Święto św. Stanisława Kostki

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: 1 J 2, Kostka, Łk 2, Mdr 4, Patron Młodzieży, Ps 148, Św. Stanisław Kostka

HOMILIA 1

  1. Kiedy wspominamy jakiegoś świętego, to do głowy może przyjść pytanie – właściwie za co został on ogłoszony świętym? Zrobił coś wyjątkowego?…
  2. Często tak, ale za to nie zostaje się świętym?
  3. Nauczał? Pomagał? Pracował? Głosił? Uzdrawiał?… często tak, ale to tez nie jest przyczyną świętości…
  4. Św. Stanisław Kostka pokazuje nam, że można być nawet mocno nieposłusznym rodzicom, i zostać świętym… nie za coś bowiem to jest, ale po prostu – z miłości do Boga… człowiek taki jest, Kościół to tylko bada i ogłasza…
  5. Patron Polski i młodzieży zaprasza nas dzisiaj do normalnej, codziennej świętości…

Poznań, Msza św. wieczorna, 18 września 2012, Mdr 4,7-15 lub 1 J 2,12-17; Ps 148; Łk 2,41-52

HOMILIA 2

1. 2018 rok był ogłoszony Rokiem Świętego Stanisława Kostki. Minęła 450. rocznica jego śmierci. Ukazał się dość ciekawy list naszego Episkopatu.

2. Kilku lekcji udziela nam życie tego świętego. Jedna z nich to pobożność. Ona wymagała męstwa. Koledzy i rodzony brat szydzili z jego pobożności. On trwał mimo to w wierności Bogu i Kościołowi i swojemu powołaniu.

3. Boże, umacniaj naszą wiarę i pobożność.

Gidle, 18 września 2019, Mdr 4,7-15 lub 1 J 2,12-17; Ps 148; Łk 2,41-52

HOMILIA 3

  1. Jak to – nie zauważyli, że został?
  2. Mężczyźni wędrowali z mężczyznami, kobiety z kobietami, a młodzi – w swoim gronie.
  3. Jezus wie, gdzie jest Jego miejsce.
  4. Św. Stanisław Kostka złamał zasady życia rodzinnego, kultury, a jest świętym.
  5. Bóg prowadzi.

Gidle, 18 września 2019, Mdr 4, 7-15

HOMILIA 4

1. Św. Stanisław Kostka miał dużą wrażliwość, lubił się modlić, nieobca była mu surowa pokuta, stanowczo dążył do celu.

2. Z jego pobożności naśmiewali się chłopcy, jego brat, więc aby im dogodzić i wyjść na drogę normalnego życia zaczął nawet pobierać lekcje tańca, lecz kiepsko mu to tańczenie wychodziło. A szkoda.

3. Do tańca towarzyskiego w parach porównałbym właśnie pełnienie woli Bożej. Bóg i ja – mamy swoje kroki, strony, ruchy, niby podobne, a przecież inne. A gdy tancerze nabiorą wprawy, wtedy wychodzi piękny układ, pełen emocji i więzi.

4. Kurs tańca połączony z rozeznawaniem woli Bożej – to byłby hit!

Radonie, 18 września 2021, Mdr 4,7-15 lub 1 J 2,12-17; Ps 148; Łk 2,41-52

HOMILIA 5

„Ten, co zaufał”. Hymn Bożych buntowników. Tekst piosenki o św. Stanisławie Kostce

Wokół gęsta mgła, zimny mrok, trudny każdy krok.

Pewności ciągle brak, siły słabną, ale w sercu głos.

Bowiem ten co zaufał Panu odzyskuje siły swe.

Bowiem ten co zaufał Panu Nigdy nie zawstydzi się.

On poszedł tam gdzie prowadził Go Duch,

Gdzie pod swój sztandar wzywał Król.

Poszedł sam, wszystkim wbrew,

Tam gdzie pragnienia mogły spełnić się.

Pragnienia, priorytety, dobre rady, myśli kłębią się

Wszyscy mówią jak masz żyć, a naprawdę jeden Bóg to wie.

Bowiem ten co zaufał Panu odzyskuje siły swe.

Bowiem ten co zaufał Panu Nigdy nie zawstydzi się.

