Zmartwychwstanie Jezusa

Grupa docelowa: Studenci Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Browary wiary, Świadek Zmartwychwstałego, Zmartwychwstanie

1. New Age?

WSTĘP

Od wielu lat popularne jest w naszym języku pojęcie „Nowej Ery”. Określa trend w kulturze powszechnej charakteryzujący się z medycyna naturalną, wróżbiarstwem, zainteresowaniami bioenergią, ezoteryką, zjawiskami parapsychologicznymi… Wiemy, że Kościół niechętnie i z wielkimi zastrzeżeniami odnosi się do tych zjawisk i trendów. Zapytajmy jeszcze – dlaczego?

AKTYWIZACJA

Praca na forum – dyskusja. Zadanie jest następujące: szukamy przyczyn, dla których Kościół niechętnie i z brakiem zaufania odnosi się do zjawisk Nowej Ery?

PUENTA

Wysuwając wielkie zastrzeżenia odnośnie Nowej Ery, Kościół jednocześnie… proponuje Nową Erę! Tyle, że na swój sposób… Otóż w Katechizmie również można znaleźć pojęcie Nowej Ery. Odnosi się ono jednak do… wydarzeń paschalnych – wielki czwartek, wielki piątek i wielka sobota!

KKK 642: Wszystko, co wydarzyło się w czasie tych dni paschalnych, angażuje każdego z Apostołów – szczególnie Piotra – w budowanie nowej ery, która rozpoczęła się w poranek wielkanocny. Jako świadkowie Zmartwychwstałego będą oni fundamentami Jego Kościoła. Wiara pierwszej wspólnoty wierzących opiera się na świadectwie konkretnych ludzi, znanych chrześcijanom i w większości żyjących jeszcze pośród nich. Tymi „świadkami Zmartwychwstania Chrystusa” są przede wszystkim Piotr i Dwunastu, ale nie tylko oni: Paweł mówi bardzo jasno, że Jezus ukazał się pięciuset osobom równocześnie, a ponadto Jakubowi i wszystkim Apostołom.

Dziś zatrzymamy się w naszym spotkaniu nad Zmartwychwstaniem Chrystusa.

2. Wywiad z Ważną Osobą

WSTĘP

O zmartwychwstaniu Chrystusa wiemy z Ewangelii, tam znajdujemy opisy tego, co działo się w wielkanocny poranek i w późniejszych dniach. Czytamy tez o ludziach, którzy przeżyli niesamowite sytuacje…

AKTYWIZACJA

Praca indywidualna z tekstem. Potrzebne są teksty spotkań Chrystusa zmartwychwstałego z uczniami. Potem – metoda wywiadu: co Państwo tak naprawdę widzieli?[1] Uczestnicy wchodzą w rolę postaci, które są w opisach ewangelicznych. Można to zrobić w konwencji talk-show. Wtedy warto jedną osobę wyznaczyć, aby weszła w rolę Jezusa – jako podsumowanie i puenta całej zabawy. Trzeba mieć też przygotowane wcześniej pytania.

PUENTA

Kończąc poprzednią część spotkania powiedziałem, że „jako świadkowie Zmartwychwstałego będą oni fundamentami Jego Kościoła. Wiara pierwszej wspólnoty wierzących opiera się na świadectwie konkretnych ludzi, znanych chrześcijanom i w większości żyjących jeszcze pośród nich” (KKK 642).

Ważny jest zwrot ŚWIADKOWIE ZMARTWYCHWSTAŁEGO, a nie „Zmartwychwstania”, ponieważ Zmartwychwstania jako takiego nikt nie widział i nikt nie był jego naocznym świadkiem!

