Św. Augustyn

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: Augustyn, J 17, Św. Augustyn

 WSTĘP

Augustyn urodził się w Tagaście w Afryce, w roku 354. Po burzliwej młodości nawrócił się i przyjął chrzest w Mediolanie z rąk św. Ambrożego w roku 387. Po powrocie do Afryki prowadził życie ascetyczne. Wybrany na biskupa Hippony przez 34 lata był wzorowym pasterzem. Napisał wiele dzieł teo-logicznych i apologetycznych. Zmarł w roku 430.

Dla nas, dominikanów, jest autorem reguły oraz nauczycielem życia wspólnego. Jego Regułę w XII wieku przyjęli przez kanonicy regularni, czyli księża żyjący we wspólnocie przy katedrze. Po zakończeniu Soboru Laterańskiego IV (1215 r.), papież Innocenty III zachęcił św. Ojca Dominika, wcześniej właśnie kanonika przy katedrze w Osmie – aby wraz z braćmi wybrał którąś ze starszych reguł, po to, by nowa rodzina zakonna mogła się cieszyć za-ufaniem. Według bł. Jordana z Saksonii „wkrótce potem ci, którzy mieli stać się Zakonem Kaznodziejów, złożyli śluby na Regułę św. Augustyna, sławnego kaznodziei. Nałożyli na siebie ściślejszą obserwancję co do pożywienia, postów, nocnych czuwań i wełnianych habitów”.

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że św. Dominik będąc kanonikiem, niemal dwadzieścia lat przeżył wedle Reguły św. Augustyna, zrozumiemy, jak doskonale wybrane przez św. Augustyna życie apostolskie od-powiada celowi naszego Zakonu.

HOMILIA

  1. Marzeniem każdego Mistrza, dziadka, rodzica jest to, aby po jego odejściu z tego świata, uczniowie czy dzieci, ustrzegli się złych wpływów, trwali przy przekazanej prawdzie i zachowali jedność między sobą.
  2. Po Panu Jezusie także pozostało wiele książek, grób, uczniowie. Różnica polega na tym, że Jego Słowo daje życie, że grób pozostał pusty, a ON jest z nami w Kościele, sakramentach, Eucharystii szczególnie…
  3. I dzisiaj Jezus modli się za nas i w nas, aby nas ustrzec od złego, uświęcić i zjednoczyć.
  4. Można? Można!
  5. Dzięki czemu to jest możliwe? Na pewno nie dzięki biadoleniu, że jesteśmy słabi i grzeszni, bo to jest jasne.
  6. Motorem do działania i otwierania się na łaski jest włączenie się w jedność między Ojcem i Synem. To z niej płynie cała siła Jezusa. Z miłości Ojca i Syna, która jest Duchem Świętym.
  7. To o nas i za nas w tej jedności Ducha Świętego Jezus dzisiaj się modli. To my jej właśnie wzywamy, kiedy robimy choćby najprostszy znak krzyża świętego…

Poznań, Msza św. południowa, środa, 28 sierpnia 2013, święto św. Augustyna, J 17, 14-23a