Gościnność
Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: brak tagów
HOMILIA
- Gościnność jest cechą głęboko ludzką. Wyraża się przez nią kultura osobista i społeczna. Wciąż żywe jest w nas głęboko zawołanie „Gość w dom – Bóg w dom”.
- W dzisiejszej Ewangelii słyszymy jak 2 tys. lat temu Hebrajczyk przyjmował w domu swojego gościa. Podanie wody do obmycia stóp wyrażało troskę gospodarza domu nie tylko o odświeżenie i czystość zewnętrzną przybysza przekraczające-go próg domu.
- Rytuał ten symbolizował też obmycie wewnętrzne gościa, aby spotkanie, które się dokona było pełne szlachetności i wzajemnej godności.
- Rytuał ten miał też rys religijny.
- Oto w prawie Mojżeszowym mąż – głowa domu wyrażał sobą godność kapłańską, dom zaś był niczym mała świątynia.
- Przekroczenie jej progu oznaczało wkroczenie w krąg wzajemnej życzliwości i miłości tam panującej. Czynność tą symbolizował pocałunek, jaki składał gospodarz na policzku gościa.
- Namaszczenie głowy oliwą oznaczało, że gość obejmuje miejsce szczególne, godne w sercu i życiu przyjmującej go rodziny. Rytuał ten wpisany był w starą tradycję żydowską.
- Pominięcie go oznaczało ujmę i lekceważenie człowieka będącego gościem domu. Taka ujma spotkała Jezusa Chrystusa zaproszonego przez faryzeusza Szymona, na posiłek do swego domu.
- To, co zaniedbał Szymon wykonał o niebo piękniej inny człowiek – kobieta lekkich obyczajów, znana w mieście, jako grzesznica. Była to osoba nieczysta, brudna i grzeszna.
- Co w tej odrzuconej kobiecie, korzącej się u stóp Jezusa, mogło być jeszcze czystego?
- To jej łzy żalu, łzy serca poranionego, łzy wiary i tęsknoty całego jej człowieczeństwa do powrotu do życia w czystości, piękności i godności jej serca i duszy. To łzy prośby o przebaczenie przez Boga, wszystkich popełnionych grzechów.
- Ten doskonały akt żalu człowieka grzesznego był i jest dla nas autentycznym, przejmującym przykładem żalu za nasze grzechy.
- Prośmy Pana dzisiaj o miłość do Niego, żal za zło i pragnienie przebaczenia…
Msza św. wieczorna w szpitalu 20.09.2012