KKK 641: Maria Magdalena i pobożne kobiety, które przyszły, by dokonać namaszczenia ciała Jezusa, pogrzebanego pospiesznie w Wielki Piątek wieczorem z powodu zbliżającego się szabatu, pierwsze spotkały Zmartwychwstałego. Tak więc były one pierwszymi zwiastunami Zmartwychwstania Chrystusa dla samych Apostołów. Następnie Jezus ukazuje się właśnie tym ostatnim, najpierw Piotrowi, a potem Dwunastu. Piotr, powołany do umacniania wiary swoich braci, widzi więc Zmartwychwstałego pierwszy i na podstawie jego świadectwa wspólnota stwierdza: „Pan rzeczywiście zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi!” (Łk 24, 34. 36).

3. Pusty grób

WSTĘP

Uczniowie ujrzeli pusty grób. Wcześniej złożono w nim ciało Jezusa, teraz jest on zupełnie pusty. Sama jego pustka nie jest dowodem na to, że Jezus zmartwychwstał. Jest jednak pierwszym krokiem do uznania, że Jezus żyje… po nim będą jeszcze następne: spotkania, rozmowy, przekonywanie Jezusa o życiu i zwycięstwie nad grzechem i śmiercią.

AKTYWIZACJA

Wielki odwalony kamień jest znakiem usunięcia różnych przeszkód w uwierzeniu w żywego Zbawiciela. Myślę, że Kościół w naszych czasach może w tym pomóc różnym ludziom… ale jak? W jaki sposób możemy pomóc ludziom, aby przekonali się, że On żyje??? Praca w grupach z grafiką odsuwania kamienia.

PUENTA

KKK 640: „Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał” (Łk 24, 5-6). Pierwszym elementem w ramach wydarzeń paschalnych jest pusty grób. Nie jest to sam w sobie bezpośredni dowód. Nieobecność ciała Chrystusa w grobie można by wytłumaczyć inaczej.[2] Mimo to pusty grób stanowił dla wszystkich istotny znak.

Jego odkrycie przez uczniów było pierwszym krokiem w kierunku rozpoznania samego faktu zmartwychwstania Chrystusa. Najpierw miało to miejsce w przypadku pobożnych kobiet, a potem Piotra. Uczeń, „którego Jezus kochał” (J 20, 2), stwierdza, że wchodząc do pustego grobu i widząc „leżące płótna” (J 20, 6), „ujrzał i uwierzył” (J 20, 8). Zakłada to, że widząc pusty grób, uznał, iż nieobecność ciała Jezusa nie mogła być dziełem ludzkim i że Jezus nie powrócił po prostu do życia ziemskiego, jak stało się w przypadku Łazarza.

KKK 647 „O, zaiste błogosławiona noc, jedyna, która była godna poznać czas i godzinę zmartwychwstania Chrystusa” – śpiewa Kościół w wielkanocnym Exsultet. Rzeczywiście, nikt nie był naocznym świadkiem samego wydarzenia Zmartwychwstania i nie opisuje go żaden Ewangelista.

Nikt nie mógł powiedzieć , jak dokonało się ono z fizycznego punktu widzenia. Tym bardziej była nieuchwytna dla zmysłów jego najbardziej wewnętrzna istota, przejście ze śmierci do życia. Zmartwychwstanie jako wydarzenie historyczne, które można stwierdzić na podstawie znaku pustego grobu i rzeczywistości spotkań Apostołów z Chrystusem Zmartwychwstałym, pozostaje jednak, przez to, że przekracza historię, w sercu tajemnicy wiary. Dlatego Chrystus Zmartwychwstały nie ukazuje się światu, ale swoim uczniom, „tym, którzy z Nim razem poszli z Galilei do Jerozolimy, a teraz dają świadectwo o Nim przed ludem” (Dz 13, 31).

Symbol pustego grobu wyraża otwarcie się naszego świata na nowa rzeczywistość, na nadzieję, na zapoczątkowanie nowego życia, na „nowe stworzenie”.

