając ją – samą ideę rodziny. Wartość nierozerwalności małżeństwa jest coraz bardziej lekceważona; żąda się prawnego uznania związków faktycznych oraz zrównania ich z prawomocnym małżeństwem; próbuje się akceptować wzorce związku dwóch osób, w których różnica płci nie odgrywa istotnej roli.

W tym kontekście Kościół powinien głosić z nową mocą to, co Ewangelia mówi o małżeństwie i o rodzinie, aby uzmysłowić ich znaczenie i wartość w zbawczym planie Bożym. Szczególnie konieczne jest stanowcze potwierdzenie, że te instytucje w rzeczywistości stanowią wyraz woli Boga. Trzeba przypominać prawdę o rodzinie jako głębokiej wspólnocie życia i miłości, otwartej na przyjęcie nowych istot; jak również o jej godności „Kościoła domowego” i jej udziale w posłannictwie Kościoła i w życiu społeczeństwa.

2. Gaudium et spes

WSTĘP

Przechodząc do następnej części spotkania przekaż poniższe treści.

EE, 94. Jeśli służba Ewangelii nadziei każe koniecznie poświęcić szczególną uwagę rodzinie traktując ją jako priorytet, to nie ulega również wątpliwości, że rodziny odgrywają niezastąpioną rolę w głoszeniu Ewangelii nadziei. Dlatego ufnie i z miłością ponawiam wezwanie do wszystkich rodzin chrześcijańskich, które żyją w Europie: „Rodziny, stańcie się tym, czym jesteście!”.

AKTYWIZACJA

Zaproś wszystkich uczestników do dyskusji na temat: „Czym jest rodzina?” poszukajcie odpowiedzi na pytanie: o co chodzi papieżowi, gdy nawołuje, aby rodziny stały się tym, czym są.

Wnioski warto zapisywać na arkuszu papieru.

PUENTA

Podsumowując dyskusję przekaż poniższe treści.

EE, 94: Jesteście żywym obrazem Bożej miłości: spoczywa na was bowiem „misja strzeżenia, objawiania i przekazywania miłości, będącej żywym odbiciem i rzeczywistym udzielaniem się miłości Bożej ludzkości oraz miłości Chrystusa Pana Kościołowi, Jego oblubienicy”.

Jesteście „sanktuarium życia […]: miejscem, w którym życie, dar Boga, może w sposób właściwy być przyjęte i chronione przed licznymi atakami, na które jest ono wystawione, może też rozwijać się zgodnie z wymogami prawdziwego ludzkiego wzrostu”.

Jesteście fundamentem społeczeństwa jako pierwsze miejsce „humanizacji” osoby i życia społecznego, wzorem nawiązywania relacji społecznych przeżywanych w miłości i solidarności.

Bądźcie wy same wiarygodnymi świadkami Ewangelii nadziei! Jesteście bowiem „gaudium et spes”.

3. Zapraszamy do stołu

WSTĘP

Przechodząc do kolejnej części spotkania przekaż poniższe treści.

EE, 91: Kościół musi z macierzyńską troską ofiarować pomoc tym, którzy znajdują się w trudnych sytuacjach, jak na przykład samotne matki, małżonkowie żyjący w separacji, rozwiedzeni, opuszczone dzieci. W każdym przypadku trzeba zachęcać, wspomagać i wspierać poszczególne rodziny oraz ich zrzeszenia

EE, 93. Kościół musi wreszcie z macierzyńską dobrocią podchodzić również do tych sytuacji małżeńskich, w których łatwo można stracić nadzieję. W szczególności, „patrząc na tak wiele rozbitych rodzin, Kościół nie czuje się powołany do wydawania surowych i bezwzględnych sądów, ale pragnie raczej rozjaśniać mroki licznych ludzkich dramatów światłem słowa Bożego, wspierając je świadectwem swego miłosierdzia. W takim właśnie duchu duszpasterstwo rodzin próbuje zajmować się także sytuacjami ludzi wierzących, którzy rozwiedli się i zawarli nowe związki. Nie są oni wykluczeni ze wspólnoty; przeciwnie, są wezwani, aby uczestniczyć w jej życiu, przyswajając sobie coraz lepiej ducha ewangelicznych nakazów. Kościół, nie ukrywając przed nimi prawdy o obiektywnym nieładzie, jakim jest ich sytuacja, oraz o jego konsekwencjach dla życia sakramentalnego, pragnie im okazywać całą swą macierzyńską troskę”.

AKTYWIZACJA

Praca na forum, a następnie indywidualna. Najpierw na forum grupy wypisujemy rodzaje dramatów ludzkich i rodzinnych. Można to zrobić na dużym arkuszu papieru.    Nastepnie przedstaw zadanie do wykonania indywidualnie: Poszukujemy indywidualnie w Biblii fragmentów, które mogą być wsparciem dla ludzi dotknietych tymi dramatami, fragmentów, które dodadzą nadziei, które wniosą jakieś światło w życie ludzi dotknietych ciemnością (nawiązanie do powyższych) słów rozjaśniać mroki licznych ludzkich dramatów światłem słowa Bożego.

Następnie wybrane przez nas teksty wpisujemy na arkuszach kalki technicznej lub innego cienkiego papieru, aby zbudować z nich prosty… lampion. Instrukcję budowy lampionu chyba każdy zna na pamięć. Dla wszelkiej pewności możesz jeden wcześniej przygotować i pokazać uczestnikom. Rozdaj pomoce potrzebne do wykonania ćwiczenia oraz określ czas, jaki na to przeznaczamy. Dobrze by było, gdyby zajęcia obdywały się wieczorem, gydby można było do lampionów wstawić świece i w ich blasku odczytać teksty zaczerpnięte z Pisma świętego.

Prezentacja na forum – połączona z puentą.

PUENTA

Jako podsumowanie tej części spotkania zaproponuj wspólną modlitwę o pojednanie w rodzinach – modlitwę tekstami z Pisma św. wypisanymi na lampionach. Aby Słowo Boże rozświetliło ciemności zła i grzechu w rodzinach.