Zmartwychwstanie Jezusa

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Cechy ciała, Zmartwychwstanie, Zmartwychwstanie Jezusa

1. Szkoda…

WSTĘP

Miło jest poznać człowieka mądrego, po rozmowie można się zorientować, na jakim jest poziomie człowiekiem… świetnie jest porozmawiać, cieszyć się jego kulturalnym zachowaniem… człowieka agresywnego i nastawionego nieprzyjaźnie można wyczuć już z daleka… charakterystycznie ubierają się i zachowują ludzie różnych wyznań, kultur, zainteresowań, tradycji…

A po czym można poznać chrześcijanina?[1]

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Metoda – plakat z użyciem gazetowej reklamy CASTORAMY „Szkoda, że nie wszyscy wiedzą /   / że w Castoramie mamy duży wybór podłóg”. Druga część hasła reklamowego jest przysłonięta napisem na czystym polu: „…kto to jest chrześcijanin? Proszę o wypisanie poniżej kilku wskazówek, po czym można poznać chrześcijanina?” wychodzi wtedy następujące zdanie: „Szkoda, że nie wszyscy wiedzą, „…kto to jest chrześcijanin? Proszę o wypisanie poniżej kilku wskazówek, po czym można poznać chrześcijanina?” Prezentacja na forum.

PUENTA

„By się dowiedzieć, czy ktoś jest chrześcijaninem, wystarczy mu postawić pytanie: „Czy Jezus to ktoś żyjący?[2]

2. Posłuchamy cię innym razem…

WSTĘP

Wieść o zmartwychwstaniu Chrystusa, o tym, że Mistrz żyje, zaskakuje uczniów w niedzielny poranek.[3] Nas również zrywa w ten poranek na rezurekcję, albo nie pozwala już wcześniej spać w Wigilie Paschalną, kiedy w liturgii świętujemy i obchodzimy te święte wydarzenia…

Nie dla wszystkich jednak jest to radosna nowina, nie dla wszystkich jest to dobra nowina… niektórych może nudzić z różnych powodów, denerwować, nie przekonywać…

A tak na marginesie… co się robi wtedy, gdy słucha się kogoś, kto wygaduje głupoty? Kto mówi rzeczy niedorzeczne?

AKTYWIZACJA

Dyskusja na forum. Szukamy odpowiedzi na w/w pytanie.

PUENTA

Wyśmianie, lekceważenie, „olanie”… to sposoby okazania braku zainteresowania mające już dość długą tradycję

„Właśnie z  tego także powodu Paweł został wyśmiany przez elitę intelektualną swoich czasów, czyli ateński Areopag, których chciał go usłyszeć, jak tłumaczy głoszoną przez siebie naukę.

Dopóki apostoł mówił o swoim pojęciu Boga, o własnym spojrzeniu na stworzenie świata, o dziejach narodu żydowskiego, słuchano go z zainteresowaniem. Gdy jednak zaczął tłumaczyć, że dla niego anastasis (greckie słowo oznaczające „zmartwychwstanie”), nie stanowiło osobnego bóstwa – obok Izis, Ozyrysa itd. – ale rzeczywiście zmartwychwstanie konkretnego człowieka, Jezusa z Nazaretu, tego już było za dużo: „Posłuchamy cię innym razem” (Dz 17,32). (…)

Historycy twierdzą, że jeśli chrześcijaństwo tak szybko się rozprzestrzeniło, stało się tak dlatego, że zgadzało się z elementami doktryny zgodnej z ówczesnymi pragnieniami, z ideałem powszechnego braterstwa, mocno ujmującego niewolników oczekujących swojego wyzwolenia.

