Te trzy
1. Co nas łączy?
WSTĘP
Wiemy, że ludzie związują się ze sobą z różnych przyczyn… podobają się sobie, pasują do siebie, lubią się, obdarzają miłością. Przyczyny związków między nastolatkami mogą być banalne i nietrwałe, ale mogą też być poważne i znaczące. Wypiszmy sobie dzisiaj te poważne i znaczące…
AKTYWIZACJA
Praca w grupach. Formularz – „na barana”. Szukamy odpowiedzi na pytanie: co poważnego może połączyć ze sobą swoje młodych ludzi? Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.
PYTANIA DO DYSKUSJI
- Jak odróżnić poważny motyw od rozrywkowego?
- Czy trzeba w związkach „zapłacić frycowe”?
- Łączą rzeczy piękne czy trudne?
- Co najbardziej łączy człowieka z innym człowiekiem?
PUENTA
- Mój komentarz zaczerpnąłem z książki mówiącej o małżonkach, ale zrobiłem to tylko dlatego, że uważam, iż pasuje on doskonale i do nastolatków, zwłaszcza tych bardziej dojrzałych osobowością. Ale – rzecz jasna – nie tylko ich…
- „Praktycznie bardzo wiele małżeństw zawiera się z motywów poza uczuciowych, a również wiele zawartych „z miłości” w rzeczywistości wystartowało z uczucia tak prymitywnego, że trudno je obdarzyć tym najpiękniejszym słowem. Najczęściej jest to tylko głód miłości, nadzieją na miłość, złudzenie miłości zwarte w pragnieniu zdobycia na własność drugiego człowieka, wzbogacenia siebie posiadaniem drugiego człowieka”.[1]
- Mam wrażenie, że i młodzi ludzie, kiedy wybierają sobie partnerów, przyjaciół, sympatie kierują się takimi samymi potrzebami i złudzeniami… wierzą w spełnienie oczekiwań i marzeń, mają nadzieję na to, że bycie z kimś, jakiś związek podniesie ich poczucie własnej wartości, kochają dlatego, aby ktoś odwzajemnił tę miłość…
2. Te trzy…
WSTĘP
W ostatnim zdaniu użyłem trzech ważnych słów, które są pomostem, jaki łączy pierwsze przykazanie ze światem młodego człowieka – WIARA, NADZIEJA, MIŁOŚĆ. „Pierwsze z przykazań obejmuje wiarę, nadzieję i miłość”.[2] A te trzy są pomostem między dwojgiem ludzi, a także między ludźmi i Bogiem. Rzecz w tym, że nie mogą być one niedojrzałe i ulotne…
Trzy największe zagrożenia związane z relacjami między młodymi lub dorosłymi ludźmi są następujące…. (prezentacja napisów i komentarz)
AKTYWIZACJA
Praca na forum klasy. Dyskusja. Napisy ukazują trzy poważne choroby, na które mogą zachorować ludzie żyjący w związkach lub tęskniący za nimi. Poszukujemy odpowiedzi na pytania: 1 – jak można zapobiec zachorowaniu na te przypadłości? 2 – czy są na to jakieś sposoby?
PUENTA
Teraz czas wyjaśnić, skąd się wzięła dzisiejsza katecheza. Wzięła się ze spotkania przed tygodniem, kiedy ktoś na początku zaproponował porozmawianie o młodych ludziach i ich sprawach… pierwsze przykazanie w zasadzie dotyczy czci dla Pana Boga. Zastanowiłem się – w jaki sposób może dotyczyć relacji między młodymi ludźmi… Zauważyłem, że istotną rolę w nich odgrywają właśnie wiara, nadzieja i miłość.
DLACZEGO TE TRZY CHOROBY SĄ GROŹNE DLA CZŁOWIEKA?
- Dziewczyna pragnie żyć dla kogoś. Czasami wystarczy, aby mężczyzna okazał, że jest mu potrzebna, i ona wtedy się cieszy z tego, że może żyć dla kogoś. Tę radość bardzo łatwo pomylić z miłością.
- Równie podstępne jest przeżycie zadowolenia, że jest się z kimś – to wobec cichej obawy pozostania w samotności. Czasami niestety bardziej małżeństwo jest przedmiotem pragnień niż drugi człowiek.
- Złudą jest pasowanie człowieka na dojrzałego, dorosłego, gdy jest się na stałe w związku z drugim człowiekiem. Poczytuje się to często jako awans społeczny.
- Małżeństwo lub jakakolwiek przyjaźń nie może być celem – konieczne jest wypracowywanie pewnych wartości, które nie przychodzą same w chwili pierwszego pocałunku lub zamieszkania razem.
- Czasami ludzie bardziej koncentrują uwagę na swoich oczekiwaniach, więcej aniżeli na odczytywaniu oczekiwań drugiego człowieka i spełnianiu ich. Poza tym zdarza się, że zamiast komunikować te oczekiwania czekamy, aż partner się ich domyśli.
- Najwięcej jednak mówi o miłości przeżycie pierwszego kryzysu. Wtedy powracają osobiste przyzwyczajenia, nawyki, zaczyna uwierać ograniczenie drugą osobą. Zaczyna się obustronna próba narzucenia swojego stylu, targowanie się o czas i prawo nieobecności w domu.
Wszystko to, co napisane jest powyżej ma dokładne przełożenie na życie religijne i duchowe, na osobistą relację z Bogiem…
[1] Elżbieta Sujak, Kontakt psychiczny w małżeństwie i rodzinie, Wrocław 1991, s.101.
[2] KKK 2086