Wybrać sympatię. Wybrać współmałżonka

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Katecheza tematyczna, Wybór męża, Wybór partnera

1. Chłopak i mąż

WSTĘP

Przychodzi taki czas, kiedy młodzi ludzie wybierają sobie sympatie – kiedy dziewczyna i chłopak chodzą ze sobą. Zdarza się, że kandydat lub kandydatka wyraża chęć chodzenia, ale druga strona się nie zgadza lub sympatię zrywa… różne mogą być tego przyczyny… Wiadomo – ideałów nie ma, chociaż…

AKTYWIZACJA

KROK 1

Poszukajmy może zatem cech nie tyle idealnego partnera, ile wymarzonego, odpowiedniego, stosownego, „akuratnego”… Skoro mówimy o parach, że „chodzą ze sobą”, to skoro człowiek chodzi – może sobie otrzeć stopy… gdy będę jednak chodzić z partnerem odpowiednim – innym niż „ocierający” – to jest szansa, że moje stopy ostaną się całe i zdrowe. Jak i serce. Praca w grupach. Formularz „partner… inny niż wszystkie” – modyfikacja ulotki z apteki o plastrach na otarcia. Prezentacja na forum.

KROK 2

Wypisaliśmy na kartce cechy odpowiedniej sympatii. Pomyślmy teraz przez chwilę, jak się mają do niej cechy odpowiedniego małżonka. Możemy je sobie wypisać na tablicy.

PUENTA

Niewątpliwe znaczenie mają tu czas i okoliczności, w których podejmuje się decyzję o zawarciu małżeństwa. Istotny, chociaż nie najważniejszy jest także wiek kandydatów. W młodym wieku decyzje podejmuje się często spontanicznie i pod wpływem chwilowych emocji, a to pozwala wątpić o trwałości takich zobowiązań. Uświadomienie sobie ważności decyzji powoduje, że musi ona być poprzedzona wszechstronną i obiektywną obserwacją drugiej osoby, prowadzoną w odpowiednio długim czasie.

Obserwacje te prowadzone przed podjęciem decyzji o małżeństwie winny dotyczyć samej osoby „kandydata”, jego kultury osobistej, zachowania się w różnych sytuacjach (także konfliktowych), jego relacji do otoczenia (szczególnie najbliższej rodziny).

Chodzi o to, by decyzję wyboru zamienić w proces wyboru rozciągnięty w czasie.

2. Trudności

WSTĘP

Czasami trudno jednak się zdecydować na odpowiedniego partnera. Czasami kandydatów jest kilku, a nie wiem, czym się pokierować. Czasami trudno jest po prostu wybrać. W takich sytuacjach dobrze jest zapytać się koleżanki, rodziców, co myślą o tym… dzięki temu można uniknąć poważnych błędów i niebezpieczeństw.

AKTYWIZACJA

            Na czym polegają trudności w wyborze życiowego partnera. Wymieniamy się spostrzeżeniami. Formularz – PARA! Prezentacja na forum.

PUENTA

Bardzo ważne jest aby w czasie „znajomości” nie zaistniały fakty, które utrudniałyby lub uniemożliwiały zerwanie znajomości, jeżeli powstałaby taka potrzeba. Takim faktem jest np. współżycie przedmałżeńskie, a tym bardziej poczęcie dziecka. Takim faktem mogą być też obietnice, wspólne inwestycje, zaawansowane plany, zobowiązania itp.

W sytuacji, w której „nie wypada się wycofać” obiektywna ocena drugiej osoby pod kątem zadań, jakie stawia małżeństwo, jest niemożliwa.

Podobnie ma się sprawa, gdy decyzja zostaje podjęta po krótkim okresie znajomości i „gorącej, szalonej miłości”. Należy pamiętać, że przez krótki okres czasu człowiek starając się, potrafi ukryć niektóre przykre skłonności i wady.

Ponadto w czasie zauroczenia, zafascynowania „wielką miłością” najczęściej widzimy człowieka takim, jakim chcielibyśmy go widzieć, a nie takim jakim jest w rzeczywistości. Nawet wyraźne wady staramy się wytłumaczyć i zbagatelizować.

Zatem poza wzajemną miłością, decyzja o małżeństwie wymaga trzeźwego, obiektywnego osądu i odpowiedzi na pytanie, czy dana osoba sprosta zadaniom, jakie stawia rodzina. Zawsze istnieje ryzyko nie spełnionych oczekiwań w stosunku do współmałżonka. Zresztą trudności małżeńskie są nieodłącznym elementem życia małżeńskiego.

3. Zły wybór

WSTĘP

Czasami słyszy się takie słowa o małżonkach – czy byłych małżonkach – „nie dobrali się”. Czy można źle wybrać małżonka? Czy można się nie dobrać?

AKTYWIZACJA

Dyskusja na temat dobrania się lub nie małżonków lub partnerów.

PUENTA

Nie ma „złego wyboru” męża. Wybór zostaje dokonany odpowiedzialnie i bez przymusu, pozostaje zatem tylko podjąć starania, aby wspólnie likwidować konflikty i łagodzić trudności, których małżeństwo nie szczędzi, a pielęgnować i ciągle odświeżać to, co połączyło czyli miłość. Rozmyślanie o dokonaniu „złego wyboru” niczego nie zmieni, a zwiększy jedynie poczucie zniechęcenia i frustracji.

W skrajnych przypadkach konfliktów małżeńskich zagrażających zdrowiu i życiu rodziny czy uniemożliwiających normalną wspólną egzystencję, Kościół po dogłębnym zbadaniu może dopuścić separację tzn. rozdział małżeństwa co nie jest rozwodem i nie daje prawa do ponownego zawarcia związku małżeńskiego. Małżonkowie ci, żyjąc oddzielnie, w świetle prawa Bożego są małżeństwem (do śmierci jednego z nich). Separacja w żadnym wypadku nie jest stanem normalnym, lecz dopuszcza się ją jedynie w konieczności.

Na zakończenie chciałbym jeszcze raz podkreślić, jak ważną i rzutującą na całe życie jest decyzja o zawarciu związku małżeńskiego. Wielkie rzeczy wymagają wielkiej roztropności i namysłu, a do takich niewątpliwie należy małżeństwo.

W oparciu o tekst p. Jakubowskiego, katecheta.pl.