Umęczon…
1. Zapobiegliwość
WSTĘP
Dorosły człowiek wie, że życie nie oszczędzi mu różnych trudów, rozczarowań i problemów. Dojrzałość ludzka polega min. na tym, aby je przewidywać, unieszkodliwiać, minimalizować ich skutki.
Dlatego na wszelki wypadek bierzemy ze sobą kurtkę przeciwdeszczową na wyprawę w góry. Dlatego wozimy zapasowe koło w samochodzie. Dlatego szczepimy się przeciw różnym chorobom czy uczymy języków obcych, ponieważ ich znajomość może być bardzo przydatna, a w naszych czasach już oczywiście nieodzowna.
Niestety, nie wszystkiego da się uniknąć, choćby się człowiek starał ze wszystkich sił. Zapasowe koło, czy kurtka nie uchroni przed złością drugiego człowieka, własną głupotą, czy rozczarowaniem. Nie ma szczepionki na gniew, ludzkie słabości i decyzje, które mogą mieć przykre konsekwencje.
AKTYWIZACJA
Praca indywidualna. Metoda – magiczna apteczka.[1] Zadanie jest następujące: poszukujemy odpowiedzi na pytanie: jak przygotować się na te wszystkie trudy, które niesie ze sobą życie? Jakich sposobów warto się nauczyć, aby zminimalizować skutki bólu i trudów życia? Wykonujemy magiczne pudełeczko, a do środka wrzucamy kartkę (lub kilka kartek – jeden sposób na jednej kartce) z naszymi sposobami. Prezentacja metodą karuzeli.
DYSKUSJA
Tematy do dyskusji:
- Które pomysły miałyby największe wzięcie?
- Z jakiego powodu to wzięcie? Skuteczne? Proste w użyciu? Mało kosztowne? Bez środków ubocznych?
- Czy są tam środki związane z wiarą? Jaką rolę odgrywają wśród innych pomysłów? Skąd są zaczerpnięte?
PUENTA
Wypisaliśmy przed chwilą nasze pomysły na życiowe dramaty i rozczarowania. Jezus także miał pewien pomysł, aby zapobiec rozczarowaniu swoich uczniów na widok tego, co ma się stać w Jerozolimie. Było nim Przemienienie na Górze Tabor.
2. Przemienienie
WSTĘP
KKK 554 Począwszy od dnia, w którym Piotr wyznał, że Jezus jest Chrystusem, Synem Boga żywego, Nauczyciel „zaczął… wskazywać swoim uczniom na to, że musi iść do Jerozolimy i wiele cierpieć… że będzie zabity i trzeciego dnia zmartwychwstanie” (Mt 16, 21).
Piotr protestuje przeciw tej zapowiedzi, a inni uczniowie jej nie rozumieją. W tym kontekście sytuuje się tajemnicze wydarzenie Przemienienia Jezusa na wysokiej górze, wobec trzech świadków wybranych przez Niego: Piotra, Jakuba i Jana.
Oblicze i szaty Jezusa jaśnieją olśniewającym światłem; ukazują się Mojżesz i Eliasz, którzy mówią „o Jego odejściu, którego miał dokonać w Jerozolimie” (Łk 9, 31).
Okrywa ich obłok, a głos z nieba mówi: „To jest Syn mój, Wybrany, Jego słuchajcie” (Łk 9, 35).
Sposób Jezusa polegał na tym, aby uczniom ukazać swoją chwałę, aby w przyszłości widząc Mistrza na krzyżu nie zwątpili w sercach.
AKTYWIZACJA
Praca na forum. Metoda – dyskusja. Zadanie jest następujące: poszukujemy odpowiedzi na pytanie: co w naszych czasach i w naszym codziennym życiu może być taką „Górą Tabor”? Czy w życiu człowieka współczesnego można doświadczyć chwały Bożej, aby potem nie poddać się cierpieniu krzyża?
PUENTA
KKK 555 Jezus przez chwilę ukazuje swoją Boską chwałę, potwierdzając w ten sposób wyznanie Piotra. Wskazuje także, że aby „wejść do swej chwały” (Łk 24, 26), musi przejść przez krzyż w Jerozolimie.
