Sakrament pojednania

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Sakrament pojednania, Spowiedź

1. Skala miłości

WSTĘP

Dzięki miłości człowiek przychodzi na świat, dzięki niej się rozwija, uczy jej innych, doświadcza i przez całe życie potrzebuje. Miłość można okazywać na wiele różnych sposobów. Poszukajmy ich zatem.

AKTYWIZACJA

Formularz – serce. Wpisujemy w nie 5 najcenniejszych i najbardziej wartościowych sposobów okazania miłości drugiemu człowiekowi. Prezentacja na forum.

PUENTA

Moim zdaniem jednym z najwspanialszych sposobów okazania miłość drugiej osobie jest PRZEBACZENIE. Człowiek okazuje bowiem, że miłość jest silniejsza od śmierci – śmierć, to zło, które zaistniało. Przebaczenie, to siła większa od tego zła, która je pokonuje i ukazuje moc człowieka.

Oczywiście – czasami jest bardzo łatwo przebaczyć, czasami uczynienie tego gestu wydaje się niemożliwe. Bywa, że potrzeba dużo czasu na pojednanie, ale i on w końcu przynosi ukojenie. Przebaczenie zależy też od wielkości wyrządzonego zła, od stanu, w jakim człowiek się znajduje, od intencji czyniącego zło…

Człowiek słaby i mały nie będzie umiał przebaczyć nawet drobiazgu. Człowiek mocny – przebaczy w imię przebaczającej miłości, której sam doznaje w swoim życiu.

Najpełniej miłości przebaczającej doświadczamy w sakramencie pojednania, w którym Bóg przebacza nam grzechy za pośrednictwem Kościoła i kapłana.

2. Przebaczenie Jezusa

WSTĘP

Powiedziałem przed chwilą, że najpełniej miłości przebaczającej doświadczamy w sakramencie pojednania, w którym Bóg przebacza nam grzechy za pośrednictwem Kościoła i kapłana. Może się to wydawać dziwne, że ze spowiedzią wiąże się tam mocno miłość. Gdzie się ona znajduje? Gdzie ją odnaleźć? To proste – przyglądając się Jezusowi, który przebaczał grzechy tym, którzy do Niego przychodzili.

AKTYWIZACJA

Praca w grupach z tekstem Łk 7,36-50 (spotkanie z jawnogrzesznicą). Scena jest wzruszająca. Działa na wyobraźnię. Wyobraźmy sobie jeszcze ciąg dalszy tej historii…

Gdy uniesienie minęło i łzy otarła już była jawnogrzesznica, wróciła do domu i się w nim zamknęła. Z biegiem czasu próbowała znaleźć jakieś zajęcie, aby mieć się z czego utrzymać, ale nikt nie chciał jej zatrudnić. Wszyscy ja przecież dobrze znali. Kobiety ze wzgardą spluwały na jej widok. Mężczyźni uśmiechali się znacząco… musiała opierać się ich propozycjom, chociaż były bardzo kuszące. Nadal przecież dbała o siebie i była piękna…

Wracając do domu po kolejnym dniu szukania pracy, usiadła zrezygnowana. „To jest bez sensu…” – powiedziała. Wiedziała, że brakuje jej już sił, aby się opierać, aby nie wracać do tego, co było.

Zadanie jest następujące – wysyłamy tej kobiecie, w tym konkretnym momencie sms-a z jakimiś krzepiącymi słowami. Co jej wyślemy? Formularz – komórka! Prezentacja na forum.

PUENTA

Pomódlmy się za ludzi, którzy znaleźli się w takiej sytuacji… za tych, których dosięgła bezsilność i brak już im sił, aby opierać się złu.

3. Co jest ważne?

WSTĘP

W spowiedzi biorą udział dwie osoby: kapłan i penitent. Żeby spowiedź była udana, muszą być spełnione z obu stron pewne warunki. Co jest potrzebne, aby te dwie osoby cieszyły się ze spotkania w konfesjonale? Co jest potrzebne, aby spowiedź była udana?

AKTYWIZACJA

Praca w grupie, na kartkach z bloczku wypisujemy warunki, jakie muszą być spełnione, aby spowiedź spełniła oczekiwania penitenta i kapłana. Do dyspozycji jest też kratka – symbol konfesjonału, oraz dwie strzałki z hasłami. Prezentacja na forum klasy.

PUENTA

Faktem jest, że w sakramencie pojednania uczestniczą dwie osoby. Natomiast skoro jest to święty sakrament, to działa przez niego przede wszystkim Boża moc. Jest obecny Bóg, On działa w kapłanie i penitencie, w ich sercach, daje Ducha Świętego, aby sakrament był sprawowany godnie i pięknie.