Proste metody aktywizujące
Grupa docelowa: Katecheci Rodzaj nauki: Metoda Tagi: Klanza Szczecin, Metody aktywizujące
Notatki ze spotkania zorganizowanego przez szczecińskie koło KLANZY, grudzień 2001. Spotkanie odbyło się w sali klasztoru dominikanów w Szczecinie.
CHRZEŚCIJAŃSKIE ŚWIĘTOWANIE – pomysły na katechezę:
- Kolaż – moje/nasze pragnienia dotyczące świąt – odczytanie i odgadywanie tych marzeń na forum grupy. Następnie dyskusja, jak można je zrealizować.
- Wypisanie wszystkich postaci, które biorą udział w wydarzeniu „Boże Narodzenie” – poszukanie odpowiedzi na pytanie – co im dało to Wydarzenie? Jak te korzyści później możemy przełożyć na język naszej współczesności?
- Atak wprost – wypisanie (np. w pierwszej kolumnie) wszystkich sposobów na to, jak zlekceważyć i zepsuć święta, w drugiej kolumnie, potem dyskusja – jak można uniknąć tych niebezpieczeństw?
- Metoda – recepta: świętowanie jest chore… jakimi lekami można je uleczyć? Potrzebny jest tu formularz recepty odbity na ksero, np. dla grupy uczniów.
- Przepis domowy na udane święta – podobnie jak istnieją przepisy na udane ciasto. Ewaluacja – można także ułożyć klasową księgę dobrych przepisów np. na udaną wycieczkę, niedzielę, święta, dyskotekę…
- Wyrastanie – niebezpieczeństwem jest nie pozwolenie, aby Jezus dorastał; zamknięcie Go w wyobrażeniu o czułym, malutkim dzieciątku… w jaki sposób święta prowadzą mnie do dojrzewania w moim chrześcijaństwie? Można nawiązać do znaku złota, kadzidła i mirry…
- Osoby – wypisać konkretne osoby, z którymi będę świętował, mogą to być nawet zarysy postaci – w tle postaci wypisuję zagrożenia, jakie dla tej konkretnej osoby niosą ze sobą nieudane święta, można napisać do nich krótkie liściki – np. dziecko pisze liścik do mamy, taty, babci…
- Dzieciątko – co musi być konieczne, co trzeba przygotować, aby przyjąć dziecko na świat? Na zasadzie analogii – co trzeba przygotować, aby dobrze przeżyć święta?
- Liścik – przypominacz – katecheta może napisać liściki do swoich uczniów, pozaklejać je i poprosić o otwarcie jednego w jeden dzień świąteczny… tam mogą być dobre myśli i rady dla dzieci, aby nie zmarnowały świątecznego nastroju.
- Serce Maryi – „Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu” – zadanie dla dzieci – w polu narysowanego serca spisywać przez święta wszystkie przemyślenia dotyczące świąt, świętych tajemnic Narodzenia Chrystusa.
- Rymowanki – można dzieci zachęcić, aby układały przez święta rymowanki na temat właśnie udanego świętowania, np. niech każdy pamięta, że udane święta, to:……..
- Powrót z Betlejem – pasterze, królowie po spotkaniu z Jezusem wracają do swoich miejsc… jakie myśli postanowienia mogą ich nurtować? Jakie postanowienia mogą sobie wyznaczyć? Co to wydarzenie może zmienić w ich życiu? [może zadanie domowe]
- Świąteczne dary – jak i czym obdarować kogoś, aby nie wydać ani grosika, ale sprawić komuś radość? Spisujemy pomysły… jak je zrealizować?