Uroczystość Wszystkich Świętych

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Katecheza tematyczna, Wszystkich świętych

1. Skarb i perła

WSTĘP

Przychodzi taki dzień, kiedy w rodzinnym gronie spotykamy się w dość specyficznym miejscu, mianowicie na cmentarzu, przy grobach najbliższych nam ludzi. Dzieje się to w dzień Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny. Jakie myśli wtedy człowiekowi do głowy przychodzą? Czy zastanawiamy się nad życiem i śmiercią? Warto tego dnia pomyśleć też o świętości… czyli o tym, jak to życie normalnie i owocnie przeżyć.

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Formularz – dziewczynka.[1] Zadanie jest następujące: odczytujemy tekst przypowieści Jezusa i wchodzimy w rolę perły lub skarbu, a następnie wyrażamy radość z odnalezienia przez człowieka lub zakupienia przez kupca.

Mt 13,44-46: (44) Królestwo niebieskie podobne jest do skarbu ukrytego w roli. Znalazł go pewien człowiek i ukrył ponownie. Z radości poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił tę rolę. (45) Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do kupca, poszukującego pięknych pereł. (46) Gdy znalazł jedną drogocenną perłę, poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił ją.

            Prezentacja na forum.

PUENTA

Komentarz:

  • Jesteśmy obdarowani przez Boga,
  • Modlitwa dziękczynna za to obdarowanie,
  • Świadomość posiadania darów Bożych mobilizuje do pragnienia nowych darów,
  • Dary są darmo dane, ale wymagają współpracy, łaska bazuje na naturze,
  • Nie zatrzymywać się na darach, ale zwrócić się ku ich Dawcy,
  • Dzielić się darami i ich owocami z innymi ludźmi – po to one są,
  • Wykorzystywanie darów, dzielenie się z innymi, pomnażanie ich otwiera na przyjmowanie nowych – kształtuje człowieka na drodze do świętości – otwartości na Jedyny i Największy Dar, czyli BOGA,
  • Życiowa szansa pojawia się niespodziewanie lub jest skutkiem poszukiwań.

KKK 2012 „Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra… Tych, których od wieków poznał, tych też przeznaczył na to, by się stali na wzór obrazu Jego Syna, aby On był pierworodnym między wielu braćmi. Tych zaś, których przeznaczył, tych też powołał, a których powołał – tych też usprawiedliwił, a których usprawiedliwił – tych też obdarzył chwałą” (Rz 8, 28-30).

KKK 2013 „Wszyscy chrześcijanie jakiegokolwiek stanu i zawodu powołani są do pełni życia chrześcijańskiego i do doskonałości miłości”. Wszyscy są powołani do świętości: „Bądźcie… doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski” (Mt 5, 48).

Na osiągnięcie tej doskonałości wierni obracać powinni swe siły otrzymane według miary obdarowania Chrystusowego, aby… posłuszni we wszystkim woli Ojca, z całej duszy poświęcali się chwale Bożej i służbie bliźniemu.

W ten sposób świętość Ludu Bożego wyda owoc obfity, jak tego dowodzi wymownie życie tylu świętych w dziejach Kościoła [LG, 40].

KKK 2014 Postęp duchowy zmierza do coraz bardziej wewnętrznego zjednoczenia z Chrystusem. Zjednoczenie to jest nazywane zjednoczeniem „mistycznym” ponieważ jest ono uczestnictwem w misterium Chrystusa przez sakramenty – „święte misteria” – a w Nim, w misterium Trójcy Świętej. Bóg wzywa nas wszystkich do tego wewnętrznego zjednoczenia z Nim, nawet jeśli szczególne łaski czy nadzwyczajne znaki życia mistycznego są udzielane jedynie niektórym, by ukazać darmowy dar udzielony wszystkim.

KKK 2015 Droga do doskonałości wiedzie przez Krzyż. Nie ma świętości bez wyrzeczenia i bez walki duchowej. Postęp duchowy zakłada ascezę i umartwienie, które prowadzą stopniowo do życia w pokoju i radości błogosławieństw: Ten, kto wspina się, nie przestaje zaczynać ciągle od początku, a tym początkom nie ma końca. Nigdy ten, kto się wspina, nie przestaje pragnąć tego, co już zna.

KKK 2016 Dzieci naszej matki, Kościoła świętego, słusznie mają nadzieję na łaskę ostatecznego wytrwania i na nagrodę Boga – ich Ojca za dobre uczynki wypełnione dzięki Jego łasce w jedności z Jezusem. Wierzący, zachowując tę samą zasadę życia, uczestniczą w „błogosławionej nadziei” z tymi, których miłosierdzie Boże gromadzi w „Mieście Świętym – Jeruzalem Nowym… zstępującym z nieba od Boga, przystrojonym jak oblubienica… dla swego męża” (Ap 21, 2).

2. Jubiler

WSTĘP

Zastanówmy się zatem nad darami, które otrzymaliśmy od Boga.nawet tymi, które w naszych oczach są jak najbardziej oczywiste… Świadomość ich posiadania może nam pomóc w wydaniu piękniejszych owoców…

AKTYWIZACJA

Praca indywidualna. Zadanie jest następujące: na kartce papieru narysować posiadane przez siebie dary, talenty, umiejętności pod postacią cennej kolii, kwiatowego ogrodu, czy pod inną postacią.

PUENTA

Dziękczynna modlitwa za Boże dary.

[1] Wykorzystałem tutaj reklamówkę MULTIBANKU, rok 2003. Można oczywiście wyrazić to nie przez słowa, ale zupełnie na inne sposoby w zależności od zaangażowania uczestników.