Wiara i pobożność, czyli jak zostać faryzeuszem?
1. Co sądzimy o faryzeuszach?
WSTĘP
W codziennym języku używamy określeń „faryzeusz”, „faryzejskie postępowanie” itp. Kiedy z nich korzystamy, jakie mają znaczenie?
AKTYWIZACJA
Praca na forum. Metoda – dyskusja. Rozmawiamy o znaczeniu słowa „faryzeusz”, o sytuacjach związanych z używaniem tego słowa.
PUENTA
Określenia „faryzeusz” używamy wobec ludzi, którzy rozczarowują nas dwulicowością. Zazwyczaj wieszamy psy na faryzeuszach. Skąd się to bierze? Przynajmniej z dwóch powodów:
- W naszym codziennym życiu dwulicowość nie cieszy się powodzeniem, jest cnotą zdecydowanie wątpliwą, byli jednak faryzeusze, którzy z powodzeniem ją kultywowali, Jezus wyrzuca im takie postępowanie (Mt 23,23-33):
Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz pomijacie to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie opuszczać. Przewodnicy ślepi, którzy przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda! Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są zdzierstwa i niepowściągliwości. Faryzeuszu ślepy! Oczyść wpierw wnętrze kubka, żeby i zewnętrzna jego strona stała się czysta. Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo podobni jesteście do grobów pobielanych, które z zewnątrz wyglądają pięknie, lecz wewnątrz pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa. Tak i wy z zewnątrz wydajecie się ludziom sprawiedliwi, lecz wewnątrz pełni jesteście obłudy i nieprawości. Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo budujecie groby prorokom i zdobicie grobowce sprawiedliwych, i mówicie: Gdybyśmy żyli za czasów naszych przodków, nie bylibyśmy ich wspólnikami w zabójstwie proroków. Przez to sami przyznajecie, że jesteście potomkami tych, którzy mordowali proroków. Dopełnijcie i wy miary waszych przodków! Węże, plemię żmijowe, jak wy możecie ujść potępienia w piekle?
- Ponieważ my jesteśmy chrześcijanami, wyznawcami Chrystusa, którego oni prześladowali. Byli przeciwnikami Pana Jezusa, czekali na Jego błąd, aby Go pochwycić i skazać na śmierć. W końcu z pomocą zdrajcy Judasza udało im się pojmać Jezusa, skazać Go na śmierć i ukrzyżować rękami Rzymian.
2. Pytanie o pobożność
WSTĘP
W gruncie rzeczy faryzeusze byli przecież bardzo pobożnymi ludźmi! Starali się bardzo dokładnie wypełniać przepisy Prawa. Można nawet przeczytać w Ewangelii, jak uczciwie starali się żyć, a nawet jak jeden z nich się grzecznie i pilnie modlił. Mam jednak wrażenie, że pobożność nie szła u nich w parze z życiem…
AKTYWIZACJA
Praca w grupach z formularzem modlitwy faryzeusza i celnika. Wykonujemy polecenie napisane na kartce. Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję
PYTANIA DO DYSKUSJI
- Kim byli celnicy?
- Jak się modlić najlepiej?
- Czego Pan Bóg oczekuje po naszej modlitwie?
- Czego my po niej oczekujemy?
- Po co w ogóle jest modlitwa?
PUENTA
- Faryzeusz modlił się rzeczywiście pilnie i w skupieniu, rzetelnie i nawet podszedł bardzo blisko ołtarza. A „wiadomo”, że tam mają odwagę podejść tylko ludzie najbardziej pobożni…
- Kłopot w tym, że jego modlitwa polegała na wymianie swoich własnych darów, które ofiarował Panu Bogu, jego własnych zasług, porównywaniu się z innymi… Chrystus w tej przypowieści wykpił takie postępowanie, taką pobożność, uznał je za bezwartościową.
- Pobożność musi być wyrazem wiary. Wiara jest fundamentem pobożności. Faryzeusze nie wierzyli w Chrystusa – Zbawiciela, dlatego Jego nauczanie i cuda wzbudzały w nich wściekłość, a nie wdzięczność Bogu.
3. Być faryzeuszem to jednak nic strasznego…
WSTĘP
Był sobie faryzeusz, który coś jednak załapał z nauczania Chrystusa. Miał na imię Nikodem.
AKTYWIZACJA
Praca w grupach. Uczniowie otrzymują tekst z Ewangelii o spotkaniu Chrystusa z Nikodemem. Tekst posiada jednak „dziury”. Zadaniem uczniów jest uzupełnić te puste miejsca- wg własnego uznania, z poczuciem humoru.
Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Odczytanie pełnego tekstu. Czas na dyskusję.
PYTANIA DO DYSKUSJI
- Jakie „dziury” mają nasze wyobrażenia o ludziach dobrych i pobożnych?
- Czego nie wiemy o ludziach, którzy w naszych oczach uchodzą za niegodziwych?
- Być sprawiedliwym w trudnych czasach, wśród niegodziwych ludzi… jak?
PUENTA
- Greckie „narodzić się na nowo” można przetłumaczyć też jako „narodzić się z wysoka, z góry”. Co z tego wynika? Wiara jest darem Boga dla człowieka, Bóg jest pierwszy ze swoim darem, człowiek na niego odpowiada.
- Wierzyć, jak faryzeusz… można przeczytać wasze teksty, analizę modlitwy faryzeusza i celnika w świątyni.
- Natomiast możemy naśladować faryzeusza Nikodema, ponieważ wiara Nikodema znalazła swój konkretny wyraz: był przy pogrzebie Jezusa. Był wtedy bardziej odważny niż apostołowie?…
- Wiara to nie pobożne uniesienia, jakie mieli faryzeusze, nie skrupulatne przestrzeganie Prawa, przesadne i formalistyczne oraz towarzyszące mu poczucie wyższości, ale działanie z miłości: „wiara działająca przez miłość” (Ga 5,6b).