Rok, który…

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Kapłaństwo, Sakrament kapłaństwa, Sakramenty

1. Zapiski w kalendarzu

WSTĘP

Papież Benedykt XVI w Liście na rozpoczęcie Roku Kapłańskiego pisze: „Ów rok, który pragnie przyczynić się do krzewienia zapału wewnętrznej odnowy wszystkich kapłanów na rzecz silniejszego i bardziej wyrazistego świadectwa ewangelicznego we współczesnym świecie zakończy się w tę samą uroczystość w roku 2010”.

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Metoda – kalendarz księdza. Zadanie jest następujące: przygotowujemy „wlepki” które wkleimy do kapłańskiego kalendarza. „Wlepki” mają przypominać o kolejnych etapach przeżywania przez księdza roku kapłańskiego. Jakie etapy zaproponujemy księdzu w zależności od okresu liturgicznego? Pory roku? Zajęć duszpasterskich?

Materiały – przybory do pisania, karteczki samoprzylepne w różnych kolorach, plansze z kalendarzem (jedna na każdy miesiąc). Prezentacja na forum – przyklejamy nasze propozycje na planszach kalendarzowych. Czas na dyskusję.

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Czy przeżywanie roku kapłańskiego to prywatna sprawa księdza?
  2. Jak pomóc księdzu w tym roku?

PUENTA

Przywołajmy tutaj słowa Papieża z Listu: Święty proboszcz z Ars zwykł był mawiać: „Kapłaństwo to miłość Serca Jezusowego”. To wzruszające wyrażenie pozwala nam nade wszystko przywołać z sympatią i uznaniem ogromny dar, jaki stanowią kapłani nie tylko dla Kościoła, lecz także dla samej ludzkości. Myślę o tych wszystkich księżach, którzy chrześcijanom i całemu światu przedstawiają pokorną i codzienną propozycję słów i gestów Chrystusa, starając się do Niego przylgnąć swymi myślami, wolą, uczuciami i stylem całego swego istnienia.

2. Wspominki

WSTĘP

Dalej w Liście czytamy: Sam nadal noszę w sercu wspomnienie pierwszego proboszcza, u boku którego wypełniałem mą posługę jako młody ksiądz.

AKTYWIZACJA

Praca na forum. Metoda – dyskusja i wspomnienia. Zadanie jest następujące: wspominamy księży, których cenimy i szanujemy.

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Czym utrwalili się w naszej pamięci?
  2. Jakie dało się zauważyć ich pozytywne i negatywne strony?
  3. Jakie owoce przyniosła ich praca w parafii, wśród ludzi?
  4. Co było w nich ludzkie, Boże, piękne, prawdziwe?…

PUENTA

Benedykt XVI pisze w swoim liście: Pozostawił mi przykład bezwzględnego poświęcenia swej posłudze kapłańskiej, aż do śmierci, która zastała go w chwili, gdy niósł wiatyk do ciężko chorego. Przypominam sobie wielu współbraci, których spotkałem i spotykam nadal, także podczas mych podróży duszpasterskich w różnych krajach, wielkodusznie zaangażowanych w codzienne wypełnianie swej posługi kapłańskiej. Pomódlmy się za kapłanów… a także o nowych kapłanów…