Kain i Abel

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Biblia, Kain Abel, Księga Rodzaju, Stary Testament

1. Dwaj bracia

WSTĘP

Król to nie tylko postać z historii. Królowie i królowe istnieją i rządzą także w naszych czasach. mamy o ich życiu niewiele informacji, ale i te, które posiadamy sprawiają, że można się zastanowić – czy ja chciałbym być królem czy królową… A skoro tak, to poszukajmy odpowiedzi na pytanie: co to znaczy być królem?

AKTYWIZACJA

Dyskusja w grupach i projekcja fragmentu filmu. W grupach wypisujemy odpowiedzi na pytanie” co to znaczy – być królem? Prezentacja wypowiedzi, można zaznaczyć trzy  najważniejsze. Czas na omówienie naszych wypowiedzi (krótko). Następnie wspólnie oglądamy fragment filmu „Król Lew” – scenę z Mufasą i Simbą – pokazanie całego królestwa.

PUENTA

  1. Oglądaliśmy ostatnio fragmenty filmu „Król Lew”. Dwie charakterystyczne postacie występujące w tym filmie, to MUFASA – król lwiej krainy oraz SKAZA – brat króla, buntownik, czarny charakter. Mufasa panuje, Skaza marzy o panowaniu, w końcu – w wyniku zbrodni – osiąga swój cel…
  2. W dzisiejszym fragmencie Mufasa pokazując Simbie całe królestwo poucza go, że BYĆ KRÓLEM TO COŚ WIĘCEJ NIŻ ROBIĆ TO, NA CO MA SIĘ OCHOTĘ…
  3. Król prawdziwy to ktoś, kto panuje w taki sposób, aby ludzie poddani żyli w pokoju i zgodzie, aby nie cierpieli i nie doświadczali zła.
  4. Król prawdziwy to ktoś, kto przede wszystkim sam na sobą umie panować. Szkoda powierzać ludzi takiej osobie, która nie potrafi panować nad samym sobą.
  5. Echo tego zdania możemy odnaleźć w Biblii, w opowieści o dwóch braciach – Kainie i Ablu. Są to synowie Adama i Ewy.
  6. Gdy Bóg odrzuca ofiarę Kaina, ten chodzi ze smutną miną i słucha słów Boga…

Rdz 4,3: Gdy po niejakim czasie Kain składał dla Pana w ofierze płody roli, zaś Abel składał również pierwociny ze swej trzody i z ich tłuszczu, Pan wejrzał na Abla i na jego ofiarę; na Kaina zaś i na jego ofiarę nie chciał patrzeć. Smuciło to Kaina bardzo i chodził z ponurą twarzą. Pan zapytał Kaina: Dlaczego jesteś smutny i dlaczego twarz twoja jest ponura? Przecież gdybyś postępował dobrze, miałbyś twarz pogodną; jeżeli zaś nie będziesz dobrze postępował, grzech leży u wrót i czyha na ciebie, a przecież ty masz nad nim panować.

2. Zabójstwo Abla

WSTĘP

Kain nie panuje nad grzechem, wywabia swego brata na pole i zabija.

Rdz 4,8-16: Rzekł Kain do Abla, brata swego: Chodźmy na pole. A gdy byli na polu, Kain rzucił się na swego brata Abla i zabił go. Wtedy Bóg zapytał Kaina: Gdzie jest brat twój, Abel? On odpowiedział: Nie wiem. Czyż jestem stróżem brata mego? Rzekł Bóg: Cóżeś uczynił? Krew brata twego głośno woła ku mnie z ziemi! Bądź więc teraz przeklęty na tej roli, która rozwarła swą paszczę, aby wchłonąć krew brata twego, przelaną przez ciebie. Gdy rolę tę będziesz uprawiał, nie da ci już ona więcej plonu. Tułaczem i zbiegiem będziesz na ziemi! Kain rzekł do Pana: Zbyt wielka jest kara moja, abym mógł ją znieść. Skoro mnie teraz wypędzasz z tej roli, i mam się ukrywać przed tobą, i być tułaczem i zbiegiem na ziemi, każdy, kto mnie spotka, będzie mógł mnie zabić! Ale Pan mu powiedział: O, nie! Ktokolwiek by zabił Kaina, siedmiokrotną pomstę poniesie! Dał też Pan znamię Kainowi, aby go nie zabił, ktokolwiek go spotka. Po czym Kain odszedł od Pana i zamieszkał w kraju Nod, na wschód od Edenu.

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Metoda – telegram (krótki list, SMS, tweet…). Fabuła jest następująca: pod koniec życia Kain ma dużo czasu na spokojne przemyślenie swych spraw, dużo wspomina przeszłe czasy, powraca do wcześniejszych wydarzeń. Widzi również wzrastającą dzikość swych dzieci. Myśli też o rodzicach, którzy odeszli już do Pana, myśli o zamordowanym z młodości bracie. Robi poważny rachunek sumienia. Wpada na pomysł, aby napisać list do swojego zmarłego brata, przepraszający i rozliczający się z całą swoją przeszłością. Co zatem napisze? Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. czas na dyskusję.

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Trudno napisać taki tekst?
  2. CO się powtarza w naszych tekstach?
  3. Jak się uporać z problemami sprzed lat?
  4. Jak wygląda wiara Kaina? Jego relacja z Bogiem?
  5. Jakie przesłanie wynika z naszych tekstów?

PUENTA

  1. Nie ma sensu wracać do wcześniej popełnionych grzechów i błędów, często jest to tylko źródłem bólu i smutku.
  2. Warto natomiast robić rozliczenie – jako rachunek sumienia i sprawdzać, jak panuję nad grzechem i złem, w jaki sposób ni daję się mu skusić, jak panuję nad samym sobą…