Sakrament pojednania
1. Prawdziwe przeproszenie i prawdziwe wybaczenie
WSTĘP
Przepraszanie i wybaczanie – to najtrudniejsze elementy kontaktu między ludzkiego. Nic dziwnego, że wielu ludzi praktycznie nie nabywa tej umiejętności. Wymaga bowiem pełnego udziału świadomości, przekracza granice zwykłej spontaniczności.
AKTYWIZACJA
Wierzymy jeszcze w prawdziwe i bezgraniczne wybaczenie i przeproszenie? Takie, dzięki którym ludzie nie oddalają się od siebie, ale powracają w sercach ku sobie? Cechy prawdziwego przeproszenia i wybaczenia wpisujemy w graficzny symbol walizki. Praca w grupach. Pytanie: co musie się stać, aby człowiek naprawdę i do końca przebaczył? Jakiej formy użyć, aby skutecznie i w pełni przeprosić drugiego człowieka.
PUENTA
Komentarz z książki Elżbiety Sujak.
2. Owoce ankiety i okolice…
WSTĘP
Podobnymi warunkami, ale na poziomie duchowym rządzi się sakrament pojednania. Różne wypowiedzi na temat spowiedzi pokazują, jak wiele zależy od miłego i wyrozumiałego księdza, od poprowadzenia rozmowy, od miejsca, w którym przystępuję do spowiedzi… to są pewne warunki sprzyjające pojednaniu między człowiekiem i Bogiem. Ale nie wszystko przecież zależy od księdza!
AKTYWIZACJA
Dyskusja. Poszukujemy odpowiedzi na pytanie – Co jest potrzebne z mojej strony, aby pojednać się z Bogiem… aby dobrze i z przyjemnością przeżyć spowiedź? Rozmowa z uczniami.
PUENTA
…do dopracowania…