Randka Boga z człowiekiem

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Dekalog, Przykazanie trzecie, randka

1. Randka na pewno nie w ciemno…

WSTĘP

Randka to brzmi… czule i miło. Czy jest na nią czas w ramach katechezy w szkole? Oczywiście…

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Metoda – formularz „Randka”. Uczniowie otrzymują formularz „Randka (na pewno nie w ciemno…)” oraz instrukcje na temat jego wypełnienia. Ich zadaniem jest w kilku słowach oddać nastrój spotkań ludzi w różnych etapach życia, ich intensywność i głębię.

Następnie prowadzący na tablicy lub arkuszu papieru zaznacza współrzędne podane przez grupki uczniów, z których utworzy się krzywa. Będzie ona mówiła o tym, jak kształtują się relacje między ludźmi, kiedy obdarzają się całą gamą uczuć, kiedy one stygną; kiedy pojawia się głębia życia i spotkania mimo braku intensywności życia uczuciowego…[1] Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum klasy. Czas na dyskusję.

Można skorzystać z wersji dłuższej lub krótszej formularza. Czas na wykonanie zadania.

PUENTA

Niedzielna Eucharystia jest RANDKĄ BOGA Z CZŁOWIEKIEM, jest miłosnym spotkaniem osób. Jest spotkaniem Boga ze swoim Kościołem, Oblubieńca i Oblubienicy.

Elementy porównania:

  • umówiona godzina i dzień,
  • przygotowana sala, kwiaty, świece, stół, biały obrus, kadzidło, złote naczynia,
  • miejsce do siedzenia, muzyka, cisza, czas na mówienie i słuchanie, czas na milczenie…
  • uroczysty strój (ornat kapłana),
  • przygotowany Pokarm, będący znakiem troski,
  • rozpoczęcie pocałunkiem i znakiem Krzyża – jakby hasłem,
  • uroczyste przywitanie,
  • przeproszenie i pojednanie,
  • dzielenie się Słowem,
  • przygotowanie posiłku,
  • przemienienie go w Znak Miłości,
  • spożycie – nasycenie sił duchowych i fizycznych,
  • posiłek – wymiar intymny,
  • dziękczynienie,
  • odejście ze znakiem pokoju,
  • oczekiwanie na następne spotkanie…

W poprzedniej katechezie ktoś w formularzu „Pytania do wywiadu z Panem Bogiem” postawił pytanie: „Co czujesz, gdy ludzie nie przestrzegają Twoich przykazań?”

Możemy sobie dzisiaj odpowiedzieć na to pytanie – Bóg czuje się jak Ktoś, kto nie doczekał się przyjścia ukochanej osoby na umówione spotkanie, kiedy wszystko było przygotowane…

Różnica między chodzeniem do Kościoła a niedzielnym spotkaniem z Bogiem. Nieuczestniczenie w niedzielnej Eucharystii to znak słabnącej wiary. Niewiara jest bardzo zaraźliwa… wtedy „dzień Pański” staje się pustym wydarzeniem.

Świętowanie niedzieli:

– nie chodzi przede wszystkim o obowiązek, lecz o skarb wiary,

– publiczne wyznanie wiary,

– znak troski o to, aby uświęcić siebie, by wiara wzrastała.

Świętowanie chrześcijanina:

  • noszenie w sobie Chrystusa,
  • wolność od grzechu,
  • oddawanie chwały Bogu swoim życiem.

2. Praca w niedzielę – tak czy nie?

WSTĘP

Praca zawsze pochłania dużo czasu. Sięga nawet po niedzielę. Więcej pracujesz – więcej zarobisz. Ale czy warto?

AKTYWIZACJA

Prowadzący dzieli klasę na dwa zespoły, które pracują nad dwoma zadaniami, ale wg metody 2-4-8. Sytuacja dotyczy sklepu spożywczego, pracującego do tej pory w dni powszednie, ale w pewnym momencie pracodawca wpadł na pomysł, że można prowadzić handel również w niedzielę; nie było tego we wcześniejszej umowie z pracownikiem.

Pierwszy zespół PRACODAWCY myśli nad argumentami – jak zatem przekonać pracownika, aby chodził do pracy w niedzielę i święta???

Drugi zespół PRACOWNICY – jak zareaguje człowiek na taką propozycję? Jakie względy trzeba wziąć po uwagę na TAK i na NIE.[2]

Co kilka minut grupy łączą się ze sobą, wymieniają argumentami, dopisują nowe. W końcu w klasie są dwie duże grupy gotowe do dyskusji pod kontrolą prowadzącego. Czas na dyskusję.

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Czy pracodawca z pracobiorcą mogą się dogadać?
  2. Czy mogą mieć wspólne cele?
  3. A co ze sklepami, które mogą zarobić tylko w weekendy?
  4. Jaki kompromis można tu zaproponować?

PUENTA

Aspekty psychiczne i społeczne świętowania:

  • przekraczanie wszystkiego, co doczesne: sens życia jest większy od tego, co tylko robię i produkuję… to także świętowanie – czas „bezrobotny”, ale jakże sensowny… to marnowanie czasu, które w istocie rzeczy wyraża bezinteresowność… łatwo to pokazać na przykładzie bycia w domu: po prostu bycia…
  • ukazuję przez świętowanie, że nie jestem zamknięty w kręgu powszednich potrzeb i obowiązków: poświęcam czas dla innych…
  • jest naturalna potrzeba świętowania…

KKK 2185: W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane wierni powinni powstrzymywać się od wykonywania praz lub zajęć, które przeszkadzają oddawaniu czci należnej Bogu, przeżywaniu radości właściwej dniowi pańskiemu, pełnieniu uczynków miłosierdzia i koniecznemu odpoczynkowi duchowemu i fizycznemu. Obowiązki rodzinne lub ważna zadania społeczne stanowią słuszne usprawiedliwienie niewypełnienia nakazu odpoczynku niedzielnego.

Wierni powinni jednak czuwać, by uzasadnione powody nie doprowadziły do nawyków niekorzystnych dla czci Boga, życia rodzinnego oraz zdrowia.

Wśród pytań do wywiadu znalazło się i takie: „czy np. strażacy, lekarze pracujący w dni uświęcone grzeszą tą pracą?”

KKK 2186: (…) Chrześcijanie powinni świętować niedzielę, oddając swojej rodzinie i bliskim czas i staranie, o które trudno w pozostałe dni tygodnia. Niedziela jest czasem refleksji, ciszy, lektury i medytacji, które sprzyjają wzrostowi życia wewnętrznego i chrześcijańskiego.

Odpoczynek – Bóg dostrzega zmęczenie człowieka… jest to gest miłości…

Czy człowiek potrafi dowartościować odpoczynek?

[1] Można to również zrobić w formie termometru – każda grupa dostaje 6 termometrów ze skalą 1-10, zaznacza na każdym dwie wartości. Potem można je przykleić równo na kartce dużego papieru w sześciu rzędach, połączyć dane ze sobą ciągłymi liniami i przedstawić do prezentacji,

[2] ewentualnie można zaaranżować scenkę – rozmowę pracownika z pracodawcą w oparciu o argumenty.