Powinni jednak dodać, że w sercu tej rodzącej się religii znajdowało się stwierdzenie pozostające w całkowitej sprzeczności z mentalnością pogańską, która uważała za godną pogardy rzeczywistość „cielesną” człowieka. Czyż Grecy nie stosowali gry słów z powodu podobieństwa dwu pojęć ich języka, soma i sema? Z upodobaniem powtarzali, że ciało (soma) stanowi pomnik nagrobny (sema), więzienie dla duszy! Grecy absolutnie nie sądzili, że ciało może kiedyś uczestniczyć w chwale niebieskiej. Uważali, że tylko dusza jest godna wejść na pola elizejskie raju![4]

3. Ciało…

WSTĘP

Czytając opowieści o spotkaniu Chrystusa zmartwychwstałego z ludźmi, możemy zauważyć dziwne właściwości Jego ciała. A skoro i my zmartwychwstaniemy kiedyś, to może warto już teraz trochę pomarzyć o naszym przyszłym ciele? Jakie ono mogłoby być?

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Korzystamy z reklamy nowego samochodu. Reklama mówi o nim, że „nie bierze urlopu, nie chce podwyżki, nie miewa kaca… a do tego 4 lata gwarancji za darmo”… a czym będzie się charakteryzowało się moje ciało zmartwychwstałe? Jakich cech oczekiwalibyśmy od niego??? Prezentacja na forum.

PUENTA

KKK645: Jezus Zmartwychwstały nawiązuje z uczniami bezpośredni kontakt przez dotyk i wspólny posiłek. Zaprasza ich w ten sposób do uznania, że nie jest duchem, ale przede wszystkim do stwierdzenia, że zmartwychwstałe ciało, w którym się im ukazuje, jest tym samym ciałem, które zostało umęczone i ukrzyżowane, ponieważ nosi On jeszcze ślady swojej męki. To autentyczne i rzeczywiste ciało posiada jednak równocześnie nowe właściwości ciała uwielbionego: nie sytuuje się ono już w czasie i przestrzeni, ale może uobecnić się na swój sposób, gdzie i kiedy chce, ponieważ Jego człowieczeństwo nie może już być związane z ziemią i należy wyłącznie do Boskiego panowania Ojca. Z tego powodu Jezus Zmartwychwstały jest całkowicie wolny w wyborze form ukazywania się: w postaci ogrodnika lub „w innej postaci” (Mk 16,12) niż ta, jaką znali uczniowie, by w ten sposób wzbudzić ich wiarę.

KKK 646: Zmartwychwstanie Chrystusa nie było powrotem do życia ziemskiego, jak to miało miejsce w przypadku wskrzeszeń, których dokonał Jezus przed Paschą: córki Jaira, młodzieńca z Naim, Łazarza. Te fakty były wydarzeniami cudownymi, ale osoby cudownie wskrzeszone mocą Jezusa powróciły do „zwyczajnego” życia ziemskiego. W pewnej chwili znów umrą. Zmartwychwstanie Chrystusa jest istotowo różne. W swoim zmartwychwstałym ciele Jezus przechodzi ze stanu śmierci do innego życia poza czasem i przestrzenią. Ciało Jezusa zostaje w Zmartwychwstaniu napełnione mocą Ducha Świętego; uczestniczy On w Boskim życiu w stanie chwały, tak że św. Paweł może powiedzieć o Chrystusie, że jest „człowiekiem niebieskim”.

Cechy ciała uwielbionego:

  • subtilitas – otwarcie na Ducha Świętego, który bez przeszkód kieruje moim ciałem,
  • claritas – wypełnienie jasnością – obecnością Bożą,
  • agilitas – transcendencja wobec przestrzeni,
  • impatibilitas­ – niepodatność na doznania przedmiotowe; będę w pełni osobą niezdolną do uprzedmiotowienia.

W jaki sposób już teraz możemy nasze ciało przysposabiać do tego, aby łatwo nabierało takich cech już za ziemskiego życia?

[1] Katecheza oparta na: Pierre Descouvemont, Przewodnik po trudnościach wiary, „Chrystus zmartwychwstał!” Jak się o tym przekonać, s.181nn.
[2] dz. cyt. s.181.
[3] Trzeba mieć pod ręką tekst Ewangelii o wielkanocnym poranku!
[4] dz. cyt. s.183-184.