Mojżesz i Eliasz widzieli chwałę Boga na Górze; Prawo i prorocy zapowiedzieli cierpienia Mesjasza. Męka Jezusa jest właśnie wolą Ojca: Syn działa jako Sługa Boży. Obłok wskazuje na obecność Ducha Świętego: „Ukazała się cała Trójca: Ojciec w głosie, Syn jako człowiek, Duch w świetlistym obłoku”:
Przemieniłeś się na górze, a Twoi uczniowie, na ile byli do tego zdolni, kontemplowali Twoją chwałę, Chryste Boże, by gdy zobaczą Cię na krzyżu, zrozumieli, że Twoja męka była dobrowolna, i aby głosili światu, że Ty prawdziwie jesteś promieniowaniem Ojca [Liturgia Bizantyńska].
KKK 556 Na początku życia publicznego znajduje się chrzest, a na początku Paschy Przemienienie. Przez chrzest Jezusa „ukazała się tajemnica naszego pierwszego odrodzenia”: nasz chrzest. Przemienienie „jest sakramentem powtórnego odrodzenia”: zapowiada nasze zmartwychwstanie.
Już teraz uczestniczymy w Zmartwychwstaniu Pana przez Ducha Świętego, który działa w sakramencie Ciała Chrystusa.
Przemienienie daje nam przedsmak chwalebnego przyjścia Chrystusa, „który przekształci nasze ciało poniżone na podobne do swego chwalebnego ciała” (Flp 3, 21). Przypomina nam również, że „przez wiele ucisków trzeba nam wejść do Królestwa Bożego” (Dz 14, 22).
Piotr jeszcze tego nie rozumiał, skoro pragnął żyć z Chrystusem na górze. Dostąpisz tego, Piotrze, dopiero po śmierci. Ale teraz Chrystus mówi: Zejdź z góry, by trudzić się na ziemi, by służyć na ziemi, byś był pogardzany i ukrzyżowany na ziemi.
Życie zstępuje, aby dać się zabić; Chleb zstępuje, aby doznawać głodu, Droga zstępuje, aby męczyć się w drodze, Źródło zstępuje, aby odczuwać pragnienie, a ty nie chcesz się trudzić [św. Augustyn, Sermones].
KKK 568 Przemienienie Chrystusa ma na celu umocnienie wiary Apostołów ze względu na przyszłą mękę wyjście na „wysoką górę” jest przygotowaniem do wejścia na Kalwarię. Chrystus, Głowa Kościoła, ukazuje to, co zawiera Jego Ciało i czym promieniuje w sakramentach: „nadzieję chwały” (Kol 1, 27).
3. Wjazd
WSTĘP
KKK 559 W jaki sposób Jerozolima przyjmie swego Mesjasza? Jezus, który zawsze uchylał się wobec usiłowań ludu, aby uczynić Go królem, wybiera czas i przygotowuje szczegóły swojego mesjańskiego wjazdu do miasta „Jego praojca Dawida” (Łk 1, 32).
Zostaje obwołany Synem Dawida, Tym, który przynosi zbawienie („Hosanna” oznacza „zbaw więc!”, „daj zbawienie!”).
AKTYWIZACJA
Praca indywidualna. Metoda – plastyka. Zadanie jest następujące: dowolną techniką plastyczną wykonujemy ilustrację palmy na Niedzielę Palmową. Palma swoją symboliką ma wyrażać Boży dar zbawienia człowieka. Najpierw zastanawiamy się zatem, na czym polega zbawienie człowieka, a potem wyrażamy naszą refleksję za pomocą palmy. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję i wymianę wrażeń po wykonanej pracy.
PUENTA
KKK 559 W jaki sposób Jerozolima przyjmie swego Mesjasza? Jezus, który zawsze uchylał się wobec usiłowań ludu, aby uczynić Go królem, wybiera czas i przygotowuje szczegóły swojego mesjańskiego wjazdu do miasta „Jego praojca Dawida” (Łk 1, 32).
