Wierzę w ciała zmartwychwstanie

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Prawdy wiary, Zmartwychwstanie, Zmartwychwstanie ciała

1. Idealne ciało

WSTĘP

Mówi się dzisiaj, że w naszej cywilizacji przetrwają najładniejsi. To oni będą mieli najlepszą pracę, zarobki, popularność, spokojną przyszłość.

AKTYWIZACJA

Praca w grupach – dwie możliwości – praca z formularzem CIAŁO (rysunek postaci kobiety i mężczyzny) lub odrysowanie postaci na dwóch arkuszach papieru i wpisanie w tło haseł w większej grupie uczniów. Zadanie: co składa się na idealne, ładne i piękne ciało? Chodzi nie tylko o wygląd zewnętrzny, ale o wszelkie oczekiwania odnoście ciała i jego organów. Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum klasy. Czas na dyskusję.

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Na jakie cechy najwięcej zwróciliśmy uwagi?
  2. Co z tych cech zostaje niezmienne przez lata?
  3. Z czego bierze się piękno ciała?
  4. Jak zmieniają się kanony piękna?

PUENTA

Ideałem jest dla mnie takie ciało, które najpiękniej słucha się duszy, potrafi być z nią w idealnej harmonii… Gdy ciało jest wyrazem tego, co siedzi w sercu… wewnętrznego piękna…

 

2. Szacunek

WSTĘP

Nie posiadamy idealnego ciała. Tylko niektórzy z nas są o tym święcie przekonani. Poza tym nasze ciała rozwijają się, a potem starzeją – podlegają różnym zmianom. Mimo wszystko lubimy je i otaczamy szacunkiem od samego poczęcia do śmierci i nawet po śmierci. Dlaczego tak właśnie się dzieje? Czy tylko dlatego, że ciało jest moje, więc je lubię?

AKTYWIZACJA

Pomyślałem sobie, że pięknym znakiem szacunku dla ciała są… ciepłe, wełniane skarpety. Praca w grupach, uczniowie otrzymują formularze wycięte w kształcie skarpety, w pole wpisują odpowiedź na pytanie: Dlaczego otaczamy szacunkiem nasze ciała? Poza tym można dorysować szlaczek lub wzorek skarpety. Można wymyślić inny przedmiot lub inną metodę. Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Jak nauczyć się szacunku dla ciała?
  2. Czy każdemu ciału należy się szacunek?
  3. Kiedy ten szacunek trudniej, kiedy łatwiej jest okazać?

PUENTA

Rzeczywiście – jest wiele argumentów, dla których warto szanować ludzkie ciało. Chrześcijanie mają jeszcze kilka szczególnie ważnych.

KKK 1002: Jeśli jest prawdą, że Chrystus wskrzesi nas „w dniu ostatecznym”, to jest także prawdą, że w pewien sposób już jesteśmy wskrzeszeni z Chrystusem. Istotnie, dzięki Duchowi Świętemu życie chrześcijańskie jest uczestniczeniem w Śmierci i Zmartwychwstaniu Chrystusa już na ziemi:

„Razem z Nim pogrzebani we chrzcie… razem ostaliście wskrzeszeni przez wiarę w moc Boga, który Go wskrzesił… Jeśliście więc razem z Chrystusem powstali z martwych, szukajcie tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus zasiadając po prawicy Boga” (Kol2,12;3,1).

KKK 1003: Wierzący zjednoczeni przez chrzest z Chrystusem, uczestniczą już w sposób rzeczywisty w niebieskim życiu Chrystusa Zmartwychwstałego, ale to życie pozostaje „ukryte z Chrystusem w Bogu” (Kol 3,3). „Razem też wskrzesił i razem posadził na wyżynach niebieskich – w Chrystusie Jezusie” (Ef 2,6). Karmieni Jego Ciałem w Eucharystii, należymy już do Ciała Chrystusa. Gdy zmartwychwstaniemy w dniu ostatecznym, „razem z Nim ukażemy się w chwale” (Kol 3,4).

KKK 1004: W oczekiwaniu na ten dzień ciało i dusza wierzącego uczestniczy już w godności „należenia do Chrystusa”. Wynika z tego konieczność szacunku dla własnego ciała, ale także dla ciała drugiego człowieka, szczególnie gdy cierpi:

„Ciało… jest… dla Pana, a Pan dla ciała. Bóg zaś i Pana wskrzesił, i nas również swą mocą wskrzesi z martwych. Czyż nie wiecie, że ciała wasze są członkami Chrystusa?… nie należycie do samych siebie… Chwalcie więc Boga w waszym ciele (1 Kor 6,13-15.19-20).

 

3. Ciało Chrystusa

WSTĘP

Jezus Chrystus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym Człowiekiem. Ma więc najprawdziwsze ludzkie ciało. Chrystus został umęczony i zabity ukazał się po swoim zmartwychwstaniu uczniom w prawdziwym ciele.

AKTYWIZACJA

Praca z tekstem – scena spotkania Zmartwychwstałego z uczniami. Metoda – artykuł prasowy. Zadanie: na podstawie tekstu ewangelicznego napisać reporterska relację ze spotkania Jezusa z uczniami. Potrzebna jest kopia fragmentu Ewangelii oraz przygotowana kopia gazetowa z pustym miejscem na artykuł.

Łk 24,36-48: A gdy rozmawiali o tym, On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: «Pokój wam!» 37 Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. 38 Lecz On rzekł do nich: «Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? 39 Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam». 40 Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi. 41 Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: «Macie tu coś do jedzenia?» 42 Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. 43 Wziął i jadł wobec nich. 44 Potem rzekł do nich: «To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami: Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach». 45 Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma, 46 i rzekł do nich: «Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie, 47 w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jerozolimy. 48 Wy jesteście świadkami tego.

Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum klasy. Czas na dyskusję.

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Jak dzisiaj podchodzimy do sensacyjnych relacji reporterskich?
  2. Czy Zmartwychwstanie byłoby dobrym tematem?
  3. Na którą stronę w poniedziałkowym wydaniu?
  4. Czy taka wiadomość byłaby wiarygodna?
  5. Sensacyjny ton pomaga czy przeszkadza w zrozumieniu wydarzenia?

PUENTA

Zmartwychwstanie Chrystusa jest fundamentem naszej wiary. Zmartwychwstanie z duszą i ciałem łączy się z zapowiedzią naszego zmartwychwstania na końcu czasów. Dlaczego wierzymy w zmartwychwstanie ciała? (na podst. KKK 992nn)

  1. Ponieważ jest to konsekwencja wiary w Boga, Stwórcę całego człowieka, z duszą i ciałem.
  2. Jezus łączy wiarę w zmartwychwstanie ze swoją Osobą: „Ja jestem zmartwychwstanie i życie”.
  3. Być świadkiem Chrystusa – to znaczy być świadkiem zmartwychwstania.
  4. Zmartwychwstanie polega na tym, że Bóg w swojej wszechmocy przywróci ostatecznie naszym ciałom niezniszczalne życie, jednocząc je z naszymi duszami mocą Zmartwychwstania Jezusa.
  5. Zmartwychwstaną wszyscy umarli.
  6. Jak to się dzieje, że człowiek zmartwychwstaje? Chrystus zmartwychwstał w swoim własnym ciele. Nie powrócił On jednak do życia ziemskiego. Tak samo wszyscy zmartwychwstaną we własnych ciałach, które mają teraz, ale to ciało każdego z nas będzie przekształcone w chwalebne i duchowe ciało.