Wszechmogący

Grupa docelowa: Studenci Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Bóg jest wszechmogący, Browary wiary

1. Skojarzenia

WSTĘP

Co niedziela w wyznaniu wiary mówimy następujące słowa: „Wierzę w Boga, Ojca wszechmogącego…”

AKTYWIZACJA

Praca indywidualna. Formularz – kreskówka.[1] Zadanie jest następujące; poszukujemy odpowiedzi na pytanie: wierzysz w Bożą wszechmoc? To napisz, co możesz o niej powiedzieć tak po prostu od siebie… Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.

PUENTA

KKK 268 Spośród wszystkich przymiotów Bożych Symbol wiary wymienia tylko wszechmoc Bożą; wyznanie jej ma wielkie znaczenie dla naszego życia.

Wierzymy, że wszechmoc Boża:

  • jest powszechna, ponieważ Bóg wszystko stworzył, wszystkim rządzi i wszystko może;
  • jest miłująca, ponieważ Bóg jest naszym Ojcem;
  • jest tajemnicza, ponieważ tylko wiara może ją uznać, gdy „w słabości się doskonali” (2 Kor 12, 9)

KKK 269 Pismo święte wielokrotnie wyznaje powszechną moc Boga. Nazywa Go „potężnym Bogiem Jakuba” (Rdz 49, 24; Iz 1, 24 i in.), „Panem Zastępów”, „Panem dzielnym i potężnym w boju” (Ps 24, 8-10). Bóg jest wszechmogący „na niebie i na ziemi” (Ps 135, 6), ponieważ On sam je stworzył. Dla Niego nic nie jest niemożliwe i rozporządza On swoim dziełem zgodnie ze swoją wolą.

Bóg jest Panem wszechświata, którego porządek sam ustalił i który jest Mu całkowicie poddany i uległy. Jest On Władcą historii; rządzi sercami i wydarzeniami według swego upodobania. „Potężnie działać zawsze jest w Twej mocy i któż się oprze potędze Twojego ramienia?” (Mdr 11, 21).

2. Wszechmoc miłująca

WSTĘP

Zauważmy jedną ważną rzecz – w pierwszych słowach wyznania wiary mówimy „Wierzę w jednego Boga, OJCA wszechmogącego…” Wydaje się zatem, że atrybuty Boże: ojcostwo i wszechmoc są ze sobą złączone i wzajemnie na siebie wpływają czy oddziaływają. Zatrzymajmy się na chwilę nad tą relacją.

AKTYWIZACJA

Praca indywidualna. Metoda – magnes. Zadanie jest następujące: na papierze rysujemy magnes w kształcie podkowy, oznaczamy jego bieguny [ojcostwo i wszechmoc] i w pole między biegunami wpisujemy odpowiedź na pytania: jak te dwa pojęcia w Bogu oddziaływają na siebie? Jak myślisz – dlaczego zostały ze sobą złączone w wyznaniu wiary? Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.

PUENTA

KKK 270 Bóg jest Ojcem wszechmogącym. Jego ojcostwo i Jego wszechmoc wyjaśniają się wzajemnie. Istotnie, On okazuje swoją ojcowską wszechmoc, gdy:

  • troszczy się o nasze potrzeby; przez przybrane synostwo, jakiego nam udziela („Będę wam Ojcem, a wy będziecie moimi synami i córkami – mówi Pan wszechmogący”, 2 Kor 6,18);
  • a wreszcie przez swoje nieskończone miłosierdzie ponieważ On najbardziej okazuje swoją wszechmoc, dobrowolnie odpuszczając grzechy.

KKK 271 Boża wszechmoc nie jest jednak samowolna: „W Bogu moc i istota, wola i rozum, mądrość i sprawiedliwość są tym samym, tak że nic nie może być w mocy Bożej, co nie mogłoby być w sprawiedliwej woli Bożej czy w mądrym rozumie”.

3. Wszechmoc tajemnicza

WSTĘP

KKK 272 Wiara w Boga Ojca wszechmogącego może być wystawiona na próbę przez doświadczenie zła i cierpienia. Niekiedy Bóg może wydawać się nieobecny i niezdolny do przeciwstawienia się złu.

Bóg Ojciec objawił jednak swoją wszechmoc w sposób najbardziej tajemniczy w dobrowolnym uniżeniu i w zmartwychwstaniu swego Syna, przez które zwyciężył zło.

AKTYWIZACJA

Praca indywidualna. Metoda – malowanie farbami lub wycinanka z kolorowego papieru. Zadanie jest następujące: wykonujemy ilustrację na temat: zwycięstwo Chrystusa nad złem. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.

