Szukać i odnaleźć wolę Bożą

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: Św. Kinga

Czytania: Mi 7, 14-15.18-20; Mt 12, 46-50

WSTĘP

Święta Kinga (1234-1292), żona księcia krakowskiego Bolesława Wstydliwego, pragnęła być przede wszystkim uczennicą i oblubienicą Jezusa. Dbała o rozwój kraju, wspierając górnictwo. Promowała handel i rzemiosło, wspierała rozwój miast, zwłaszcza Sącza, lokowała miasteczka i wsie, wznosiła kościoły i szpitale. Jej zaangażowanie w sprawy żup wielickich i bocheńskich było tak doniosłe, że znalazło odbicie w legendach górniczych. Została zapamiętana jako hojna, przedsiębiorcza władczyni, otaczająca troską poddanych. Pomnażając dary Boże swoją pracą i znojem, w służbie dobru powszechnemu widziała pełnienie woli Boga.

HOMILIA

  1. Pełnić wolę Bożą i być wtedy blisko z Jezusem – mądrze powiedziane… ale jak odnaleźć to, czego Bóg w swojej miłości chce dla mnie?…
  2. Przede wszystkim trzeba się zgodzić na trud jej poszukiwania. Ani Jezusowi nie przychodziło to łatwo, ani nam często łatwo nie będzie. Jezus bowiem modlił się całymi nocami przed podjęciem ważnych decyzji i wyborów, to zapewne także był sposób na dostrzeżenie woli Ojca.
  3. Moja zdolność szukania i pełnienia woli Bożej jest najpierw darem, który otrzymuję od Boga, dopiero na drugim miejscu zadaniem i wysiłkiem — moim darem dla Niego.
  4. Szukanie i pełnienie woli Bożej domaga się ode mnie najpierw odkrycia prawdziwego obrazu Boga. Chory obraz Boga sprawia, iż chore również jest nasze szukanie woli Bożej oraz błędne jej rozpoznawanie.
  5. Istotę szukania i pełnienia woli Bożej tworzy odpowiedzialność. Odpowiedzialność czyli odpowiadanie na wezwanie Boże – odpowiedzialność za moje życie, ale także za życie bliskich mi osób. Do tej właśnie postawy odpowiedzialności wzywa dziś Kościół każdego z nas…
  6. W szukaniu i znajdywaniu woli Bożej istnieją dwa zasadnicze niebezpieczeństwa. Pierwsze polega na odwoływaniu się tylko do samego działania Bożego, przy jednoczesnym pomijaniu trudu szukania jej ze strony człowieka. Drugie zaś niebezpieczeństwo przeakcentowuje działanie ludzkie przy jednoczesnym lekceważeniu dzia-łania Boga. Równowaga między nimi, a także równowaga w moich emocjach pomaga odnaleźć Bożą wolę…
  7. Podstawowym założeniem w szukaniu i znajdowaniu woli Bożej jest wiara w nieustanne działanie Boga w naszym życiu. Bóg ma swój odwieczny plan wobec każdego człowieka i pragnie, aby został on przyjęty i zrealizowany. Celem tego planu jest dobro i szczęście człowieka. Woli Bożej człowiek nie tworzy dla siebie, ale jej szuka, a znalazłszy ją, przyjmuje jako własną…
  8. Nie zawsze musi się zgadzać z moimi planami… tak samo jak Jezus nie od razu wyszedł przed dom, aby zobaczyć się z krewnymi… choć pewnie tego bardzo chcieli…

Homilia wygłoszona: dominikanie, Poznań, Msza św. popołudniowa 24 lipca 2012