On poszedł tam gdzie prowadził Go Duch,

Gdzie pod swój sztandar wzywał Król.

Poszedł sam, wszystkim wbrew,

Tam gdzie pragnienia mogły spełnić się. (2x)

Tekst pochodzi www.tekstowo.pl.

Radonie, 18 września 2023, Mdr 4,7-15 lub 1 J 2,12-17; Ps 148; Łk 2,41-52

LEKTURA DODATKOWA

LIST Z OKAZJI 450. ROCZNICY ŚMIERCI ŚW. STANISŁAWA KOSTKI 

Do Czcigodnego Brata J. E. BISKUPA PIOTRA LIBERY, Biskupa Płockiego

Dzisiaj, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przypada 450. rocznica śmierci św. Stanisława Kostki. W osiemnastym zaledwie roku życia, z powodu ciężkiej choroby, zakończył bieg ziemskiej wędrówki ten alumn jezuickiego nowicjatu w Rzymie, jeden z najwybitniejszych synów Towarzystwa Jezusowego, jakich wydała Wasza Ojczyzna. Zatem, wspominając jego przejście do chwały Pana, jednoczę się w dziękczynnej modlitwie z wiernymi Diecezji Płockiej i całego Kościoła w Polsce, którzy w Rostkowie, miejscu urodzin Świętego, będą niebawem celebrować centralne uroczystości Roku jemu poświęconego.

Korzystając z tej okazji, pragnę przede wszystkim zwrócić się do ludzi młodych, którym patronuje św. Stanisław. Chcę przypomnieć zdanie, jakie wypowiedział św. Jan Paweł II w kościele św. Andrzeja na Kwirynale, podczas nawiedzenia relikwii św. Stanisława: „Jego krótka droga z Rostkowa na Mazowszu przez Wiedeń do Rzymu była jak gdyby wielkim biegiem na przełaj, do tego celu życia każdego chrześcijanina, jakim jest świętość” (13 listopada 1988 r.).

Drodzy młodzi Przyjaciele, wielu z was podejmuje we wrześniu pieszą pielgrzymkę z Przasnysza do Rostkowa, z miejsca jego chrztu do miejsca narodzin. Jest to niejako pierwszy etap tego Stanisławowego „biegu na przełaj” do świętości. Zachęcam Was, abyście pamiętali, nie tylko podczas tej wędrówki, ale również na innych drogach waszej codzienności, że i wy możecie zdobyć się na taki „bieg”. I was przynagla miłość Chrystusa i umacnia Jego łaska. Miejcie odwagę! Świat potrzebuje Waszej wolności ducha, waszego ufnego patrzenia w przyszłość, Waszego pragnienia prawdy, dobra i piękna. Niech św. Stanisław uczy Was tej wolności, która nie jest biegiem na oślep, ale zdolnością rozeznawania celu i obierania najlepszych dróg postępowania i życia. Niech Was uczy szukać zawsze i nade wszystko przyjaźni z Jezusem, czytać i medytować Jego słowo, i przyjmować w Eucharystii Jego miłosierną i pełną mocy obecność, abyście potrafili oprzeć się presji światowej mentalności. Niech św. Stanisław uczy Was nie bać się ryzyka i marzeń o prawdziwym szczęściu, którego źródłem i gwarantem jest Jezus Chrystus. „Jezus jest Panem ryzyka, jest Panem wychodzenia zawsze «poza». (…) Pragnie On waszych rąk, by nadal budować dzisiejszy świat. Chce go budować z wami” (por. Przemówienie, Czuwanie podczas ŚDM,Kraków, 30 lipca 2016 r.).Niech z nieba wspiera Was św. Stanisław i niech inspiruje Was jego życiowe motto: „Ad maiora natus sum” – „do wyższych rzeczy jestem zrodzony”!

Czcigodny Bracie, przez wstawiennictwo św. Stanisława Kostki, przyzywam Bożej opieki nad Tobą, nad wszystkimi Biskupami, Duchowieństwem i Wiernymi Kościoła w Polsce. Proszę, byście modlili się za mnie i z serca Wam błogosławię: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Z Watykanu, 15 sierpnia 2018 r.

FRANCISCUS