Katecheza rodzinna. 26 niedziela zwykła, rok B

Grupa docelowa: Rodziny Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: 26 niedziela zwykła, Katecheza rodzinna, rok B

1 czytanie (Lb 11,25-29)

Pan zstąpił w obłoku i mówił z Mojżeszem. Wziął z ducha, który był w nim, i przekazał go owym siedemdziesięciu starszym. A gdy spoczął na nich duch, wpadli w uniesienie prorockie. Nie powtórzyło się to jednak.
Dwóch mężów pozostało w obozie. Jeden nazywał się Eldad, a drugi Medad. Na nich też zstąpił duch, bo należeli do wezwanych, tylko nie przyszli do namiotu. Wpadli więc w obozie w uniesienie prorockie.
Przybiegł młodzieniec i doniósł Mojżeszowi: „Eldad i Medad wpadli w obozie w uniesienie prorockie”. Jozue, syn Nuna, który od młodości swojej był w służbie Mojżesza, zabrał głos i rzekł: „Mojżeszu, panie mój, zabroń im”. Ale Mojżesz odparł: „Czyż zazdrosny jesteś o mnie? Oby tak cały lud Pana prorokował, oby mu dał Pan swego ducha”.

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

Rozmowa o zazdrości w rodzinie, wśród przyjaciół, w jakiejś grupie ludzi. W czym zazdrość może pomóc? Jakie złe konsekwencje może przynieść? Wszystko warto spisać na kartce, czasem coś domalować, aby było motywem do późniejszych rozmów.

ZADANIE DO WYKONANIA DLA MAŁŻONKÓW

Bycie prorokiem to nie przepowiadanie przyszłości, ale patrzenie się na to, co jest teraz, Bożymi oczami i szukanie w codzienności Bożych znaków. Jakie Boże znaki ostatnio odczytujemy w codzienności?

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

Z komentarza biblijnego: „Uznanie przez Mojżesza daru prorockiego udzielonego Eldadowi i Medadowi, mimo zastrzeżeń Jozuego, miało służyć obronie niezależności urzędu prorockiego przed tymi, którzy chcieliby go poddać kontroli instytucjonalnej”. Czy dzisiaj w Kościele postawić akcent bardziej na sprawy duchowe i nie przejmować się skostniałymi instytucjami, czy trzeba we wszystkim jednak słuchać pasterzy Kościoła i wypełniać polecenia?

 

PSALM RESPONSORYJNY (Ps 19,8 i 10.12-13.14)

Prawo Pańskie jest doskonałe i pokrzepia duszę,
świadectwo Pana niezawodne, uczy prostaczka mądrości.
Bojaźń Pańska jest szczera i trwa na wieki,
sądy Pana prawdziwe, a wszystkie razem słuszne.

Zważa na nie Twój sługa
i nagrodę otrzyma za ich przestrzeganie.
Kto jednak widzi swoje błędy?
Oczyść mnie z błędów, które są dla mnie skryte.

Także od pychy broń swojego sługę,
by nie panowała nade mną.
Wtedy będę bez skazy
i wolny od wielkiego występku.
 
ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

„Czarna lista”. Rozmawiamy o tym, dlaczego człowiek czasami nie widzi swoich własnych błędów? Czy to zawsze jest jego wina? Możemy zrobić „czarną listę” sytuacji, zachowań, emocji, w których człowiek nie jest w stanie dostrzec własne błędy. „Czarna lista” oczywiście na czarnym papierze.

ZADANIE DO WYKONANIA DLA MAŁŻONKÓW

Nagradzamy współmałżonka za przestrzeganie Prawa Pańskiego. Formę nagrody wybiera małżonek bez konsultacji z księdzem, który i tak nie ma na ten temat zielonego pojęcia.

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

Czy Prawo Boże jest zawsze ciężarem i wymaganiem dla człowieka? W jakich sytuacjach Boże prawo, zasady, przykazania, wskazówki, błogosławieństwa pokrzepiają duszę człowieka?

Pan Bóg zawsze jest dobry i zawsze ma rację. Czy to nie jest wkurzające, że rodzice czasem zachowują się tak, jakby byli Bogiem?

 

2 czytanie (Jk 5,1-6)

Teraz wy, bogacze, zapłaczcie wśród narzekań na utrapienia, jakie was czekają. Bogactwo wasze zbutwiało, szaty wasze stały się żerem dla moli, złoto wasze i srebro zardzewiało, a rdza ich będzie świadectwem przeciw wam i toczyć będzie ciała wasze niby ogień. Zebraliście w dniach ostatecznych skarby.
Oto woła zapłata robotników, żniwiarzy pól waszych, którą zatrzymaliście, a krzyk ich doszedł do uszu Pana Zastępów. Żyliście beztrosko na ziemi i wśród dostatków tuczyliście serca wasze w dniu rzezi. Potępiliście i zabiliście sprawiedliwego: nie stawia wam oporu.

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

Bogactwo to nic złego, wręcz przeciwnie. Złe postępowanie zamożnego człowieka może przynieść komuś łzy. Porozmawiajmy o tym, w jaki sposób stać się bogatym człowiekiem, zamożną rodziną, aby nie przynosiło to ani łez, ani smutku?

ZADANIE DO WYKONANIA DLA MAŁŻONKÓW

Przeglądamy garderobę i pozbywamy się niepotrzebnych rzeczy, aby nie stały się „żerem dla moli”.

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

Czego naprawdę mogą obawiać się ludzie zamożni? Czy ze wszystkim są w stanie sobie poradzić dzięki swojej zamożności? Czy Bóg ludzi zamożnych? Czy wspiera raczej biednych i niezaradnych?


Ewangelia (Mk 9,38-43.45.47-48)

Jan powiedział do Jezusa: „Nauczycielu, widzieliśmy kogoś, kto nie chodzi z: nami, jak w Twoje imię wyrzucał złe duchy, i zabranialiśmy mu, bo nie chodził z nami”.
Lecz Jezus odrzekł: „Nie zabraniajcie mu, bo nikt, kto czyni cuda w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie. Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami. Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody.
Kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu byłoby lepiej uwiązać kamień młyński u szyi i wrzucić go w morze.
Jeśli twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony. I jeśli twoja noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie chromym wejść do życia, niż z dwiema nogami być wrzuconym do piekła. Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie umiera i ogień nie gaśnie”.

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

Wspólnie przygotowujemy coś wyjątkowo pysznego do picia.

ZADANIE DO WYKONANIA DLA MAŁŻONKÓW

Rodzice idą na spacer we dwoje, aby powyganiać wszystkie „złe duchy”.

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

Czy naprawdę wierzymy w piekło? Co nasza wiara mówi na temat piekła?

 

HOMILIA (pomysł na dialog)

  • Lubicie frytki? Skąd się biorą frytki?
  • Lubicie mleko? Skąd wziąć mleko?
  • Lubicie chleb? Jak powstaje chleb?
  • Co to jest młyn? Kto tam pracuje? W jaki sposób powstaje mąką?
  • Jak kiedyś powstawała mąka?
  • Po co są kamienie młyńskie?
  • Dlaczego Pan Jezus chce dzisiaj przywiązać komuś do szyi kamień młyński i wrzucić go w morze? Co się wtedy stanie z człowiekiem?
  • Co to jest zgorszenie? Kiedy możemy się zgorszyć?
  • Co się wtedy dzieje, gdy jestem zgorszony?

PUENTA

Od kamienia młyńskiego jest coś gorszego – gdy moje postępowanie stanie się przyczyną czyjegoś złego postępowania…

Warto się starać, aby tego uniknąć i dawać po prostu dobry przykład…