Zapłatą za grzech jest śmierć

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: Łk 12, Niewolnik grzechów, Ps 1, Rz 6, Sprawiedliwość, Sprawiedliwy, Wolność

HOMILIA 1

1. Słowo „sprawiedliwość” występuje w ST ponad 500 razy, w NT ponad 250 razy. Sprawiedliwy jest Bóg, taki może być człowiek, postępowanie.

2. Jezus szukał „grzeszników”, a nie „sprawiedliwych”. Celnik poszedł do domu usprawiedliwiony.

3. O co chodzi w tym pojęciu? Jakie jest jego właściwe znaczenie?

4. Sprawiedliwość – chęć kierowania się wolą Bożą. Współpraca z Bogiem. Poddanie się Jego opatrzności.

5. W czasie różańca warto zatem Boga zapytać: jak mogę z Tobą lepiej współpracować?

Gidle, 24 października 2019, Rz 6,19-23; Ps 1; Łk 12,49-53

HOMILIA 2

1. Na pierwszy rzut oka już prościej się nie da wyjaśnić przemiany i nawrócenia człowieka, jak czyni to dzisiaj św. Paweł pisząc do Rzymian.

2. Tak, jak kiedyś oddawaliście się złu – tak teraz całe swoje życie oddajcie na służbę Bogu.

3. Ale jest w tej przemianie ukryty pewien smaczek: zapłatą – konsekwencją czynienia zła i grzeszenia jest wstyd i śmierć duchowa. Natomiast konsekwencją przemiany życia i służenia Bogu jest życie wieczne w Chrystusie Jezusie, Panu naszym. Ale to akurat będzie „łaską przez Pana daną”. To dlatego w niebie nie ma rachunkowości i wagi do ważenia uczynionego dobra czy zła.

4. Bóg czeka tam na nas jak rodzice czekają na swoje dzieci wracające do domu w ciemny, październikowy wieczór…

Radonie/Książenice, 21 października 2021, Rz 6,19-23; Ps 1; Łk 12,49-53

HOMILIA 3

1. W naszym społeczeństwie nie ma niewolników. W czasach pisania tego listu niewolnictwo nikogo nie dziwiło.

2. Św. Paweł korzysta z tego zjawiska, aby pokazać, że ci, którzy poszli za Chrystusem, są wolno od przepisów Prawa żydowskiego. Ale wolność od przepisów trzeba zbudować na Chrystusie, aby nie zamieniła się w niewolę grzechów.

3. O tym złym wykorzystaniu wolności opowiada los sługi niewdzięcznego z przypowieści ewangelicznej.

4. Modlitwa różańcowa to dobry czas na przemyślenie swojej wolności, skłonności. Aby nasza wolność była przeżywana na chwałę Bożą.

Gidle, 23 października 2019, Rz 6,19-23; Ps 1; Łk 12,49-53

HOMILIA 4

1. Już dobre 2000 lat istnieje zasada „Do ut des” – „daję, abyś dał”. Jest podstawą umów wzajemnych, tworzy więź powiązań, sieć relacji między stronami.

2. W życiu moralnym ta zasada jest również obecna. Nawet zło ją wykorzystuje, gdy kusi człowieka. Lecz dając nam coś, co na pozór wydaje się korzyścią, daje nam w rzeczywistości… śmierć.

3. Św. Paweł mówi dziś: „zapłatą za grzech jest śmierć”. Zapłatą, wynagrodzeniem, wręcz żołdem dla żołnierza, co dosłownie wyraża ten tekst.

4. Jednak zupełnie inaczej jest z przebaczeniem grzechów. To nie zapłata za dobre życie, lecz po prostu łaska – dar niezasłużony – „życie wieczne w Chrystusie, naszym Panu”.

5. Ogień, o którym Jezus mówi w Ewangelii, to właśnie ogień łaski. Chrzest, który ma przyjąć – to męka, śmierć i zmartwychwstanie, które jest źródłem sądu nad złem, grzechami oraz źródłem zbawienia i wyzwolenia od zła.

6. Na końcu czasów nasze czyny będą zanurzone w tym ogniu, żyjmy tak, aby nie okazały się plewami, a przyniosły dobre owoce.

Radonie, 26 października 2023, Rz 6,19-23; Ps 1; Łk 12,49-53