4. Ciało…

WSTĘP

Czytając opowieści o spotkaniu Chrystusa zmartwychwstałego z ludźmi, możemy zauważyć dziwne właściwości Jego ciała. A skoro i my zmartwychwstaniemy kiedyś, to może warto już teraz trochę pomarzyć o naszym przyszłym ciele? Jakie ono mogłoby być?

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Korzystamy z reklamy nowego samochodu. Reklama mówi o nim, że „nie bierze urlopu, nie chce podwyżki, nie miewa kaca… a do tego 4 lata gwarancji za darmo”… a czym będzie się charakteryzowało się moje ciało zmartwychwstałe? Jakich cech oczekiwalibyśmy od niego??? Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.

PUENTA

KKK645: Jezus Zmartwychwstały nawiązuje z uczniami bezpośredni kontakt przez dotyk i wspólny posiłek. Zaprasza ich w ten sposób do uznania, że nie jest duchem, ale przede wszystkim do stwierdzenia, że zmartwychwstałe ciało, w którym się im ukazuje, jest tym samym ciałem, które zostało umęczone i ukrzyżowane, ponieważ nosi On jeszcze ślady swojej męki. To autentyczne i rzeczywiste ciało posiada jednak równocześnie nowe właściwości ciała uwielbionego: nie sytuuje się ono już w czasie i przestrzeni, ale może uobecnić się na swój sposób, gdzie i kiedy chce, ponieważ Jego człowieczeństwo nie może już być związane z ziemią i należy wyłącznie do Boskiego panowania Ojca. Z tego powodu Jezus Zmartwychwstały jest całkowicie wolny w wyborze form ukazywania się: w postaci ogrodnika lub „w innej postaci” (Mk 16,12) niż ta, jaką znali uczniowie, by w ten sposób wzbudzić ich wiarę.

KKK 646: Zmartwychwstanie Chrystusa nie było powrotem do życia ziemskiego, jak to miało miejsce w przypadku wskrzeszeń, których dokonał Jezus przed Paschą: córki Jaira, młodzieńca z Naim, Łazarza. Te fakty były wydarzeniami cudownymi, ale osoby cudownie wskrzeszone mocą Jezusa powróciły do „zwyczajnego” życia ziemskiego. W pewnej chwili znów umrą. Zmartwychwstanie Chrystusa jest istotowo różne. W swoim zmartwychwstałym ciele Jezus przechodzi ze stanu śmierci do innego życia poza czasem i przestrzenią. Ciało Jezusa zostaje w Zmartwychwstaniu napełnione mocą Ducha Świętego; uczestniczy On w Boskim życiu w stanie chwały, tak że św. Paweł może powiedzieć o Chrystusie, że jest „człowiekiem niebieskim”.

Cechy ciała uwielbionego:

  • subtilitas – otwarcie na Ducha Świętego, który bez przeszkód kieruje moim ciałem,
  • claritas – wypełnienie jasnością – obecnością Bożą,
  • agilitas – transcendencja wobec przestrzeni,
  • impatibilitas­ – niepodatność na doznania przedmiotowe; będę w pełni osobą niezdolną do uprzedmiotowienia.

W jaki sposób już teraz możemy nasze ciało przysposabiać do tego, aby łatwo nabierało takich cech już za ziemskiego życia?

5. Człowiek, nie anioł…

WSTĘP

Na pamiątkę – uwiecznijmy nasze spotkanie przez rysunki![3]

AKTYWIZACJA

Praca indywidualna – na małych kartkach rysujemy nasze postacie i przyklejamy je na jakiejś ilustracji, która ukazuje Chrystusa zmartwychwstałego. Robimy „portret zbiorowy” naszej grupy.

PUENTA

Modlitwa do Chrystusa zmartwychwstałego.

[1] Przydadzą się tu gadżety reporterskie: mikrofon, słuchawki, dyktafon…
[2] J 20,13; Mt 28,11-15
[3] Można też zrobić tutaj wspólne zdjęcie!