Wyjście z Egiptu

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Biblia, Mojżesz, Stary Testament, Wyjście z Egiptu

1. Ćwiczenie indywidualne NOC (wg: K. Ostrowska, W poszukiwaniu wartości). Karteczka dla uczestnika. Dokańczamy 5 zdań (czytelnie):

  • Noc budzi we mnie…
  • Noc kryje…
  • W nocy najlepiej…
  • Dopiero w nocy…
  • W nocy wszystko jest…

Odpowiedzi anonimowe, niezbędna dyskrecja. Tasowanie. Odczytanie na forum. Może krótka dyskusja?…

2. Tematem dzisiejszego spotkania będzie pewna noc… ciekawa… i to, co z niej wynikło… Aby jednak zrozumieć, co to za noc, trzeba ją zestawić z dwiema innymi. Opowiada o tym bł. JP 2 w jednej ze swoich homilii:

  • Bóg rzekł: «’Niechaj się stanie światłość!’ I stała się światłość» (Rdz 1, 3). Blask światła, które Bóg swym słowem powołał z niczego, rozświetlił pierwszą noc — noc stworzenia.
  • W tej pierwszej nocy — nocy stworzenia — zakorzeniona jest tajemnica paschalna, która po dramacie grzechu stanowi odrodzenie i uwieńczenie owego początku wszystkiego. Słowo Boże powołało do istnienia wszystkie rzeczy i w Jezusie stało się ciałem dla naszego zbawienia…
  • W inną noc dokonało się podstawowe wydarzenie w dziejach Izraela — cudowne wyjście z Egiptu, którego opis czytamy każdego roku podczas uroczystej Wigilii Paschalnej.
  • «Pan cofnął wody gwałtownym wiatrem wschodnim, który wiał przez całą noc, i uczynił morze suchą ziemią. Wody się rozstąpiły, a Izraelici szli przez środek morza po suchej ziemi, mając mur z wód po prawej i po lewej stronie» (Wj 14, 21-22).
  • Lud Boży narodził się z tego «chrztu» w Morzu Czerwonym, gdy doświadczył potęgi ręki Pańskiej, która go wyrwała z niewoli, by poprowadzić ku upragnionej ziemi wolności, sprawiedliwości i po-koju. To była druga noc — noc wyjścia.
  • Proroctwo z Księgi Wyjścia wypełnia się dziś również dla nas, którzy jesteśmy Izraelitami według Ducha, potomstwem Abrahama dzięki wierze (por. Rz 4, 16). Przez swoją Paschę Chrystus, niczym nowy Mojżesz, wyprowadził nas z niewoli grzechu ku wolności dzieci Bożych. Umierając z Jezusem, z Nim zmartwychwstajemy do nowego życia, dzięki mocy Jego Ducha. Jego chrzest stał się naszym chrztem.
  • «W tę przenajświętszą noc», w której Chrystus powstał z martwych, dokonuje się wasze duchowe «wyjście»: porzucacie dawne życie i wchodzicie do «ziemi żyjących». Oto trzecia noc — noc zmartwychwstania.
  • Po tragicznej nocy Wielkiego Piątku, kiedy «królestwo ciemności» (por. Łk 22, 53) zdawało się panować nad Tym, który jest «świat-łością świata» (J 8, 12), po głębokiej ciszy Wielkiej Soboty, kiedy Chrystus, dopełniwszy swego dzieła na ziemi, znalazł odpoczynek w tajemnicy Ojca i zaniósł swoje orędzie życia w otchłanie śmierci — oto nareszcie nastała noc poprzedzająca «dzień trzeci», w któ-rym, według Pisma, miał On powstać z martwych, jak sam wielokrotnie zapowiadał swoim uczniom.
  1. Te trzy noce to zaproszenie do ich przejścia, przeżycia w naszym codziennym życiu wiary… Bóg nas powołuje do istnienia, przechodzimy od niewoli do wolności i od grzechu do łaski… ta opowieść jest o nas właśnie…
  2. Mając pewną perspektywę zajmiemy się teraz nocą wyjścia z Egiptu…

PLAN WYDARZEŃ:
1 – przedostatnia 9 plaga – ciemności,
2 – zapowiedź 10 plagi – zabicia wszystkich pierworodnych, polecenie dla ludzi – pieczony baranek, przaśniki, sposób spożywania,
3 – naznaczenie futryny drzwi krwią z zabitego baranka,
4 – Pan zgładził wszystkich pierworodnych, faraon wzywa Mojżesza w nocy i każe mu wychodzić z kraju,
5 – przerwa w opowieści Wj 13, 1-16 zasady dotyczące świętowania oraz pierworodnych należących do Pana,
6 – wybór trasy – nie przez teren Filistynów (mapa!), okrężna droga,
7 – słup ognia i obłoku prowadzi lud,
8 – zmiana nastawienia faraona Wj 14, 5 – zacięcie w uporze – dzieło Pana!
9 – Izraelici widzą wojska, zdają sobie sprawę ze swego położenia, narzekanie!
10 – apel Mojżesza o wytrwanie!
11 – przejście przez Morze Czerwone,
12 – pieśń zwycięstwa – kantyk Mojżesza!