Współżycie małżeńskie

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Sakrament małżeństwa, Seks, Współżycie

1. Nauka języka

WSTĘP

W dzisiejszych czasach warto znać przynajmniej jeden język obcy. Znajomość taka pomaga porozumieć się w czasie podróży, poznać nowych ludzi, zrobić udane zakupy lub poznać tajemnice kultury obcego narodu. Dostałem jakiś czas temu kartkę z wyprawy do Iranu. Znajomi wędrując po muzeach i oglądając niesamowite skarby starożytnej kultury opisane jedynie w tamtejszym języku czyli się jak… analfabeci.

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Formularz – język. Zadanie jest nastepujące: poszukujemy odpowiedzi na pytania: co jest ważne w nauce języka obcego? Czego nie można zaniedbać? Jakie sukcesy można osiągnąć znając obce języki? Odpowiedzi wypisujemy w słupku.

Następnie przyporządkowujemy wypisane przez nas odpowiedzi do sfery życia intymnego – szukamy analogii, podobieństw. Przekładamy pojęcia „językowe” na „język seksu”.  Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum.

PUENTA

  1. Życie seksualne człowieka, jeśli jest w pełni ludzkie, jest wypowiadaniem siebie, jest formą zakomunikowania partnerowi swej miłości, bogatszej niż samo pożądanie.
  2. Istotą współżycia jest troska o szczęście drugiej osoby – taka postawa jest bardzo czułym termometrem miłości w małżeństwie.
  3. Jeśli cochodzi do głosu „ja potrzebuję”, to najczęściej świadczy o zagubieniu gdzieś w codziennym egoizmie miłości.
  4. Kluczem jest tu właściwe ustawienie wartości – o ile małżeństwo jest wartością większą niż życie seksualne, o tyle większą wartością partner musi stać się aniżeli samo doznanie seksualne.
  5. W prawidłowym współżyciu uwaga skupia się na partnerze, a nie na samym doznaniu.

2. Listek figowy

WSTĘP

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Formularz – listek. Zadanie jest następujące: co może przesłonić ludziom tak piękny sens istnienia małżeńskiego współżycia? Co może sprawić, że on zejdzie na drugi plan? Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum.

 

PUENTA