Zostaje obwołany Synem Dawida, Tym, który przynosi zbawienie („Hosanna” oznacza „zbaw więc!”, „daj zbawienie!”). Oto „Król chwały” (Ps 24, 7-10) wchodzi do swojego Miasta, „jedzie na osiołku” (Za 9, 9). Nie zdobywa Córy Syjonu, która jest figurą Jego Kościoła, podstępem czy przemocą, lecz pokorą, która świadczy „o prawdzie” (J 18, 37).
Dlatego poddanymi Jego Królestwa w tym dniu są dzieci i „ubodzy Boga”, którzy pozdrawiają Go, jak obwieścili Go aniołowie pasterzom. Kościół podejmuje ich wołanie: „Błogosławiony, który przybywa w imię Pańskie” (Ps 118, 26) w Sanctus liturgii eucharystycznej, rozpoczynając wspomnienie Paschy Pana.
KKK 560 Wjazd Jezusa do Jerozolimy ukazuje przyjście Królestwa, które Król – Mesjasz idzie wypełnić przez Paschę swojej Śmierci i swojego Zmartwychwstania. Uroczystą celebracją tego wydarzenia w Niedzielę Palmową Kościół rozpoczyna Wielki Tydzień.
4. Do końca…
WSTĘP
KKK 618 Poza Krzyżem nie ma innej drabiny, po której można by dostać się do nieba [św. Róża z Limy]
AKTYWIZACJA
Praca na forum. Metoda – krzyż z rolek papierowych. Zadanie jest następujące: poszukujemy pomysłu, jaki kształt będzie miał „krzyż będący jednocześnie drabiną do nieba”? Oraz – jaką symbolikę będzie można nadać jego szczeblom? Wspólna praca i dyskusja.
PUENTA
KKK 616 „Umiłowawszy swoich… do końca ich umiłował” (J 13, 1): ta miłość nadaje ofierze Chrystusa wartość odkupieńczą i wynagradzającą, ekspiacyjną i zadośćczyniącą.
On nas wszystkich poznał i ukochał w ofiarowaniu swego życia. „Miłość Chrystusa przynagla nas, pomnych na to, że skoro Jeden umarł za wszystkich, to wszyscy pomarli” (2 Kor 5,14).
Żaden człowiek, nawet najświętszy, nie był w stanie wziąć na siebie grzechów wszystkich ludzi i ofiarować się za wszystkich. Istnienie w Chrystusie Boskiej Osoby Syna, która przekracza i równocześnie obejmuje wszystkie osoby ludzkie oraz ustanawia Go Głową całej ludzkości, umożliwia Jego ofiarę odkupieńczą za wszystkich.
KKK 618 Krzyż jest jedyną ofiarą Chrystusa, „jednego pośrednika między Bogiem a ludźmi” (1 Tm 2, 5). Ponieważ jednak On w swojej wcielonej Boskiej Osobie „zjednoczył się jakoś z każdym człowiekiem„, „ofiarowuje wszystkim ludziom w sposób, który zna tylko Bóg, możliwość dojścia do uczestniczenia w Misterium Paschalnym„.
Jezus powołuje swoich uczniów do „wzięcia swojego krzyża i naśladowania Go”, ponieważ cierpiał za wszystkich i zostawił nam wzór, abyśmy „szli za Nim Jego śladami” (1 P 2, 21). Chce On włączyć do swojej ofiary odkupieńczej tych, którzy pierwsi z niej korzystają. Spełnia się to w najwyższym stopniu w osobie Jego Matki, złączonej ściślej niż wszyscy inni z tajemnicą Jego odkupieńczego cierpienia.
Poza Krzyżem nie ma innej drabiny, po której można by dostać się do nieba [św. Róża z Limy]
[1] Przy okazji nauczymy się wykonywać „magiczne pudełeczko” na podstawie pomysłu z książki Barffm Burkhardt, Maier, Każde dziecko to potrafi, Świat Książki, Warszawa 1995, s.60-61.