PUENTA

KKK 272 Wiara w Boga Ojca wszechmogącego może być wystawiona na próbę przez doświadczenie zła i cierpienia. Niekiedy Bóg może wydawać się nieobecny i niezdolny do przeciwstawienia się złu.

Bóg Ojciec objawił jednak swoją wszechmoc w sposób najbardziej tajemniczy w dobrowolnym uniżeniu i w zmartwychwstaniu swego Syna, przez które zwyciężył zło.

Chrystus ukrzyżowany jest więc „mocą Bożą i mądrością Bożą. To bowiem, co jest głupstwem u Boga, przewyższa mądrością ludzi, a co jest słabe u Boga, przewyższa mocą ludzi” (1 Kor 1, 24-25). W zmartwychwstaniu i wywyższeniu Chrystusa Ojciec „na podstawie działania (swojej) potęgi i siły” okazał „przemożny ogrom mocy względem nas wierzących” (Ef 1,19).

KKK 273 Jedynie wiara może przylgnąć do tajemniczych dróg wszechmocy Bożej. Ta wiara chlubi się ze swych słabości, by przyciągnąć do niej moc Chrystusa. Najdoskonalszym wzorem tej wiary jest Dziewica Maryja, która uwierzyła, że „dla Boga… nie ma nic niemożliwego” (Łk 1, 37), i która mogła uwielbiać Pana: „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny. Święte jest Jego imię” (Łk 1, 49).

KKK 274 „Nic nie może tak umocnić naszej wiary i naszej nadziei, jak głębokie przekonanie wyryte w naszych duszach, że dla Boga nie ma nic niemożliwego. Jeśli nasz rozum przyjmie myśl o Bożej wszechmocy, z łatwością i bez żadnego wahania uzna to wszystko, co następnie przedstawi nam do wierzenia (Credo): to, co największe, najbardziej niezrozumiałe i najwznioślejsze, wykraczające poza zwyczajne prawa natury”.

4. Udział człowieka we wszechmocy Boga

WSTĘP

Bóg chętnie dzieli się z człowiekiem swoimi darami. Także wszechmocą. Ale jak korzystać z tego niesłychanego daru?

AKTYWIZACJA

Praca na forum. Dyskusja. Zadanie jest następujące: poszukujemy odpowiedzi na w/w pytanie.

PUENTA

Dobrze jest o wszechmocy Boga nie myśleć abstrakcyjnie. Przede wszystkim zaś wszechmocy Boga nie można abstrahować od dobra. W jednej z modlitw niedzielnych znajduje się formuła, że Bóg „wszechmoc swoją najbardziej objawia przez swe miłosierdzie”. A bardzo popularne ambonowe twierdzenie głosi, że zbawienie jednego grzesznika jest większym i wspanialszym dziełem Bożym niż stworzenie całego kosmosu.

Jeśli w ten sposób popatrzymy na Bożą wszechmoc, prawda ta zaczyna się mieć jakoś bardzo realnie do nas samych. Jeśli bowiem wszechmoc Boga polega na niewyobrażalnie intensywnym dzieleniu się prawdą i dobrem, jeśli Bóg przez to zwłaszcza jest wszechmocny, że kocha, przy czym Jego miłość uzdrawia i jest twórcza – to my Boga możemy naśladować w Jego wszechmocy. Niestety, możemy również parodiować. Człowiek ma moc budować siebie i swoje otoczenie, ale może też — jeśli jego moc jest rozwiedziona z prawdą i dobrem — niszczyć. Moc wynaturzona jest zwykle hałaśliwa, jest przy tym niesłychanie zaborcza: pozostawia po sobie krzywdę, krew, niewolę. Ale nie jest żadnym partnerem mocy duchowej, ta przewyższa ją o całe niebo, jest bowiem bezpośrednim uczestnictwem w mocy Bożej. Cały straszliwy system obozu koncentracyjnego okazał się bezsilny wobec mocy duchowej ojca Kolbego i jemu podobnych.

W życiu codziennym zdarza się nam naśladować moc Bożą, ale zdarza się też, że ją parodiujemy. Każdy z nas jest kuszony do tego, żeby zawładnąć drugim człowiekiem albo nawet żeby go zniszczyć. W tych sprawach nigdy dość czuwania nad samym sobą, nigdy dość pracy. Właśnie w ten sposób rośnie w nas moc duchowa, zwiększa się nasze podobieństwo do Wszechmogącego.[2]

[1] Wykorzystałem tutaj grafikę prasową. Źródło: NEWSWEEK, 7.09.2003, s.103.

[2] http://www.mateusz.pl/ksiazki/js-sd/Js-sd_07.htm