Święto św. Łukasza Ewangelisty

HOMILIA 1

1. To nie przypadek, że Jezus wysyła 72 uczniów. Jest to nawiązanie do Rdz 10-11, gdzie po potopie następuje długa lista synów, pokoleń, klanów, ludów, ziem, po których ludzie się rozprzestrzenili. Krótko mówiąc – cały świat.

2. Na „cały świat” Jezus posyła uczniów, ponieważ oczekuje on Jezusa i Jego Ewangelii. W pewnym sensie posyła również i nas, abyśmy byli Jego uczniami i Jego świadkami.

3. Św. Łukasz także wędrował po ówczesnym świecie. Towarzyszył św. Pawłowi. Opisał sporo szczegółów dotyczących dzieciństwa Jezusa, zapewne miał kontakt z niektórymi Apostołami oraz z Maryją. Opisał również w Dziejach Apostolskich początki młodego Kościoła.

4. Tutaj, u Matki Bożej Gidelskiej, dziękujemy za św. Łukasza, jego Ewangelię. Prosimy Boga o bliskość Matki Chrystusa i liczne łaski dla całego Kościoła.

Gidle, 18 października 2019, święto św. Łukasza Ewangelisty, 2 Tm 4,10-17a; Ps 145; Łk 10,1-9

HOMILIA 2

  1. Życzenie pokoju nie jest tylko zwrotem grzecznościowym. Było zarezerwowane tylko dla prawowiernych Żydów, innym rzucało się po prostu przekleństwo… poganom, Samarytanom…
  2. Pokój to jeden z wielkich darów – nie tylko brak wojny, ale pełnia zycia z Bogiem oraz bliskimi.
  3. Źródłem pokoju jest sam Chrystus i Ewangelia – czerpmy więc z tego źródła i nieśmy Boży pokój w świat!

Gidle, 18 października 2017, święto św. Łukasza Ewangelisty, 2 Tm 4,10-17a; Ps 145; Łk 10,1-9

HOMILIA 3

1. Jest 63 rok, św. Paweł jest między pierwszym a drugim procesem w Rzymie.

2. Wcześniej przez wiele lat wędrował, głosił Ewangelię, chrzcił, nauczał, zakładał gminy chrześcijańskie.

3. Jego życie zbliża się do końca. Dotkliwie czuje osamotnienie. „Tylko Łukasz jest ze mną”. Odchodzi podobnie jak Jezus – opuszczony przez uczniów.

4. Panie, jak byłeś przy św. Pawle, tak stań przy każdym, kto w osamotnieniu odchodzi z tego świata…

Radonie, 18 października 2021, święto św. Łukasza Ewangelisty, 2 Tm 4,10-17a; Ps 145; Łk 10,1-9

HOMILIA 4

1. Posłanie Jezusa nadal jest aktualne! Nadal chce posyłać uczniów w świat, jak owce między wilki. Lecz nie na pożarcie. Misja polega na tym, że owca słucha pasterza, a jednocześnie potrafi wyjść ze strefy komfortu. Misjonarz słucha Ducha Jezusowego i idzie być świadkiem Jezusa.

2. Przygotowanie do Synodu o synodalności przyniosło nam nowe obrazy tych dwóch wymiarów głoszenia: Europa wybrała biblijny obraz namiotu (Kościół rozszerza objętość przez przestawienie palików), Azja wybrała obraz Kościoła jako człowieka, który zdejmuje buty, aby przekroczyć próg – znak pokory i gotowości do spotkania, Oceania wybrała obraz Kościoła jako łodzi, a Afryka – obraz Kościoła jako rodziny.

3. Różne obrazy i symbole, lecz jeden zamiar: odnowić misję Kościoła – wspólnoty przyjmującej i gościnnej, a jednocześnie głoszącej prawdę Ewangelii. Zwłaszcza ubogim, potrzebującym, z marginesu Kościoła.

4. „Aby synom ludzkim oznajmić Twoją potęgę i wspaniałość chwały Twojego królestwa”.

Radonie, święto św. Łukasza Ewangelisty, 18 października 2023, 2 Tm 4,10-17a; Ps 145; Łk 10,1-9