Katecheza rodzinna. Uroczystość Wniebowzięcia NMP
1. czytanie (Ap 11,19a;12,1.3-6a.10ab)
Świątynia Boga w niebie się otwarła, i Arka Jego Przymierza ukazała się w Jego Świątyni. Potem ukazał się wielki znak na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu. I inny znak się ukazał na niebie: Oto wielki Smok barwy ognia, mający siedem głów i dziesięć rogów – a na głowach jego siedem diademów – i ogon jego zmiata trzecią część gwiazd nieba: i rzucił je na ziemię. I stanął Smok przed mającą rodzić Niewiastą, ażeby skoro porodzi, pożreć jej dziecię. I porodziła syna – mężczyznę, który wszystkie narody będzie pasł rózgą żelazną. I zostało porwane jej Dziecię do Boga i do Jego tronu. A Niewiasta zbiegła na pustynię, gdzie miejsce ma przygotowane przez Boga. I usłyszałem donośny głos mówiący w niebie: Teraz nastało zbawienie, potęga i królowanie Boga naszego i władza Jego Pomazańca.
ZADANIE DLA RODZINKI
Całą rodzinką tworzymy obraz Maryi z 12 gwiazdami. Każda gwiazda będzie znakiem czegoś, za co Maryi dziękujemy jako rodzinka. Za co? To już wpisujemy (lub rysujemy) w polu każdej gwiazdy.
ZADANIE DLA MAŁŻONKÓW
Patrzenie w niebo we dwoje.
ROZMOWA Z NASTOLATKIEM
Wspólnie szukamy znaczenia biblijnego symbolu smoka… warto poszukać też dobrego komentarza do całego czytania z Księgi Apokalipsy
Psalm (Ps 45,7.10-12.14-15)
REFREN: Stoi Królowa po Twojej prawicy
Tron Twój, Boże, trwa na wieki, berłem sprawiedliwym berło Twego królestwa.
Córki królewskie wychodzą na spotkanie z Tobą, królowa w złocie z Ofiru stoi po Twojej prawicy.
Posłuchaj, córko, spójrz i nakłoń ucha, zapomnij o swym ludzie, o domu twego ojca.
Król pragnie twego piękna, on twoim panem, oddaj mu pokłon.
Córa królewska wchodzi pełna chwały, odziana w złotogłów.
W szacie wzorzystej prowadzą ją do króla, za nią prowadzą do ciebie dziewice, jej druhny.
ZADANIE DLA RODZINKI
Przebieramy się w córki królewskie (tatę przebieramy za króla, mamę oczywiście za królową), syn za księcia naturalnie.
ZADANIE DLA MAŁŻONKÓW
Modlitwa dziękczynna za współmałżonka (z jakąś niespodzianką).
ROZMOWA Z NASTOLATKIEM
Biblia posługuje się obrazami sprzed wielu wieków. Jednym z takich obrazów jest król, dwór, władza królewska… my jednak żyjemy w czasach panowania powszechnej demokracji… czy trochę więcej demokracji nie przydałoby się także w Kościele?
2. czytanie (1 Kor 15,20-26)
Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy spośród tych, co pomarli. Ponieważ bowiem przez człowieka [przyszła] śmierć, przez człowieka też [dokona się] zmartwychwstanie. I jak w Adamie wszyscy umierają, tak też w Chrystusie wszyscy będą ożywieni, lecz każdy według własnej kolejności. Chrystus jako pierwszy, potem ci, co należą do Chrystusa, w czasie Jego przyjścia. Wreszcie nastąpi koniec, gdy przekaże królowanie Bogu i Ojcu i gdy pokona wszelką Zwierzchność, Władzę i Moc. Trzeba bowiem, ażeby królował, aż położy wszystkich nieprzyjaciół pod swoje stopy. Jako ostatni wróg, zostanie pokonana śmierć.
ZADANIE DLA RODZINKI
Napiszmy list do pierwszego człowieka, Adama, można mu zadać kilka pytań… można mu coś napisać od naszej rodzinki… tylko co?
ZADANIE DLA MAŁŻONKÓW
Skoro mowa o stopach, to chyba warto je sobie nawzajem wymasować po całym dniu chodzenia?…
ROZMOWA Z NASTOLATKIEM
Czym się różni wiara w życie pozagrobowe w chrześcijaństwie od wiary w innych religiach? Jakie z tego płyną konsekwencje dla chrześcijan, jakie dla wyznawców innych religii?
Ewangelia (Łk 1,39-56)
W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana. Wtedy Maryja rzekła:
Wielbi dusza moja Pana, i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy. Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej.
Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny.
