Proste metody aktywizujące

Grupa docelowa: Katecheci Rodzaj nauki: Metoda Tagi: Klanza Szczecin, Metody aktywizujące

Kilka pomysłów ze spotkania samokształceniowego szczecińskiego koła KLANZY, maj 2001. Spotkanie odbyło się w sali klasztoru dominikanów w Szczecinie.

  1. PAKOWANIE PLECAKA lub torby podróżnej – co trzeba zabrać ze sobą na wakacje oprócz rzeczy potrzebnych do użytku? Może jakieś wartości? Rysunek plecaka, wpisy w polu rysunku. Potem można o tym porozmawiać – np. co zrobić, żeby tego nie zgubić? Załącznik – rysunek walizki.
  2. Strona WWW – opowieść o tym, co mi dał rok szkolny? Za co mogę Bogu podziękować? Paca w formie strony internetowej.
  3. Przypominacz – z najważniejszymi adresami osób, do których warto wysłać pocztówkę z wakacji. Katecheta może podać jakis adres, na który uczniowie mogą przysyłać pocztówki lub listy z opowieściami. Po wakacjach można zrobić z tego gazetkę ścienną, powrócić do wydarzeń wakacyjnych w trakcie spotkań.
  4. Słoneczko – czym mogę promieniować w czasie wakacji? Czym chciałbym otoczyć moich najbliższych? Co mogę dać z siebie kolegom i koleżankom?
  5. Prawdziwy wypoczynek – lekarstwo na nudę? Jak ją „zabić”? demon nudy – jak działa na człowieka? Jak sobie z nim poradzić?
  6. Wakacyjny ornat – duże arkusze papieru, kolorowe gazety, klej biurowy. Wykonujemy w grupach „wakacyjny ornat” – na zadany temat, np. Bóg z nami, wakacje z Maryją, opieka Anioła Stróża, i inne.
  7. Ślady Boga – odkrywanie znaków Boga w świecie – gdzie je można znaleźć? Metoda – ślady stóp na papierze, praca w grupach.