Władza i rola Piotra w Kościele

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Biblia, Św. Piotr, Zadanie papieża

1. Czy tylko słuchać i podziwiać?

WSTĘP

Gdy papież przyjeżdża do jakiegoś kraju, chce się spotkać z różnymi ludźmi, przemówić do nich, wysłuchać… nie omija nikogo – więźniów, wyznawców obcych religii, chorych, ułomnych… każdemu ma coś do powiedzenia… Na dzisiejsze spotkanie przyniosłem prasowe zdjęcia różnych ludzi. Z tymi zdjęciami będzie związane pierwsze zadanie.

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Każda grupa wybiera sobie zdjęcie (lub otrzymuje od prowadzącego). Zadanie: wymyślcie, co temu człowiekowi powiedziałby papież w czasie indywidualnego spotkania. Wczujcie się w sytuację uruchomcie wyobraźnię. Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na krótką dyskusję.

PUENTA

Miejsca, do których papież pielgrzymuje i przyjeżdża, chce rozświetlić, dodać ludziom nadziei, jasności życia, aby wśród ciemności szarych, zwykłych spraw nie stracili nadziei… Chce być dla nich oparciem w wierze, skałą, na której mogą się wesprzeć… to prawda, pojedzie dalej, ale ludzi, których spotka, chce umocnić dla codziennego, odważnego wyznawania swojej wiary.

2. Dar Piotra

WSTĘP

Powiedziałem tu o dwóch ważnych zadaniach papieża – rozświetlaniu spraw codziennych i umacnianiu ludzi w wierze. Na chwilę trzeba zastanowić się nad darem, jaki zostawił nam Chrystus w postaci św. Piotra. Łatwiej nam będzie wtedy również dostrzec rolę Ojca św. w naszych czasach, oczytać w ogóle rolę papiestwa.

Ale zanim do tego dojdziemy proponuję przypomnienie sobie rozmowy, która miała miejsce między Jezusem i Apostołami. Uczniowie szli za Jezusem, poznawali Go, przekonywali się stopniowo, że On jest Tym, który miał przyjść na świat. Istniała tu swoista dynamika poznania, zawierzenia. Nikt z nich nie był idealny, doskonały, każdy z nich dążył do doskonałości w ukochaniu i wierności. Dali temu wyraz w męczeńskiej śmierci za wiarę.

Jezus zadaje pytanie, za kogo uważają Go ludzie? Pytanie Jezusa: „za kogo uważają Mnie ludzie?” staje się aktualne i w dzisiejszym świecie. Spróbujmy poznać ludzkie poglądy – za kogo ludzie w dzisiejszym świecie uważają Jezusa?

Mt 16, 13-19: Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego? A oni odpowiedzieli: Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków. Jezus zapytał ich: A wy za kogo Mnie uważacie? Odpowiedział Szymon Piotr: Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego. Na to Jezus mu rzekł: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.

AKTYWIZACJA

Praca na forum. Metoda. Dyskusja. Temat: pytanie postawione przez Jezusa uczniom. Czas na dyskusję.

PUENTA

Scena ta jest ważna z kilku powodów:

  • sam Ojciec niebieski wskazał Chrystusowi człowieka, który ma otrzymać najważniejszą władzę w Kościele,
  • Ojciec udzielił Piotrowi łaski rozpoznania w Chrystusie dwóch wielkich godności – Mesjasza i Syna Bożego,
  • Piotr nie dostrzegł tego prowadzony tylko swoją mocą – łaska tu zadziałała, w oparciu o to Chrystus zapowiada, jakie przywileje otrzyma Piotr,
  • Piotr jest pierwszym człowiekiem, który wyznaje publicznie, kim jest Jezus.

Ważne są również symbole tutaj użyte…szczególnie jeden – skały. Trzeba pamiętać, że w Starym testamencie istnieją dwa symbole prawdy: jednym jest światło, drugim skała. Symbol światła odnosi się do rzeczywistości, która może być poznana. Zapalamy światło i widzimy, jaka jest rzeczywistość.

To, co nie może nam się objawić, nie może być poznane w pełni, odnosi się do skały, to znaczy niezawodnej opoki. Symbol ten wzywa do zawierzenia. Na nim opiera się przekaz prawdy. Piotr może się potykać, ale drogę ukazuje zawsze pewną, wskazując na Chrystusa.

Chrystus zaprasza Piotra i wszystkich, którzy pójdą tą drogą, aby Go naśladowali. Piotr przejmuje za kierunek odpowiedzialność. Jest skałą. Każdy, kto jego drogą powędruje, przekona się, że dotrze do celu. Trzeba na nią wejść, ufając Bogu, a nie czekać na wyjaśnienie, bo wtedy nigdy na nią nie wejdziemy.

Przekaz prawdy dokonuje się w Kościele drogą zawierzenia autorytetowi, w który Bóg wyposażył Piotra.