Święte jest Jego imię a swoje miłosierdzie na pokolenia i pokolenia [zachowuje] dla tych, co się Go boją.
On przejawia moc ramienia swego, rozprasza [ludzi] pyszniących się zamysłami serc swoich.
Strąca władców z tronu, a wywyższa pokornych. Głodnych nasyca dobrami, a bogatych z niczym odprawia.
Ujął się za sługą swoim, Izraelem, pomny na miłosierdzie swoje jak przyobiecał naszym ojcom
na rzecz Abrahama i jego potomstwa na wieki.
ZADANIE DLA RODZINKI
Wymyślamy ciekawe powitania, np. taty wracającego z pracy, albo mamy o poranku, albo jakiś miły sposób na budzenie dzieci…
ZADANIE DLA MAŁŻONKÓW
Wspólne dziękowanie – szeptani na ucho – za piękne chwile w małżeństwie.
ROZMOWA Z NASTOLATKIEM
Przeczytajmy razem hymn śpiewany przez Maryję i poszukajmy w nim informacji o Bogu, co ten hymn opowiada o Bogu?
HOMILIA
- Ludzie lubią sobie nucić różne piosenki i podśpiewywać czasami w różnych miejscach i sytuacjach…
- gdzie najczęściej można usłyszeć, jak ludzie śpiewają – oficjalnie, estradowo, ale także dla siebie samych?
- Jakie piosenki najchętniej śpiewamy po cichu? Jakie refreny można usłyszeć?
- Widziałem nawet specjalną gąbkę do mycia ciała w kształcie… mikrofonu… komu by się przydała? Jakie piosenki można śpiewać szczególnie w wannie lub pod prysznicem?
- W różnych filmach można zobaczyć, że – gdy zbliża się jakiś bardzo ważny moment akcji – zaczyna się… piosenka… tak jakby dialog postaci i bohaterów był zbyt mały, aby wyrazić to, co reżyser chce przekazać…
- Nie można tego wypowiedzieć… trzeba to wyśpiewać…
- Kto lubi śpiewać także w kościele? Jakie pieśni i piosenki najchętniej śpiewamy w kościele?…
- Co wyrażają te pieśni kościelne?
- Dzisiaj w Ewangelii słyszymy także przepiękną pieśń… hymn, który jest jednym wielkim uwielbieniem Boga…
- Maryja spotyka Elżbietę, Elżbieta wyznaje swoją wiarę w Zbawiciela, który przyjdzie na świat…
- Maryja śpiewa przede wszystkim o swojej wierze… wyznaje hymnem swoja wiarę…
LEKTURA
W Magnificat (zob. Łk 1,46-55), który Maryja śpiewa w domu Elżbiety, przeżywa i manifestuje wiarę, która owocuje radością i zachwytem nad Bogiem cudownie działającym w świecie i w Jej życiu. W hymnie uwielbienia wiara Maryi przeradza się we wdzięczność, adorację i śpiew; staje się ekstazą prostej dziewczyny, która zawierzyła Bogu, zrozumiała, co znaczy złożyć siebie w Jego ręce. Dlatego Maryja potrafi cieszyć się owym zawierzeniem. Śpiewa Bogu swoje „błogosławione ja”; śpiewa o sobie, o tym, co osobiście przeżyła. A ponieważ odkrywa siebie jako dzieło Wszechmocnego, więc hymn śpiewa ku czci Bożego miłosierdzia i Bożej wierności. W rzeczy samej opowiada w Magnificat nie tylko to, co się wydarzyło w Jej życiu, ale to, co się wydarzyło i wydarzać będzie zawsze w życiu człowieka, który tak jak Ona, zawierza wszystko Bogu. Jego miłosierdzie i wierność to nie historia czy epizod w życiu wybranych, ale to ciągłe teraz, to „logika i metodologia” Bożego postępowania w życiu każdego wierzącego. Jest więc w Magnificat zawarte maryjne, pełne zapału zaproszenie, skierowane do wszystkich pokoleń Abrahamowych wezwanie, by tak jak Ona wszystko zawierzyć Bogu-Zbawcy, który „strąca władców z tronu, a wywyższa pokornych”. Takie bowiem zawierzenie wprowadza w ludzkie wnętrze klimat bezpieczeństwa i pokoju, pokój zaś budzi radość z życia i wdzięczność. Jakże żywe i palące staje się w kontekście tych słów pragnienie św. Ambrożego: „Niech we wszystkich będzie dusza Maryi, by uwielbiać Pana; niech we wszystkich będzie duch Maryi, by radować się w Bogu”.
Źródło tekstu: http://www.katolik.pl/index1.php?st=artykuly&id=941